Reakce pleti na nepřiměřenou péči

28. březen 2002
Zdraví

Dnešní rubrika zdraví je věnována periorální dermatitidě, lidově zvané také letuščí nemoc. Toto onemocnění se projevuje pupínky na obličeji, nejčastěji v okolí úst a očí. Nejde o akné ani o ekzém, pleť tak podle odborníků reaguje na nepřiměřenou péči - ať již na léky, masti, nebo i obyčejnou kosmetiku. Čím je způsobena a i na jiné dotazy odpoví dermatoložka Andrea Vocilková.

Vocilková: Je to onemocnění, které se dá zařadit mezi akné a růžovku, to jsou nemoci malých mazových žlázek a záněty se tvoří na citlivých partiích kolem úst a očí. Původ zcela není jasný, pravděpodobně ten, že kůže přestane snášet to, co na ní zevně nanášíme. Hlavní příčinou je asi používání hormonálních přípravků, vyskytne se zánět a je potřeba ho rychle zlikvidovat. Jako protizánětlivý lék se používán hydrocortison, který ale více hojí ekzémové procesy. U hnisavých záležitostí je riziko, že si na mast kůže rychle zvykne a při vysazení, jakoby s odrazovou silou, se zánět objeví znovu a se silnější intenzitou než předtím.

Někteří dermatologové se domnívají, že letuščí nemoc způsobuje také přemíra kosmetiky. Svůj název získala od letušek, které mívají sušší pleť a používají spoustu hydratujících a revitalizujících krémů.

Vocilková: Druhým faktorem, podle mne, je ošetřování pleti krémy, které mají velký obsah vylehčených emulgujících látek. Ty rozpouštějí tuky na pokožce, tím ji druhotně dráždí, přestože se jedná o dobře koncipovanou kosmetiku.

Jak se dermatitida léčí?

Vocilková: Obtížně a zdlouhavě. Většinou od pacientek vyžadujeme vynechání kosmetických prostředků, doporučují se obklady s borovou vodou nebo jarišovým roztokem a masáže zklidňujícími pastami, které nebývají kosmeticky příliš šťastné, takže pacientky často odolávají. Ještě nepříjemnější je, že zhojování má delší vysušující a olupující fáze.

Více z pořadu