Rada vlády pro lidská práva chce odškodnit nedobrovolně sterilizované ženy

Nedobrovolně sterilizované ženy z Ostravska se chtějí společně symbolicky sejít v den, kdy se slaví Mezinárodní den žen. Rada vlády pro lidská práva se za ně postavila a plánuje odškodnění za nechtěný zákrok, které podstoupily desítky pacientek.

I když ženy zákroky podstoupily před 20 lety, na nedobrovolnou sterilitu stále nemohou zapomenout.

Jedné z žen – Aleně Gorelové - lékaři podvázali vaječníky počátkem 90. let, bylo jí něco málo přes 20 let. Od té doby myslí stále na to, že nikdy nebude mít dceru. S manželem má dva syny a holčičku si vždycky moc přáli.

Před císařským řezem ji lékaři dali na operačním sále podepsat listiny. Ona tvrdí, že v bolestech a rozrušení netušila, o co jde. Lékaři zase říkají, že se vším souhlasila.

Na novou šanci odškodnění reagují ženy velmi pozitivně. Na Ostravsku případy vzbudily velký ohlas. V regionu funguje spolek žen postižených nedobrovolnou sterilizací. Odhadem jde o 80 žen.

„Vnímají to tak, že se přiblížila šance na vyrovnání s minulostí. Dosud některé z nich zdlouhavě bojovaly proti nemocnicím u soudu. Jiné na spory a právníky neměly prostředky,“ říká redaktorka Českého rozhlasu Andrea Čánová.

Kdy a podle jakých pravidel bude stát tyto ženy odškodňovat, se ještě přesně neví. Úspěchem je, že rada vlády takový návrh přijala. Teď budou experti připravovat konkrétní materiál pro vládu.

Podle zmocněnkyně Moniky Šimůnkové to bude trvat několik měsíců. Až potom se k tomu vyjádří vláda. To bude moment, kdy se stát rozhodne, zda sterilizované ženy odškodní.

autoři: ada , Michaela Vydrová
Spustit audio