Projekt České klima. Jak se liší Češi v přístupu k otázkám ochrany přírody?
Skupina Vlažní. „Pracující chudina na udržitelnost nemá a podpora míří zajištěným domácnostem,“ míní Valerie
Sedm různých lidí, sedm různých názorů. Výzkumníci z organizace Institut 2050 mají nová sociologická data o postojích Čechů k ochraně klimatu nebo k Zelené dohodě, podle čehož rozřadili českou populaci do sedmi skupin. Nejpočetnější skupinu výzkumníci nazvali Vlažní: změnu klimatu pociťují na vlastní kůži a chtěli by s ní něco dělat, s Green Dealem ale z různých důvodů nesouhlasí. Například Valerie Bromová se bojí, že opatření zhorší životní úroveň chudších lidí.
„Většina podpor jde do domácností, které už mají nějaké zajištění. To znamená, že mají třeba vlastní byt, mají vlastní dům, můžou si tam nainstalovat soláry, můžou udělat opatření, nové kotle atd. Pro nás žádná taková podpora není. My budeme jenom platit – což už teď děláme, jenom platíme, platíme. My jsme opravdu ta pracující chudina,“ říká paní Valerie Bromová.
Čtěte také
Celý život bydlí v Praze. Má pět dětí, čtyři bydlí s ní a jejím mužem v malém nájemním bytě. „Máte třeba několik prací, pečujete o rodinu – a to, co k vám jde jako pomoc, to jsou kapky v moři. To jsou drobné,“ míní Valerie.
Cyklus z práce do práce
V jedné z nejvíc přehřívaných částí města změnu klimatu pociťuje, obzvlášť v létě. Po politicích žádala bezplatné koupání pro děti. „Abychom šli třeba do bazénu je pro naši rodinu nemožné, protože jeden vstup pro celou rodinu, to je neuvěřitelně vysoká cena, to prostě nejde. Vedro je opravdu nesnesitelné, takže některé dny o prázdninách jsou děti zavřené a jdeme ven až večer,“ popisuje Valerie.
Biopotraviny jsou mnohem dražší. Tak jedeme chemikálie a starou bramboru.
Valérie Bromová
Myslí si ovšem, že na řešení změny klimatu je pozdě. „Když jsem byla dítě, řešila se ozonová díra a Černobyl... Myslím, že se nám to úplně nepohnulo. Ten zisk je pořád prvotní,“ domnívá se.
Na Zelenou dohodu a budoucnost svých dětí hledí optikou ekonomických potíží. „Budou to mít hrozně těžké, kvůli té ekonomice. Myslím, že to bude mít velký dopad na ekonomiku, protože když se nemáte od čeho odpíchnout a jenom musíte jet cyklus z práce do práce a platit... Ono to bude asi hrozně dobré pro planetu, když se to prosadí, to je jasné. Ale všechno zdraží,“ obává se paní Valerie Green Dealu a opakuje, že na udržitelnější životní styl nemá prostředky.
Čtěte také
Výlety? Leda hromadnou dopravou
Valerie říká, že se v její domácnosti hodně řeší odpady a třídění. Bio potraviny a kosmetiku si ale dovolit nemůže. „Udržitelné věci nebo biopotraviny jsou mnohem dražší. Tak jedeme chemikálie a starou bramboru, no, prostě věci, které jsou dostupné pro chudší lidi,“ líčí lakonicky.
Otázka po dosažitelnosti výletů do přírody ji až rozesmává. „Já jsem nebyla v lese snad 25 let. Prostě jsem tady furt zavřená, pořád pracuju. Takový robůtek Vali, k vašim službám!“ směje se Valerie.
„Ale víte, co děláme za výlety? My objevujeme tu Prahu, která je nádherná. Takže jezdíme po výletech po Praze, to si užíváme. Hromadná doprava dobré – jedeme, kam to jde, procházíme Prahu, takže objevujeme spoustu nových míst, to doporučuji každému,“ dodává paní Valerie, podle níž Green Deal přinese pozitivní změny, jen když se k němu přistoupí komplexně.
Související
-
Užívání auta, spotřeba masa, volba zaměstnání. Klima máme pořád v rukou, vyzývá klimatolog
Klimatolog Miroslav Trnka upozorňuje, že se zvyšuje extremita horkých vln a sucho střídají povodně. Dobrá zpráva ale je, že začínáme změnu klimatu vnímat jako problém.
-
Udrž to!
Projektem Udrž to! Sedm dní pro planetu se Český rozhlas připojuje k týdnu udržitelného rozvoje. Moderátory tří generací staví před výzvu, jak změnit své každodenní návyky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka