Proč se na hrobech o Dušičkách zapalují svíce?

27. říjen 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Ani ne za týden budou Dušičky. Zvyk uctívání památky zesnulých navazuje už na předkřesťanské tradice. Roku 998 ho zavedl benediktýnský opat Odillo a od té doby se slaví prvního listopadu svátek Všech svatých a den poté si připomínáme Památku zesnulých.

Vzpomínáme na všechny, kteří obětovali svůj život pro Krista a později se k nim připojili i ti, kteří svou víru osvědčili heroickým způsobem, aniž by prolili krev. Víra ve vzkříšení z mrtvých je podstatným prvkem křesťanské víry už od jejích počátků.

Památku zesnulých můžeme podle teologa Aleše Opatrného vnímat ve více vrstvách. V rovině vděčnosti, naděje a solidarity.

O Dušičkách míří lidé na hřbitovy (ilustrační foto)

"A v té solidaritě za zesnulé a s nimi prosíme - Pane Bože odpusť nám a odpusť jim. Je to projev lásky, solidarity a důvěry."

Za zemřelé tedy má smysl se modlit a víme, že to je k něčemu dobré a Bůh naše modlitby bere vážně.

"To je tedy důvěra a současně k tomu patří vděčnost. Vděčnost za jejich život, protože člověk se nemodlí jen za to, aby Pán Bůh zesnulým odpustil, ale můžeme se modlit i děkovnou modlitbu: Pane Bože, děkuji, že jsem měl tak skvělé rodiče nebo děkuji, že jsem poznal tak skvělého člověka, který pro mě udělal tolik dobrého. Toto sem samozřejmě patří také."

Dušičky - Pozůstalí na jihlavském hřbitově

Hřbitovy po celé zemi teď rozsvítí tisíce svíček. Právě světlo je znamení života. Tma je spíše symbol smrti.

"Svíčky na hrobech nám mohou připomenout dvě věci – jednak, že na zemřelé vzpomínáme jako na ty, kdo jsou u Boha živí, a věc druhá, že světlo je v katolické liturgii symbolem vzkříšeného Krista."

Těmi světly můžeme, podle římskokatolického kněze Aleše Opatrného, vyznávat i to, že ve vzkříšení věříme.

"A že tedy to všechno, co se se zemřelými děje nakonec v tom vzkříšení všech, kdo patří Bohu má vyústit."

Mniška z rumunského kláštera Govora zapaluje svíčku na hrobě své příbuzné

Ve všech kulturách lidstva se pěstuje kult zemřelých předků, kteří se uctívají a na které se vzpomíná. Modlitba za zemřelé patří k nejstarším nejenom křesťanským tradicím. A říká se, že úroveň národa se pozná podle toho, jakou chová úctu ke svým mrtvým.

autor: nah
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.