Proč křesťané spínají ruce, když se modlí? S Biblí to nemá nic společného

5. listopad 2014
Encyklopedie Radiožurnálu

Pokud si máme představit modlícího se křesťana, mnohým z nás se vybaví postava s rukama sepjatýma před hrudníkem. Tento postoj však není přikázán Biblí, dokonce se o něm tato kniha vůbec nezmiňuje. Ani mezi odborníky, historiky nebo teology, neexistuje jednoznačný výklad ani shoda na tom, proč a od kdy se lidé tímto způsobem modlí.

Jisté ale je, že toto gesto pochází z období dávno před křesťanstvím. Lidé se sepjatýma rukama vzhlížející k autoritě nebo vyšší bytosti se objevují na kresbách z období před naším letopočtem, například ve starověkém Sumeru. Takto se modlili i Židé, od kterých toto gesto pravděpodobně převzali křesťané.

Gesto spojených rukou můžeme jen zpětně interpretovat. Možná byl na počátku vězeň se svázanýma rukama, který prosil o milost. V období nošení volného oblečení a širokých rukávů mohlo jít i o praktickou nutnost ukázat, že dotyčný neskrývá zbraň.

Spojení rukou můžeme interpretovat i jako propojení pravé a levé hemisféry mozku, které vede k uklidnění mysli a soustředění se na modlitbu, aniž by musel člověk rukama hýbat nebo neposedně vrtět.

Večerní modlitba v horách nad Jordánem
autor: ČRo