Pro mě to byl obrovský šok, peníze ze Sokola musely mizet sofistikovaně. Nyní už by se to stát nemohlo, říká nový starosta obce Chlumský
Česká obec sokolská se usilovně připravuje na svůj červencový slet. Jak se ale sokolové vypořádají s dopady úvěrového a bankovního podvodu, který spáchala asistentka bývalé starostky? A jak reagovala Hana Moučková na oznámení, že po ní organizace bude vymáhat škodu? „Bývalá starostka se v tomto samozřejmě cítí nevinná, protože ona ty finanční prostředky nezneužívala,“ vysvětluje Martin Chlumský, nově zvolený starosta sokolské obce. Moderuje Tomáš Pancíř.
Peníze ze Sokola mizely v době, kdy jste byl prvním místostarostou České obce sokolské. Do této funkce jste byl zvolený v červnu roku 2022. Jak je možné, že jste si ničeho nevšiml?
To je dobrá otázka. Nad tím uvažuji celou dobu od 20. ledna, kdy ty věci vyšly na povrch, což pro mě byl obrovský šok. Musím říct, že jsem si ničeho přímo nevšiml. Ta činnost byla nepochybně prováděna sofistikovaně a bez vědomí předsednictva.
Na druhé straně ta bývalá asistentka, která spáchala sebevraždu a je podezřelá z toho, že se podvodů dopustila, už byla v minulosti, před vstupem do České obce sokolské, odsouzena za podvody, byla v insolvenci. Přesto podle svědků i podle televizních reportáží žila celkem luxusní život, měla drahé oblečení, drahé kabelky. To opravdu nikomu z vás nepřišlo divné?
Já můžu hovořit za sebe. Vedle té kolegyně jsem samozřejmě také pracovně působil, ale upřímně, já jsem si to opravdu nevšiml. Já tohle úplně nepoznám, jestli to oblečení… nevěnuji tomu takovou pozornost. Pro mě to není zásadní věc.
Samozřejmě když ta kolegyně nastupovala, tak jsme neměli informaci o její, řekněme, historii. Zejména důležité je říct, že pozice asistentky nemá z pozice pracovní náplně jakoukoliv souvislost s bankovními převody nebo s přístupem do banky, takže mě upřímně tato souvislost ani nenapadla.
A teď už by se něco takového stát nemohlo?
Teď by se to stát určitě nemohlo. Za prvé jsme o velký kus práce dál, jednak jsme v návaznosti na tu kauzu a ta zjištění přijali celou řadu opatření. Abych byl konkrétní, jednak jsme zcela zásadně změnili přístup k internetovému bankovnictví, jednak jsme zavedli další interní dohledové a schvalovací systémy na platební příkazy.
Samozřejmě kontrola při najímání nových zaměstnanců teď bude mnohem důslednější s vědomím toho, že je to mnohem podstatnější sledovat.
Vymáhání škody
Vy jste v sobotu po vašem zvolení řekl, že bankovní smlouvy, na základě kterých si bývalá asistentka starostky půjčila desítky milionů korun, byly opatřeny elektronickými podpisy starostky Sokola a jednatele Sokola. Dodal jste, že nevíte, jestli identitu použili opravdu oni. Ptal jste se na to Hany Moučkové nebo Josefa Těšitele.
Čtěte také
Samozřejmě jsem se na to ptal. Jejich vyjádření jsou opravdu taková, že rozhodně tyto příkazy prostřednictvím bankovní identity neprováděli. Nicméně pro mě je podstatné, co je uvedeno na konkrétní úvěrové smlouvě.
Z pohledu toho, co je v internetovém bankovnictví a ve smluvní dokumentaci uvedeno, skutečně tam je digitální podpis, nebo řekněme klíč těchto dvou osob. V tu chvíli to pro mě znamená, že musíme postupovat s péčí řádného hospodáře, protože se domníváme, že ty smlouvy prostě jsou podepsány…
To znamená, že po nich budete škodu vymáhat?
Přesně tak.
Jak na toto oznámení reagovala paní Moučková?
Ta reakce je asi přirozená. Bývalá starostka se v tomto samozřejmě cítí nevinná, protože ona ty finanční prostředky nezneužívala. Cítí se v této věci podvedena a stejně tak se cítí i bývalý jednatel, což je lidsky pochopitelné.
Vůdcovský princip
Starosta pražské Tělocvičné jednoty Sokol Lhotka, František Beneš, v březnu mluvil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu o tom, že Sokol v posledních letech fungoval na vůdcovském principu. Velkou chybou podle něj bylo, že někteří členové předsednictva byli současně zaměstnanci České obce sokolské a že Hana Moučková jako starostka rozhodovala o jejich platech, o přidělování peněz úsekům, v jejichž čele stáli. Souhlasíte s touto kritikou?
Já s tím úplně takto nesouhlasím…
Takže to tak nefungovalo?
Ne, ne, já bych to vysvětlil tím způsobem, že Hana Moučková byla velmi silnou lídryní, která měla výsledky a byly za ní jednoznačně vidět. Vezměte si, že když nastoupila, tak Sokol bylpo situaci, kdy padla Sazka. Byl ještě v mnohem větším finančním problému.
Čtěte také
Zároveň se jí podařila celá řada věcí úspěšně dotáhnout do konce – změna vizuálního stylu, památný den sokolstva a podobně. K tomu, aby toto probíhalo, spolek nepochybně potřebuje silného lídra, který dokáže vizi prosadit do akce. To je nepochybné.
Samozřejmě někdo to může vnímat i negativně. Já za posledních pět let, kdy jsem členem předsednictva, to vnímám tak, že diskuse na poli předsednictva byly velmi otevřené a snahou předsednictva bylo – pokud není shoda, diskutovat tak dlouho, než je shoda nalezena.
Takže v řadě případů, máme hlasování, kde jsme se všichni po dlouhé diskusi shodli. A ano, jsou i některé jiné příklady, kde ke shodě nedošlo. Hlasovali jsme a je to i výsledkem v zápisu vidět.
Všesokolský slet
Kauza, o které jsme mluvili, přišla jen několik měsíců před největší sokolskou událostí, která se koná jednou za šest let – Všesokolský slet, který začne 30. června. Ovlivňuje kauza přípravy na slet?
Kauza podle mého mínění přípravy na slet neovlivňuje. Za prvé, příprava probíhá už poslední tři roky. V podstatě všechno, co je pro slet potřeba učinit, ať už z pohledu žup, jednot i cvičenců, už je rozjeté.
I z pohledu organizace sletu jako takového, myslím toho hlavního sletového týdne, je nastavená tak, že v tuto chvíli nás to neovlivňuje.
Vy jste zmiňoval, že Sokol má 160 000 členů. Kolik z nich nacvičuje hromadné skladby?
Celkově se sletu účastní, když započítáme i regiony, župy a kraje, až sto tisíc členů. Reálně v Praze počítáme s účastí 20 000 cvičenců.
Je vyprodáno?
V tuto chvíli máme 70 procent vstupenek na hromadná tělocvičná vystoupení prodaných, takže zbývá opravdu posledních 30 procent. Pokud si dobře pamatuji, nikdy v historii jsme tak velký zájem a tak brzo před konáním akce nezaznamenali.
Jak moc ovlivní škoda způsobená úvěrovým a bankovním podvodem fungování Sokola? Proč nadále zůstává Hana Moučková zaměstnankyní organizace? A může všesokolský slet pomoci s náborem nových členů? Poslechněte si celý rozhovor vedený Tomášem Pancířem.
Související
-
50 milionů fuč. Podle reportéra je otázkou, zda asistentka u Sokolů „jela“ v podvodech sama
Takový podvod Sokolové nepamatují. Měli přijít o skoro 50 milionů korun. Asistentka starostky České obce sokolské si za ně prý koupila kabelky, šperky nebo dovolené.
-
Kontroly NSA nebyly dostatečné. Její dotace mají být zcela transparentní, říká Sobotka
„Jestli je subjektů přijímajících dotace do sportu kolem osmi tisíc, tak je potřeba si říct, že kontrolní činnost na sto případů není dostatečná,“ říká Jan Sobotka (STAN).
-
Bez legionářů a Sokolů by nebyla republika. Legie bojovaly na frontě, Sokol v domácím odboji
Bez legionářů by dost možná nebyla republika, bez Sokolů legionáři. Československé jednotky i Sokol hrály při prosazování vzniku samostatného státu důležitou roli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka