Příjmy naší země z turistiky

18. prosinec 2003
Trendy

Příjmy naší země z turistiky by se letos mohly vyšplhat na 100 miliard korun. Počet zahraničních turistů, kteří k nám letos přijedou, odhaduje Agentura Mag Consulting na 4 miliony 600 tisíc. K vývoji turistiky u nás Jaroslav Skalický poznamenává.

Příjmy by tedy měly být o 4 miliardy vyšší než v roce 2002, počet návštěvníků přibližně stejný jako loni, kdy turisty odradily povodně. Ani na začátku letošní roku se k nám cizinci příliš nehrnuli.

David Gladiš: Ta první polovina byla dost slabá, byl tady výrazná vliv SARS, výrazný vliv války v Iráku a dalších teroristických útoků, které probíhaly v té době, ale od července až vlastně do prosince počty turistů začínají narůstat jak hoteliéři tak cestovní kanceláře vidí, že ten trend se zlepšuje. Také naše odhady a předběžné hotelové rezervace zájezdů na ten příští rok ukazují, že příští rok už by mohl být ve znamení nárůstu. ...a to o 10 - 15 %, říká David Gladiš, ředitel vládní agentury na podporu cestovního ruchu Czechtourism. I tak bude ale ke spokojenosti daleko. Blízké Maďarsko, také země bez moře, dokáže na turistice vydělat mnohem víc.

David Gladiš: Prapůvodní příčina toho proč jsou na tom Maďaři lépe, přestože objektivně podmínky pro turistiku mají horší je jednoznačně v tom, že maďarská vláda si dlouhodobě stanovila turistický průmysl za preferovanou oblast a za významnou součást ekonomiky. Například propagace země je přímo řízena premiérem, do turistiky se dává řádově mnohem více peněz než u nás, do propagace země také, do infrastruktury také, takže je to prostě dáno tím, že Maďarsko se dlouhodobě orientovalo na podporu této části ekonomiky a to se projevuje v tom, že má ročně o nějakých 30 miliard korun větší příjmy z cestovního ruchu.

Za jednu z mnoha překážek, které brzdí návštěvnost naší země ze zahraničí, považuje David Gladiš vízovou politiku.

David Gladiš: Tam ani tak nejde o to, abychom rušili vízové povinnosti s některými zeměmi, i když samozřejmě vydávat viza Kanaďanům, Australanům asi nemá žádné velké opodstatnění, ale jde hlavně o takovéto procedury pro přidělování víz. Například není možné si formulář o žádost o vízum zkopírovat, protože vám ho potom neuznají, není možné si ho stáhnout z internetu, pro některé národnosti, jako jsou třeba Kanaďané by určitě stálo za úvahu, zda jim nedávat vízum na hranicích. Řada takových drobných, byrokratických překážek, která pak v konečném důsledku znamená že přicházíme o stamilióny korun ročně.

autor: jas

Více z pořadu