Prezident Lukašenko ve společnosti ztratil většinu. Volby ale přesto vyhraje, tvrdí analytik

Prezident Alexandr Lukašenko, který v Bělorusku vládne už od roku 1994, se bude v neděli ucházet už o svůj šestý mandát. Podaří se mu volby opět vyhrát? „Kdo sčítá hlasy, ten i vyhrává. V minulosti jsme už byli svědky podobných vítězství Alexandra Lukašenka a v tomto případě se obávám, že nebudeme svědky ničeho jiného,“ myslí si analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Alexandr Lukašenko získal před 26 lety v druhém kole svých prvních prezidentských voleb 80 procent hlasů. Od té doby pracuje na utvrzování autoritářského režimu. V roce 2004 nechal zrušit limit, kolikrát je možné stát se prezidentem. Teoreticky by jím tedy mohl být až do konce života.

Čtěte také

„Tohle je model, který je v postsovětském prostoru populární. Teď jsme toho do jisté míry svědky i v Rusku,“ popisuje Pavel Havlíček. Podle něj je to jen pokračování v plnění hesel, která prezident Lukašenko používal při první volbě. Tedy garance stability a bezpečnosti státní suverenity.

Putinův vazal

Do jaké míry se daří současnému prezidentovi u voličů hrát na protiruskou strunu? „Bělorusko má s Ruskem takzvaný Svazový stát, což je uskupení integračního charakteru. Od roku 2018 tyto snahy zrychlují a když se podíváme na součásti jejich partnerství, tak jsme svědky toho, že běloruská ekonomika je podřízena ruským subvencím,“ vysvětluje analytik.

„V tomto ohledu můžeme mluvit o jakémsi vazalství, ale politicky bych se s tím neztotožnil, protože jestli byl v něčem Lukašenko úspěšný, tak v tom lavírování mezi Ruskem a západem,“ doplňuje Pavel Havlíček.

Čtěte také

Minulý týden bylo u Minsku zadrženo 33 údajných ruských žoldnéřů, kteří měli podle vyšetřovatelů pomoct před volbami vyvolat protivládní nepokoje a destabilizovat politickou situaci.

„Fungovalo to tak, že představitelé ‚Vagnerovy armády‘ využívali v posledních letech Minsk jako přepravní hub do zbytku světa,“ vysvětluje Havlíček.

Běloruský prezident se podle něj rozhodl tuhle situaci eskalovat a schéma odhalit. „Poukázal na to, že tito lidé měli být použiti, aby destabilizovali předvolební situaci. Nicméně i pod tlakem Ruska začal být tento postoj velmi rychle přehodnocován,“ vysvětluje analytik.

Protesty proti výsledkům jsou jisté

Asi nikdo si nedělá iluze, že běloruské volby budou svobodné, transparentní a demokratické. Pokud by ale byly, podle Pavla Havlíčka by výsledky Lukašenka a opozice, představované Světlanou Tichanovskou, byly vyrovnané.

Čtěte také

„Pravdu se nikdy nedozvíme. Nejenže nebyla vpuštěna mezinárodní pozorovací mise, ale nezávislí pozorovatelé jsou zatýkáni,“ tvrdí Havlíček.

Politoložka z mezinárodního sdružení Občanské Bělorusko Tereza Reichlová, po oznámení výsledků nedělních voleb očekává masové protesty. „Opoziční předáci vyzývají k tomu, aby voliči šli volit až v neděli na konci hlasovacího procesu a rovnou zůstali na hlavních náměstích. Opozice se pokusí volby zpochybnit a legitimitu hlasování narušit,“ říká analytik. 

autoři: Vladimír Kroc , vla
Spustit audio

Související