Před 250 lety zemřel Georg Friedrich Händel
Tři neděle skoro nejedl ani nespal. Prakticky neopouštěl svůj pokoj, z něhož se kromě cembala občas ozýval i jeho usedavý pláč. Přesně takhle líčí očití svědci tvůrčí muka, která provázela vznik jednoho ze stěžejních děl západní kultury. Řeč je o Georgu Friedrichu Händelovi a jeho práci na oratoriu Mesiáš.
Právě německého hudebního velikána si dnes intenzivně připomíná celá Evropa. Tento týden totiž uplynulo 250 let od jeho úmrtí a dnešní den proto všechna evropská veřejnoprávní rádia věnovala Händelově památce. Od časných ranních hodin hrají jeho hudbu a vysílají pořady shrnující jeho život a význam. Malý střípek do této evropské mozaiky přinese i vydání Výzev přítomnosti. Otázky, které se v souvislosti s Händelovou hudbou nabízejí, jsou totiž obecnější. A hledání odpovědi na ně nabízí zajímavá zjištění o moderní společnosti i těm, kterým stará hudba nic neříká. Hostem pořadu je muzikolog a dirigent Marek Štyrncl.
Před 250 lety zemřel Georg Friedrich Händel
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.