Pozor na podvodníky na internetových bazarech. Hodně komunikujte, u WhatsAppu zbystřete, radí expert
V Česku přibývá kyberútoků na lidi, kteří na internetu prodávají použitou elektroniku nebo oblečení. Škody jdou podle policistů do stovek milionů korun. Útočníci cílí například na uživatele portálů Bazoš, Vinted nebo Facebook Market. „Zvláště od covidu se lidé přesunuli na elektronické platformy, obchod a výměna zboží přes tyto portály roste. Útočníci toho využívají,“ vysvětluje Robert Šuman ze společnosti ESET, proč případů přibývá.
Slyšeli jsme ženu, kterou někdo kontaktoval přes WhatsApp. Je to častý způsob, který útočníci volí?
Je to typický scénář, kdy se útočníci snažili paní dostat mimo tu obchodní platformu. Potom ji přes WhatsApp nebo jinou platformu, kterou můžou do jisté míry ovládat oni, podvedli a podstrčili jí nejspíš podvodnou platební bránu, kde zaplatila, nebo z ní vylákali peníze.
Obsahují tyto zprávy něco, podle čeho se dá poznat, že je píše někdo, kdo nás chce okrást?
Čtěte také
Z našeho výzkumu vyplývá, že v poslední době to bývají velice často cizinci, především z rusky mluvících zemí. První pravidlo, které bych doporučil, je s tím, kdo prodává nebo nakupuje, komunikovat. Časem se projeví to, že ten člověk není Čech. Ty odpovědi a komunikace je kostrbatá, používá nevhodná slova.
Další z možných aspektů, že se děje něco špatně, je, když se vás snaží dostat na platformu typu WhatsApp. Obchod v drtivé většině případů dokážete uzavřít přímo na platformě, na které obchodujete. Ale útočníci se vás snaží přesměrovat na nějakou svoji podvodnou doménu, kde s vámi komunikují a mají navrch.
Bankovní účty obvykle bývají zabezpečeny několika stupni, musíme znát hesla, transakci potvrdit na mobilním telefonu... Ani tohle nezabrání podvodným transakcím?
Čtěte také
Pomůže, ale útočníci mají vymyšlenou hromadu scénářů sociálního inženýrství, snaží se například oběť přesvědčit, aby uložila peníze do úschovy toho prodejce, třeba bazaru nebo prodejního místa. Připraví si stránky, které vypadají hodně podobně jako prostředí obchodního portálu a pak vám peníze nějakým způsobem ukradnou.
Související
-
OVĚŘOVNA: Podvodníci lákají peníze s pomocí nápodoby zpravodajských webů. Jejich kvalita se lepší
Server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna vysvětluje, proč nejsou pravdivé a jak internetoví podvodníci renomé médií využívají k vlastnímu obohacení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka