Pozor na klíšťata, jejich aktivita opět stoupá. Svou roli hraje klima i chování člověka
Aktivita klíšťat na jihu Čech je v letošním roce znovu vysoká. Jihočeští hygienici od nového roku zaznamenali už víc než 280 potvrzených případů onemocnění způsobených těmito parazity. Je to téměř dvojnásobný počet ve srovnání s loňskem. Ochrana před klíšťaty je přitom velice jednoduchá.
„Nejčastějšími přenašeči lymské boreliózy i klíšťové encefalitidy jsou nymfální stadia, případně dospělé samice klíšťat,“ upozorňuje parazitolog Václav Hönig. „Výskyt onemocnění, která klíšťata způsobují, může ovlivnit několik faktorů, zejména klima, vlhkost a teplota. Vliv má i aktivita člověka. Pokud lidé chodí hodně do přírody, je případů víc.“
Potvrzený počet onemocnění způsobených klíšťaty je sice ve srovnání s loňskem dvojnásobný, ale s těmi dalšími předcházejícími lety standardní. Způsoby ochrany před těmito parazity zůstávají podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslavy Kotrbové neměnné.
Čtěte také
„Je třeba se nechat očkovat, v přírodě používat repelenty, vhodně se obléct a po návratu zkontrolovat kůžu, vysprchovat a vyprat prádlo. Přisáté klíště odstraňte a místo vydezinfikujte,“ radí.
Nové druhy klíšťat
Tato opatření jsou prevencí i proti dvěma dalším druhům klíšťat, které vědci zaznamenali na území České republiky v posledních letech. „Jedná se o pijáka lužního, může přenášet některé patogeny zvířat. Dalším druhem klíštěte, které se k nám dostává s tažnými ptáky, je klíšť obroubený. Teoreticky může přenášet tropická onemocnění,“ dodává parazitolog Václav Hönig.
Vzhledem k tomu, že se na našem území zatím objevila jen ve čtyřech evidovaných případech, riziko nákazy od těchto klíšťat je minimální.
Související
-
Když vidíte klíště pod mikroskopem, vnímáte jeho krásu, ne nelákavý vzhled, vysvětluje biolog
Molekulární biolog Jan Perner se zabývá studiem klíšťat a roztočů. Co ho na nich fascinuje? Proč někdo klíštěti nechutná? A jak ho správně vytáhnout?
-
Postřik proti klíšťatům? Brněnští vědci objevili způsob, jak účinně zlikvidovat některá klíšťata
Výzkumníci zjistili, že některá klíšťata nesají jen krev, ale pijí také vodu. Travnaté plochy by proto podle nich stačilo pokropit speciálním roztokem solí.
-
Pozor, po kůrovci přichází klikoroh. Proti kalamitě jihočeští vědci bojují speciálními kelímky
Kůrovcová kalamita dala zelenou dalšímu škůdci. Klikoroh borový ničí sazenice na pasekách po kůrovcové těžbě po celé republice.