Pozadí filmu Skleněný pokoj

Kniha Skleněný pokoj a kontroverze, které vzbudila v rodině Tugendhatových

Předchozí díl
Následující díl

Když si rodina Tugendhatů nechala koncem dvacátých let postavit vilu se skleněným pokojem, netušila, kolik příběhů díky ní prožije. Před několika lety se funkcionalistickou stavbou nechal inspirovat britský spisovatel Simon Mawer a napsal román Skleněný pokoj. Jeho příběh prý ale není o rodině Tugendhatů – ačkoli někteří z nich se proti knize ohrazují.

„V knize tento dům hraje spíš druhotnou, metaforickou roli. To, že se stal jakýmsi jevištěm příběhu, jsem si uvědomil až poté, co román vyšel. Fascinovalo mě, že vila Tugendhat skutečně existuje a má své dějiny. Příběh rodiny, která v ní žila, jsem si musel vymyslet,“ říká Simon Mawer.

Vila Tugendhat je obrázkem našich dějin, říká Julius Ševčík, tvůrce filmu Skleněný pokoj

vila Tugendhat

Režíroval Normal, Restart, Masaryk a nejnověji Skleněný pokoj. „Je to příběh vily Tugendhat a román je bestseller,“ prozrazuje Julius Ševčík v Blízkých setkáních Terezy Kostkové.

Dcera prvních majitelů vily Daniela Hammer-Tugendhat o Skleněném pokoji promluvila v dokumentu Haus Tugendhat. Uvedla, že to pro ni byla velice nepříjemná záležitost, nemorální a neetická. K situaci se vyjadřuje také překladatel anglického originálu do češtiny Lukáš Novák: „Upřímně, já se paní Daniele Hammer-Tugendhat, která je mluvčím rodiny, nedivím. Schopnost lidí rozlišovat mezi fikcí a realitou je hrozně malá.“

Syna Daniely Hammer-Tugendhat Lukase pohoršovalo nejvíc to, že se autor Tugendhatů nezeptal, zda může román napsat. „Na druhou stranu si myslím, že Simon Mawer udělal všechno, co bylo v jeho silách, aby jejich obavy rozptýlil. Že se mu to úplně nepovedlo, dokládá i fakt, že návštěvníci vily Tugendhat opravují její průvodce s odkazem na knihu Skleněný pokoj,“ dodává Lukáš Novák.

Carice van Houtenová a Hanna Alströmová ve filmu Skleněný pokoj

Reakce některých členů rodiny jsou rozporuplné. Část z nich se proti románu ohrazovala už v době jeho vydání. Nelíbilo se jim, že se rodina v očích veřejnosti dostává do morálně nečistého postavení. Další členové rodiny naopak dílo podporují, protože jde o přiznanou literární fikci. „Myslím, že kniha vzbudila kontroverze ještě před svým vydáním. Tím si vysvětluji Mawerovo pečlivé předznamenání v knize, kde píše, že všechny postavy románu jsou smyšlené,“ říká Lukáš Novák.

I tyto kontroverze přispěly k vysoké prodejnosti knihy a také k její popularitě.

autoři: Michaela Vetešková , | zdroj:
Spustit audio

Související