Pozadí filmu Skleněný pokoj

Simon Mawer, Julius Ševčík a jejich vila Landauer. Co vás čeká ve filmu Skleněný pokoj?

Do českých kin dnes vstupuje film Skleněný pokoj natočený v brněnské vile Tugendhat. Jde o jeden z nejočekávanějších snímků roku. Film Julia Ševčíka je natočený podle stejnojmenného světového bestselleru britského spisovatele Simona Mawera. Další díl seriálu vás zavede přímo doprostřed natáčení.

„Příběh je fikce zasazená do světoznámé vily, která tvoří rámec příběhu. Ve třicátých letech bylo Československo zemí plnou naděje. Film zachycuje dynamiku doby – a také rodinu. Dostatečně kulturní a inteligentní, aby budoucnost vnímala,“ vysvětluje Simon Mawer.

Čtenáři se o historický kontext vily Tugendhat moc nezajímají, ale architekti knihu přijali, říká autor Skleněného pokoje Mawer

Simon Mawer

V Praze byl v těchto dnech britský spisovatel Simon Mawer. Britská rada připravuje jeho knížku Pražské jaro, které v českém překladu vydali Kniha Zlín a Albatros, coby klíčový titul pro květnovou Noci literatury. Mawer tu byl ale zároveň krátce před premiérou filmu Skleněný pokoj podle jeho románu, který se odehrává v brněnské vile Tugendhat.

Světový bestseller, stejně jako film, ukazuje složité dějiny Evropy první poloviny minulého století. Mimořádná funkcionalistická vila v Brně a příběh jejích majitelů je reprezentují. Hlavní roli Liesel, ženy bohatého podnikatele Landauera, hraje známá švédská herečka Hanna Alström: „Liesel je plná naděje, moderní a silná žena. A její příběh je o lásce. Láska překoná vzdálenost, roky i válku. Myslím, že je to největší dar ze všech.“

Snímek v česko-slovenské koprodukci s mezinárodním obsazením má dvě verze: anglický originál a český dabing. Z českých herců se na plátně objeví například Karel Roden, Jane Plodková nebo Vladimír Javorský. Hlavní ženské role pro českou verzi namluvily Anna Geislerová a Kateřina Winterová.

Karel Dobrý ve filmu Skleněný pokoj

Landauerovi si nechají postavit dům plný světla a klidu. Jejich život a také intimní vztah Liesel s její přítelkyní Hanou, kterou ztvárnila Nizozemka Carice van Houten, nemá dlouhého trvání. Viktor Landauer je Žid a v Evropě sílí vlna nacismu.

Skleněný pokoj se natáčel přímo v brněnské vile Tugendhat po dobu třiatřiceti dní. Filmaři museli během natáčení dodržovat přísná opatření, a tak třeba na podlahu položili barevně identické lino, aby původní nepoškodili. Štáb také celou dobu nosil návleky na botách a celý objekt střežila ostraha.

Reakcím a ohlasům na zpracování Skleněného pokoje se bude věnovat zítřejší díl seriálu.

autoři: Zuzana Filípková ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko