Použité barvy na obraze i dopady brexitu. To všechno zajímá experty prestižní aukční síně Christie's

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03732939.jpeg

Vzácné knihy, rukopisy, obrazy, ale třeba také šperky. Aukční síň Christie's pomáhá měnit majitele uměleckých děl i dalších cenností za desítky miliard korun ročně. Právě dnes tahle slovutná společnost slaví 250 let své existence.

„Pozůstalí po původním majiteli, kteří vyklízeli dům, našli na půdě obraz. Poslali nám fotku a kolegové řekli, že by to mohl být Max Pechstein, což je poměrně významný německý expresionista,“ popisuje Anna Povejšilová z oddělení impresionismu a moderny londýnské pobočky Christie's, jak taky může začít cesta cenného díla pod kladívko světoznámého licitátora.

Čtěte také

Není těžké si domyslet, že se ukázalo, že Pechstein je pravý, a půdní nález se nakonec prodal za více než 600 tisíc liber.

Psal se rok 1766, kdy ctihodný James Christie uzavřel první smlouvu ve své nové stálé síni na londýnské ulici Pall Mall. Tehdy byla jeho situace podstatně snazší. Dneska početný mezinárodní tým v Christie's sleduje geopolitickou situaci ve světě, ekonomické otřesy, změny daňových předpisů. Musí nezbytně podnikat kroky, které jdou daleko nad rámec umění.

„Po krizi v roce 2008 spousta lidí chtěla prodávat, ale bylo málo kupců. Významně se také podepsala změna daňové legislativy ve Francii,“ popisuje s tím, že vlastnit umění bylo daňově výhodnější než mít peníze jen tak na účtu.


Hledíme si toho, aby se informace uchovávaly do budoucna, máme relativně dobrý přehled o tom, kde se co nachází, kdo co vlastní, kdo by mohl chtít prodávat a kdo ne. ANNA POVEJŠILOVÁ, CHRISTIE´S

Mnoho lidí považuje obrazy, sochy nebo vzácné kusy nábytku v neklidné době za dobrou investici. Některá slovutná díla změní majitele mimo hlavní trh a svět se o tom vůbec nedozví. Většina skvostů ale nového vlastníka najde na aukci. „Máme tu výhodu, že spoustu věcí víme, věci, které nejsou nutně dokumentované v literatuře,“ říká Anna Povejšilová.

Pokud byste se na některé dražby nejen obrazů, ale třeba taky vzácných hodinek nebo lahví vína chtěli podívat, nebo dokonce si přihodit, nemusíte se nezbytně trmácet do New Yorku nebo britské metropole. Přístup na aukce nabízejí u Christie's samozřejmě taky online.

autor: Jiří Hošek
Spustit audio