Postcovidového syndromu už se nemusíme tolik bát. Většina pacientů se zcela uzdraví, potvrzuje lékař
Už rok ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje centrum postcovidové péče. Zatím pomohlo 1200 pacientů. A podle zjištění královéhradeckých lékařů to vypadá, že postcovidový syndrom zřejmě není takovým strašákem, jak se na začátku epidemie zdálo. „I těžké poškození plic se sice pomalu, ale postupně reparuje,“ potvrzuje přednosta tamní plicní kliniky Vladimír Koblížek. „Změny na plicích má asi 10 % nakažených, déle než rok to trvá ještě u nižšího procenta pacientů.“
Jak se postcovidový syndrom projevuje? A co ho může zmírňovat? Poslechněte si celý rozhovor s přednostou Vladimírem Koblížkem.
Související
-
Prodělali jste covid a stále se cítíte oslabení? Nejste sami, příčiny post-covidu vědci hledají
Jako dlouhý covid nebo post-covid označují lékaři stav, kdy se lidé sice vyléčí z nákazy, ale ani po několika měsících se necítí úplně zdraví. Co by za ním mohlo být?
-
Jak vypadá péče o postcovidové pacienty? „Největší vlnu ještě očekáváme,“ přiznává lékařka z Brna
V Česku stoupá zájem o postcovidovou péči. S tím, jak přibývá uzdravených lidí po nákaze koronavirem, přibývá i těch, kteří mají trvalejší následky.
-
„Nejhorší je, když se vás dítě zeptá: Mami, neumřu?“ Dětí s postcovidovým syndromem v Česku přibývá
Do nemocnic opět přicházejí děti s vážným postcovidovým syndromem. Doprovází jej vysoké horečky, průjem nebo vyrážka. Lékaři zatím neví, co syndrom způsobuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.