Postcovidového syndromu už se nemusíme tolik bát. Většina pacientů se zcela uzdraví, potvrzuje lékař

19. leden 2022

Už rok ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje centrum postcovidové péče. Zatím pomohlo 1200 pacientů. A podle zjištění královéhradeckých lékařů to vypadá, že postcovidový syndrom zřejmě není takovým strašákem, jak se na začátku epidemie zdálo. „I těžké poškození plic se sice pomalu, ale postupně reparuje,“ potvrzuje přednosta tamní plicní kliniky Vladimír Koblížek. „Změny na plicích má asi 10 % nakažených, déle než rok to trvá ještě u nižšího procenta pacientů.“

Jak se postcovidový syndrom projevuje? A co ho může zmírňovat? Poslechněte si celý rozhovor s přednostou Vladimírem Koblížkem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.