Pootevřením fakulty chceme dát lidem možnost být opět spolu, říká k dnešní vzpomínkové akci proděkanka pro vnější vztahy
Hlavní budova filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha, která je od tragické prosincové střelby zavřená, se dnes na okamžik pootevře akademické obci. Studenti, vyučující, ale i veřejnost se budou moct sejít, aby uctili památku zesnulých. „Snažili jsme se vytvořit prostor pro setkání naší akademické obce. Prostor, kde bychom opět mohli být spolu,“ říká proděkanka filozofické fakulty pro vnější vztahy Michaela Slussareff. Kdy začne budova fungovat naplno?
Jaké části budovy budou dnes přístupné? A zůstanou otevřené i další dny, nebo je to jen výjimka k připomínce měsíčního výročí?
Bohužel je to zatím výjimka, protože budova je ve stavu, kdy potřebuje opravit. Během policejního zásahu bylo zničeno více než 130 dveří, které musíme postupně opravit, abychom mohli zajistili bezpečnost.
Čtěte také
Chtěli jsme ale akademické komunitě poskytnout možnost vrátit se alespoň na chvíli do onoho prostoru, který nám byl násilím odejmut. Mezi 11. a 16. hodinou bude otevřená část přízemí, kde si bude možné poslechnout přednášky našich akademiček a akademiků. Zároveň tam bude swap knih. Víme, že pro některé je opravdu důležité do tohoto prostoru teď vstoupit.
Máte už představu, kdy se hlavní budova otevře naplno?
Směřujeme k začátku letního semestru, což je 18. února. Budova ale určitě nebude fungovat úplně. V opravách se snažíme postupovat takovým způsobem, abychom mohli otevřít alespoň přízemí až třetí patro.
Jakým způsobem se k dnešní akci zapojí sousední UMPRUM, které bylo rovněž událostí zasaženo? A jak bude zajištěna krizová intervence? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
První kroky k procesu uzdravení zvládla filozofická fakulta důstojně
Čtvrteční setkání ukázalo komunitu kolem filozofické fakulty nejen jako zraněnou, ale především také jako silnou a zdravou, nebo minimálně jako „uzdravující se”.
-
Polední publicistika: Měsíc po útoku na FF UK. Kličko a Zelenskyj. Česká energetická koncepce
Jak se FF UK vyrovnává s dopady nejvážnějšího podobného incidentu v našich novodobých dějinách? Kam pokročila příprava Národního energeticko-klimatického plánu Česka?
-
Rušit semestr nechceme, studenti chtějí pokračovat, tempo musí být citlivé, vysvětluje rektorka
Krizový štáb všem fakult Univerzity Karlovy jedná o tom, jak citlivě obnovit výuku po útocích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.