SERIÁL

12) Čistý vzduch a důsledná sterilizace. Léčba cystické fibrózy vyžaduje drahou techniku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klub nemocných cystickou fibrózou

Přes 600 lidí se v Česku léčí s cystickou fibrózou. Je to vážné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí ústrojí. Nemocní potřebují každý den po celý život intenzivní léčbu, tráví hodiny inhalacemi a rehabilitací. Pomáhá jim Klub nemocných s cystickou fibrózou. Teď pro své prostory v pražském Motole sám pomoc hledá – potřebuje 120 tisíc korun na novou čističku vzduchu.

„Musím dodržovat poměrně přísný hygienický režim,“ popisuje svou nemoc jedna z členek klubu, Markéta Mikšíková. „Musím každý den inhalovat a očišťovat plíce od hlenů, co se tam tvoří. Poměrně často beru antibiotika. Musím hodně rehabilitovat.“

Pacienti se mezi sebou v klubu nemůžou potkávat, mohli by se totiž vzájemně nakazit.

Po každé návštěvě proto musí být prostory důsledně sterilizované ultrafialovým zářením, to ale zabírá mnoho času. A zde by mohla pomoci čistička vzduchu.

Klub nemocných cystickou fibrózu funguje od roku 1992 a pacientům poskytuje také služby sociální pracovnice, psychologické poradenství, přispívá na dechové pomůcky nebo hygienické potřeby, pořádá různé akce a šíří osvětu.

„Po každém pacientovi tady používáme germicidní lampu. Tu ale potřebujeme pustit tak na jednu hodinu. Kdežto čističku bychom měli zapnutou pořád,“ To by podle ředitelky klubu Simony Zábranské mohlo zkrátit prostoje mezi jednotlivými pacienty.

Prostory klubu v pražském Motole, které jsou hned naproti nemocnice, slouží pacientům z celé republiky, kteří tam dojíždí na kontrolu.

Klub nemocných cystickou fibrózou
Spustit audio
autor: Martina Topinková