Pomoc a informace na jednom místě. Po celém Česku vznikají asistenční centra pro uprchlíky
Proud lidí utíkajících před ruskou invazí z Ukrajiny nabírá na síle. Ve všech krajích proto vznikají asistenční centra pomoci pro uprchlíky. Dnes se jedno otevírá i v Jihomoravském kraji. „Uprchlíci si tu vyřídí veškeré formální náležitosti: registraci, vízum...“ vypočítává hejtman Jan Grolich z KDU-ČSL. „Počítáme s tím, že budou přicházet ženy, malé děti a senioři, vznikne tu proto i dětský koutek, informace o tom, kam mohou děti do školky… A je tu i relaxační zóna.“
Související
-
Velvyslanec Matula: Ukrajinské vedení ví, co dělá. Mám ze situace překvapivě dobrý pocit
Ruský vpád na Ukrajinu ochromil většinu tamních institucí. Česko už minulý týden rozhodlo o evakuaci ambasády v Kyjevě.
-
Lékaři pro Ukrajinu: Praktici nabízejí bezplatnou péči uprchlíkům z Ukrajiny
Lidem prchajícím z Ukrajiny do Česka pomohou i čeští praktičtí lékaři. „Pro začátek bude pacientům z Ukrajiny stačit pas,“ vysvětluje praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
-
Ruská klientela se do Varů jen tak nevrátí, říká hejtman. Jak budou fungovat uprchlická centra?
Po celém Česku vzniknou do několika dnů asistenční centra na pomoc Ukrajincům. Jak se na uprchlickou vlnu připravují v Karlovarském kraji, přibližuje hejtman Petr Kulhánek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.