Po údajném druhém násilníku z Jižního Města se stále pátrá

r_2100x1400_radiozurnal.png
r_2100x1400_radiozurnal.png

Je to už rok, co policie zatkla démona z pražského Jižního Města. Dnes třiatřicetiletý Miroslav Tóth měl na svědomí minimálně devět napadení žen a dívek. Série útoků se staly loni v době mezi 18. červnem a 24. červencem. Surový násilník je paradoxně mužem, který se výrazně zasloužil o novelu zákona o znásilnění.

Po brutálních útocích na Jižním Městě vyslyšeli zákonodárci slova právníků a sexuologů a překvalifikovali definici znásilnění a rozšířili ji o orální a anální sex. Miroslav Tóth byl už soudem prvního stupně odsouzen k 8, 5letému trestu. Rozsudek ale stále ještě není definitivní. Neví se ani, jestli útoky na Jižním Městě má na svědomí sám.

Strach. To bylo to hlavní, co prožívaly pražské ženy a dívky loni v létě. Po největším sídlišti - Jižním Městě - se totiž pohyboval nebezpečný agresor, který je nutil k hrůzným sexuálním praktikám. Vše ale utichlo 3. srpna, kdy policie nebezpečného devianta dopadla. Pocházel z Cerhenic u Kolína a jmenoval se Miroslav Tóth.

Přepadení mělo vždy prakticky stejný průběh. Muž příjemného vystupování dal ženě přednost ve výtahu. Tam se ale jeho chování změnilo. Oběť začal bít, vyhrožovat a nakonec ji donutil k sexu.

Miroslav Tóth se původně přiznal k devíti útokům z jedenácti. Když ale na jaře letošního roku začalo soudní líčení, jednoznačně tvrdil, že on to nebyl.

Jsem nevinný. Je mi všechno zamítáno, jsem omezovaný ve všem. Policie může vydávat zprávy, já nemůžu. Všechno překrucují jen proti mojí osobě. Nemůžu dokázat svoji nevinu. Sami jste slyšeli, že jsem měl spáchat dva trestné činy a byl jsem 60 km pryč.

Jenomže důkazy mluvily jasně. Jednak Tótha poškozené dívky poznaly, navíc ho usvědčily i výsledky laboratorních zkoušek, které byly provedeny na základě stop, zajištěných na místě činu a vzorků jeho krve a spermatu.

Velkým trumfem mělo být pro démona z Jižního Města svědectví jeho družky Boženy Telvákové. Měla potvrdit, že v den, kdy byly přepadeny tři dívky, se nacházel její druh na úřadě v Kolíně a potom s ní doma. Telváková sice uvedla, že v inkriminovaný den byli spolu, podrobnosti si ale vybavit nedokázala. V soudní síni ale všechny šokovala. Soudkyni totiž předala dopis, který jí Tóth poslal z vazební věznice. Možná i proto se svého druha tolik bojí.

V dopise se píše: "Až mě pustí, pustí nelítostnou svini, která bude nelítostná k tomu, kdo byl nelítostný ke mně."

"Napsal tam, kdo mu ublížil a že se všem pomstí. Mám strach o děti."

Ani družka Tóthovi moc nepomohla, a tak jej soudkyně posílá na 8,5 roku za mříže. Trest si má odsedět ve věznici s ostrahou. Navíc se jako sexuální deviant se sadisticko-agresivními sklony musí podrobit sexuologické léčbě.

Miroslav Tóth: "Museli to nějakým způsobem odůvodnit. Vypadám snad na to, že se musím léčit?"

Soud nicméně konstatoval, že Tóth nemusí být pachatelem všech útoků. Tento výrok se zamlouval i advokátovi Jiřímu Hercegovi.

"S čím však spokojen nejsem je to, že v pochybnostech soud nerozhodl ve prospěch, ale v neprospěch."

Zhruba čtyři případy jsou tedy sporné, ale víceméně se dá říci, že za nimi stojí Tóth. Jde o napadení, kdy ženy ještě než podstoupily znovupoznání pachatele, tedy rekognici, viděly jeho fotografii, a tak soud nemohl tyto fakty vzít na vědomí. Jisté je však to, že minimálně s jedním loňským brutálním napadením nemá Tóth nic společného.

O tom, že na Jižním Městě neřádil sám, se spekuluje od začátku. Miroslav Tóth, když odcházel v dubnu od soudu, také tvrdil, že brutální útoky na pražském sídlišti má na svědomí vysoce postavený muž našeho státu.

"Jsou důkazy, že to byl vysoce postavený politik v tomto státě. Zatím toto jméno nehodlám zveřejňovat. Ty lidi mají už moji ženu a nebudu riskovat, že ji zavřou."

Tvrzení o jistém vysoce postaveném muži Česka všem připadala jako nejjednodušší výkřik, který mohl Tóth pronést. Jenomže i jeho advokát tuto variantu potvrdil. Říkal, že jméno toho člověka zná, ale s ohledem na to, co dělá, není vhodné o tom zatím mluvit.

Kdo tedy případně řádil s Miroslavem Tóthem na Jižním Městě? To zatím není jasné. Kriminalista Bohumil Kocourek tvrdí, že stále pátrá.

"Pochopitelně, že my nezanedbáváme ani případy staré, které byly spáchané a neustále se na tom pracuje a dělají se opatření na zjištění pachatelů této trestné činnosti."

Problém ale je v tom, že teď je doba, kdy by případný deviant mohl zaútočit. Je totiž léto.

Petr Weiss, sexuolog: "Já myslím, že v létě samozřejmě je vůbec sexuální aktivita i nedeviantní vyšší. A to proto, že ženy chodí odhalenější, je zkrátka více erotických podnětů. A samozřejmě například i pro exhibicionisty nebo pro sexuální agresory je více lákavých podnětů. Je známo, že frekvence jak exhibic, tak sexuálních agresí v zimě je nižší než v teplých letních měsících."

Miroslava Tótha našla policie tak, že měla vytipováno 428 podezřelých. Z nich postupně prověřila 156 mužů. Tóth byl prostě nejpravděpodobnější a navíc se policii po zatčení přiznal. Definitivně by měl městský soud o osudu démona z Jižního Města rozhodnout 21. září a buď rozsudek potvrdí nebo případ vrátí obvodnímu soudu, aby ještě doplnil důkazy. Třeba se nakonec podaří prokázat, že za vším stojí Tóth. Zdá se to ale málo pravděpodobné a tak nezbývá doufat, že případný druhý pachatel, který je na svobodě, znovu nezaútočí.

Přepsal: Česká informační agentura.