Petr Sís: Malý princ je symbolem něčeho kosmického

20. prosinec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Sís

„Původně mělo sice jít o poctu Václavu Havlovi, ale originální obraz je velký asi jako obálka časopisu,“ vysvětlil po 10. hodině ve vysílání Radiožurnálu ilustrátor a grafik Petr Sís, z jehož obrazu se stala předloha k velkoformátovému gobelínu, který si můžete prohlédnout na pražském letišti.

„Během práce jsem netušil, že vznikne gobelín, a tak jsem různě rozléval na papír vodovky,“ nastiňuje Petr Sís s tím, že tkalci pak museli použít na 360 kombinací, aby docílili podobných barev. Navíc přiznává, že se odhalení gobelínu trochu bál.

„Nešlo jen o obraz, ale o spojení s Václavem Havlem, Prahou a lidmi, kteří projekt financovali,“ vyjmenovává hlavní důvody, které ho vedly k váhání. „Musel jsem však zachovat chladnou tvář,“ vysvětluje.

Čtěte také

Oddechl si až po příletu do Prahy. „V noci nás dovedli ke gobelínu a postupně vytahovali prostěradlo, za kterým byl obraz schovaný. Uviděl jsem strukturu tkaniny a říkal jsem si, že takhle nějak jsem si to představoval,“ vzpomíná.

Petr Sís žije v New Yorku, ale často se vrací do Česka. Podle svých slov žije mezi dvěma kulturami. „Občas mě zaskočí běh času, protože jsem si myslel, že moje děti budou vyrůstat mezi Spojenými státy a Českem, ale najednou jsem zjistil, že mám doma Američany,“ připouští a dodává, že kulturní rozdíly s sebou nesou i inspiraci.

Petr Sís napsal přibližně dvacet knih pro děti a k dalším přibližně padesáti knihám vytvořil ilustrace

Jakým způsobem pracuje na svých knihách? Jak vypadá příprava knihy o Antoinu de Saint-Exupérym? A co ho okouzluje na podvodním světě? Také to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Sísem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Výtvarník Petr Sís položil na závěr rozhovoru otázku soutěže o zlatou cihlu, která se týkala gobelínu vyvěšeného na pražském letišti.

autor: šše
Spustit audio