Peníze za časopis Tempus Medicorum mohly být ziskem jeho vydavatelky

12. prosinec 2005
Pod kůži

Statisíce korun z vydání jednoho jediného čísla časopisu Tempus Medicorum mohly skončit jako zisk na kontech jeho vydavatelky, někdejší poradkyně šéfa České lékařské komory Davida Ratha, Evy Klimovičové. Lékařská komora přitom měla ze zisku jenom zlomek. Od roku 2003 už na základě nové smlouvy, která platí do roku 2009, zůstává společnosti Klimovičové všechen výdělek.

Podnikatelka se před časem dostala do podezření z možné korupce. Aféru odstartovalo zveřejnění videonahrávky, na které hovoří o milionových částkách s pracovníkem farmaceutické firmy Pfizer.

Jan Hrbáček: Zdá se, že pochybnosti kolem vydávání časopisu Lékařské komory Tempus Medicorum mohou v dohledné době skončit. Lékařské komora podle viceprezidentky Heleny Fouskové sice od roku 2003 nemá přehled o finančních operacích firmy Medi Tempus, která časopis vydává, náhodou se ale dostala k vodítku, které může napomoci zmapovat, o jaké částky profesní sdružení lékařů může přicházet. Připomeňme pro pořádek, že jediným členem Komory, který mohl vstupovat do účetnictví firmy Evy Klimovičové, byl až do změny smlouvy v roce 2003 tehdejší šéf Komory a dnešní ministr zdravotnictví David Rath. Viceprezidentka Fousková podotýká, že navíc jen jako fyzická osoba a ne jako představitel sdružení. Dnes už do účetnictví nemůže nahlížet nikdo. Ale vraťme se zpět. Po vypuknutí aféry se zpozdilo vydání posledního čísla časopisu. Fousková proto zavolala do břeclavské tiskárny Moravia Press, aby zjistila, kde je problém. Dozvěděla se přitom, kolik bude stát vydání a odeslání tohoto čísla periodika všem příjemcům, tedy zhruba 42 tisícům lékařů.

Helena Fousková: Tak jsem se ptala a v tom Moravia Pressu mi řekli, že pět set tisíc. Je to vydání toho časopisu, je to balné a rozeslání všem těm lékařům.

Jan Hrbáček: Pojďme teď chvilku počítat. Zisk z reklamy, uveřejněné v jednom čísle časopisu, činí jeden milion korun, ale spíš víc. Odpočítejme náklady, platy autorům, vedení časopisu a jeho grafické zpracování, vytištění a distribuci. Sumu pro jistotu trochu nadsaďme - vychází nám tedy sedm set tisíc korun. Zisk z jednoho čísla by měl tedy činit tři sta tisíc korun. Firma Klimovičové časopis, který vychází jedenáctkrát do roka, vydává od roku 1999. Kdybychom se za pomoci těchto lehce zkreslených počtů pokusili odhadnout roční zisk, vyjde nám suma tři miliony a tři sta tisíc korun. Jeden z členů představenstva Lékařské komory Martin Vedral k fungování časopisu říká:

Martin Vedral: Prostě někdo si na vydávání časopisu Tempus Medicorum založil poměrně výnosný byznys. Myslím si, že přinejmenším to mizí, mizelo, u paní doktorky Klimovičové, jako její podnikatelský zisk, podle mého názoru tedy zcela nepřiměřený.

Jan Hrbáček: Ministr zdravotnictví David Rath ale odmítá, že by Komora na vydávání svého periodika tratila.

David Rath: Časopis má nějakou inzertní plochu, jako jakékoliv jiné médium, noviny, nebo jakýkoliv jiný časopis. Ta je přesně definovaná. Tuto plochu prodává Česká lékařské komora firmě té doktorky Klimovičové a ta jí zase prodává a získává pro ni kupce ze strany různých společností, nejenom farmaceutických firem, ale různých bank, já nevím, výrobců aut, no prostě, jako běžná inzerce. A ta smlouva je nastavena tak, a takto by vyhrála výběrové řízení doktorka Klimovičová před lety, že všechno, co vydělá, musí sloužit Komoře. K vydání toho časopisu, to znamená vytištění, grafickému zpracování, rozeslání na 43 tisíc adres, a navíc ještě i náklady na redakci.

Jan Hrbáček: Rath zvažuje, že podá na viceprezidentku Fouskovou kvůli jejím výrokům o hospodaření Komory trestní oznámení. Eva Klimovičová se k celé věci odmítla kvůli závažným rodinným důvodům vyjádřit. Máme tedy na stole dvě rozporující se vyjádření. Kterému z nich máme věřit? Celou záležitost tedy nejspíš rozklíčuje až policie, která se začala aférou zabývat. Připomeňme ale, že na možné problémy kolem vydávání časopisu poukázat už audit hospodaření Lékařské komory z roku 2002, který zpracoval Antonín Husák z brněnské společnosti TOP Auditing. V něm se mimo jiné píše: Ve výnosech organizace nejsou zahrnuty výnosy z reklam ve výši cirka čtyři miliony korun a náklady na akce, na kterých byly reklamní služby poskytovány. V nákladech a výnosech je vykazována pouze malá část nákladů a výnosů, spojených s vydáváním časopisu Tempus Medicorum. Jinými slovy řečeno, chybí množství údajů o penězích, které se kolem časopisu točí. Jiná pasáž auditu už přímo upozorňuje na možné daňové problémy. Pokoušeli jsme se proto spojit s auditorem Husákem. Jeho kolega Jiří Párlik ale řekl, že je mimo republiku.

Jiří Párlik: Víte, že my jsme vázáni mlčenlivostí, které nás může zbavit pouze auditovaná účetní jednotka, to znamená Česká lékařská komora. Až nás zbaví, tak jsem ochoten samozřejmě poskytnout vám ty informace.

Jan Hrbáček: Přesto, že audit upozorňoval na závažné nesrovnalosti v hospodaření, sjezd Komory jej vzal v roce 2003 na vědomí. Naopak, zprávu revizní komise, poukazující na nedostatky, odmítl. Vydavatelce časopisu Evě Klimovičové patří podle obchodního rejstříku dvě firmy, Medi Tempus a Press Tempus. Zákon ukládá společnostem odevzdávat každoroční výsledky hospodaření příslušnému obchodnímu soudu. Firmy Klimovičové ovšem k této povinnosti přistupují laxně. Na Krajském obchodním soudu v Brně jsou k disposici jen přílohy účetních závěrek společnosti Meditempus a to pouze do roku 2002. Z dokumentů vyplývá, že společností za 4 roky oficiálně proteklo přes 40 milionů korun. Inzerci přitom vyřizuje druhá firma Klimovičové, Press Tempus. O jejím hospodaření ale není na soudu ani čárka.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: hrb