Panika je zbytečná, většině obyvatel nic nehrozí. Platí heslo Pod peřinu, doporučuje lékař

19. březen 2020

V současnosti je v nemocnicích celkem padesát pacientů, u kterých se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Nakažených je celkem 522, většina pacientů hospitalizaci nepotřebuje. O průběhu nemoci i léčbě hovoří primář infekčního oddělení nemocnice Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

U každého pacienta je průběh nemoci jiný. Někteří pacienti jsou téměř bez příznaků, jiní mají jen mírné obtíže jako při běžném nachlazení. Pak jsou nakažení, kteří si stěžují na vysoké horečky a velkou únavu. U části nakažených se objevuje dušnost, další bolí klouby a svaly. U některých pacientů vede nákaza až k virovému zápalu plic.

Čtěte také

Na infekčním oddělení nemocnice v Ústí nad Labem leží také pacienti s koronavirem. „Mnohem více pacientů ale trpí jinými respiračními onemocněními. Buď čekají na výsledek testu, nebo potřebují léčbu, protože mají těžkou chřipkou nebo zápal plic.“

Paniku a strach mezi lidmi považuje za zbytečný: „Naprostá většina pacientů má lehký průběh, lehké nachlazení nebo lehké chřipkové onemocnění. Rizikové skupiny jsou senioři nebo lidi s řadou dalších chorob, ti by se měli chránit a neměli by vycházet,“ upřesňuje.

Pod peřinu!

U Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem vyrůstá stanoviště na testování na koronavirus

Pro naprostou většinu obyvatel podle něj nic nehrozí. „Stále opakujeme heslo Pod peřinu: zůstaňte doma, zavřete se, udělejte si čaj s citrónem, hlavně na nikoho neprskejte a nikam nechoďte.“

Pokud máte lehký průběh nemoci, informace o tom, zda máte koronavirus, je bezvýznamná. Protože neexistuje lék, který by virus zabíjel, léčí se příznaky: „Srazit teplotu, ulevit od kašle, pít dostatek tekutin, běžné věci, které jsou lidé zvyklí používat celé roky.“

Čtěte také

Až když je zle

Pacienty v domácí péči není třeba kontrolovat. Teprve pokud se příznaky zhorší, lidé jsou schvácení, mají potíže s dechem nebo poruchy vědomí, je na místě hospitalizace. „Zdravotnictví je připravené, ale nesmí se zahltit těmi, kteří ošetření nepotřebují. Putují k nám lidé v panice, protože chtějí ověřit, zda koronavirus nemají. Měli by nechat kapacity pro lidi, kteří nás potřebují,“ uzavírá.

autoři: Jiří Chum ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.