Panika je zbytečná, většině obyvatel nic nehrozí. Platí heslo Pod peřinu, doporučuje lékař
V současnosti je v nemocnicích celkem padesát pacientů, u kterých se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Nakažených je celkem 522, většina pacientů hospitalizaci nepotřebuje. O průběhu nemoci i léčbě hovoří primář infekčního oddělení nemocnice Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
U každého pacienta je průběh nemoci jiný. Někteří pacienti jsou téměř bez příznaků, jiní mají jen mírné obtíže jako při běžném nachlazení. Pak jsou nakažení, kteří si stěžují na vysoké horečky a velkou únavu. U části nakažených se objevuje dušnost, další bolí klouby a svaly. U některých pacientů vede nákaza až k virovému zápalu plic.
Čtěte také
Na infekčním oddělení nemocnice v Ústí nad Labem leží také pacienti s koronavirem. „Mnohem více pacientů ale trpí jinými respiračními onemocněními. Buď čekají na výsledek testu, nebo potřebují léčbu, protože mají těžkou chřipkou nebo zápal plic.“
Paniku a strach mezi lidmi považuje za zbytečný: „Naprostá většina pacientů má lehký průběh, lehké nachlazení nebo lehké chřipkové onemocnění. Rizikové skupiny jsou senioři nebo lidi s řadou dalších chorob, ti by se měli chránit a neměli by vycházet,“ upřesňuje.
Pod peřinu!
Pro naprostou většinu obyvatel podle něj nic nehrozí. „Stále opakujeme heslo Pod peřinu: zůstaňte doma, zavřete se, udělejte si čaj s citrónem, hlavně na nikoho neprskejte a nikam nechoďte.“
Pokud máte lehký průběh nemoci, informace o tom, zda máte koronavirus, je bezvýznamná. Protože neexistuje lék, který by virus zabíjel, léčí se příznaky: „Srazit teplotu, ulevit od kašle, pít dostatek tekutin, běžné věci, které jsou lidé zvyklí používat celé roky.“
Čtěte také
Až když je zle
Pacienty v domácí péči není třeba kontrolovat. Teprve pokud se příznaky zhorší, lidé jsou schvácení, mají potíže s dechem nebo poruchy vědomí, je na místě hospitalizace. „Zdravotnictví je připravené, ale nesmí se zahltit těmi, kteří ošetření nepotřebují. Putují k nám lidé v panice, protože chtějí ověřit, zda koronavirus nemají. Měli by nechat kapacity pro lidi, kteří nás potřebují,“ uzavírá.
Související
-
Celé Česko šije roušky. Umíte se o ni ale správně starat, aby byla účinná při opakovaném použití?
V Česku platí od čtvrteční půlnoci zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných pomůcek. Těch je v zemi ale stále nedostatek, lidé se proto vrhli na jejich domácí výrobu.
-
Počet nakažených v Česku vzrostl na 694. Bez nových případů je vůbec poprvé čínský Wu-chan
Údaje o potvrzených případech nákazy vyplývají z dat, která pravidelně aktualizuje ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách. Ke čtvrtečnímu datu bylo testování přes 9400 lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka