Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě zahájí v dubnu novou návštěvnickou sezónu
2. dubna 2025 se po zimní přestávce opět otevřou brány Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu. Půjde již o celkově 7. návštěvnickou sezónu.
V letošním roce bude ke zhlédnutí několik výstav.
Z loňského roku zůstává výstava „Příběhy přeživších“, která formou biografických medailonků prezentuje osudy přeživších holokaustu Romů a Sintů, kteří prošli internací v táboře v Letech u Písku. Přibližuje průběh rasového pronásledování spáchaného na tomto místě i dlouholeté úsilí Romů a Sintů o vybudování důstojného pamětního místa. Věnuje se šesti osobnostem, které se podílely na uchování historické paměti: Boženě Růžičkové, Antonínu Studenému, Josefu Lagrynovi, Josefu Serinkovi, Zilli Schmidt a Boženě Pflegerové. Každá z portrétovaných osob je divákům přiblížena pomocí autentických rodinných fotografií a audiozáznamů vzpomínek. Ty zahrnují ukázky z vlastních memoárů, poválečného soudního svědectví nebo rozhovorů s historiky. Představeny jsou ukázky vzácně dochovaných osobních předmětů spojených s přeživšími. Autorem výstavy je historik Jiří Smlsal.
Nově bude připravena výstava „Školákem ve válečných letech“. Ta vznikla jako součást stejnojmenného vzdělávacího projektu, který se zaměřuje na školní prostředí protektorátu Čechy a Morava a odtrženého československého pohraničí v letech 1938–1945. Přináší informace nejen o stavu českého školství a perzekuci českých studentů, ale také o vzdělávání židovské a romské mládeže, o německých školách na našem území a v neposlední řadě také o mimoškolním vzdělávání. Součástí výstavy jsou také výsledky badatelské činnosti celkem 15 školních týmů z celé České republiky. Výstava byla připravena za spolupráce Památníku Terezín, Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a Institutu Terezínské iniciativy.
K výstavě „Školákem ve válečných letech“ se o 5. dubna od 15 hodin uskuteční série dvou přednášek. V první z nich představí Mgr. Magdaléna Šustová (Muzeum Prahy) „České školství v době protektorátu Čechy a Morava“. Zmíní nejen zintenzivnění výuky německého jazyka, zastavení výuky dějepisu, okleštění výuky české literatury, nedostatek uhlí, zábory školních budov, uzavření českých vysokých škol, ale také dalekosáhlé důsledky redukce školské sítě, omezení přístupu česky mluvícího obyvatelstva ke vzdělání a vyloučení některých menšin – Židů a Romů – ze vzdělávacího procesu. Ve druhé přednášce (začátek od 16 hodin) s titulem „Přemysl Pitter a pomoc pronásledovaným ve válečných a poválečných letech“ představí Mgr. Jakub Seiner (Národní pedagogické muzeum) osobnost českého pedagoga, vychovatele, kazatele, spisovatele, publicisty a především zachránce nejen židovských, ale i českých a německých dětí po konci druhé světové války.
Nejdůležitější součástí Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu je jeho stálá expozice s názvem "Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940-1950. Střední Evropa". Ta zahrnuje popis historie areálu ve všech jeho fázích od roku 1938 až do roku 2009, kdy byl objekt vykoupen státem a započala výstavba dnešního památníku. Největší důraz je kladen na tzv. cikánský tábor, který v Hodoníně existoval v letech 1942-1943, ale nezapomíná ani na další využívání objektu od éry pracovního útvaru (1938), kárného pracovního tábora (1940-1942) až po internační tábor pro vysidlované Němce (1945-46), tábor nucených prací komunistického režimu (1949-1950) a rekreační středisko (1955-2009).
Připomínka romského holokaustu
Památník se nachází na autentickém místě, kde v letech 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor (Zigeunerlager II). Spolu s obdobným táborem v Letech u Písku (Zigeunerlager I) šlo o dvě místa, kde byly na území bývalého protektorátu Čechy a Morava v letech 1942–1943 nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Tzv. cikánským táborem v Hodoníně prošlo celkem 1396 mužů, žen a dětí, z nichž zde 207 zemřelo a minimálně 851 bylo transportováno do koncentračního tábora v Auschwitz na téměř jistou smrt. V poválečném internačním táboře pro vysidlované Němce zahynulo dalších 80 osob. Součástí areálu je nedaleké hromadné pohřebiště Žalov (od roku 2013 kulturní památka), kde je pochována část obětí tábora.
Památník je návštěvníkům otevřen od dubna do konce října vždy od středy do neděle 10-17h. Vstup do areálu, sezónních výstav i expozice je zdarma, zpoplatněny jsou pouze komentované prohlídky a edukační programy.
Pro sezónu 2025 nachystal Památník celou řadu akcí pro veřejnost, aktuální dění lze sledovat na webových stránkách www.rommuz.cz/cs/hodonin-u-kunstatu/.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza
-
Začne Evropa recyklovat železný šrot? ‚Potřebujeme hlavně levnou energii,‘ říká šéfka Ocelářské unie
-
Česko nadále neochvějně stojí při Kyjevu, říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty vyhráli v Třinci po prodloužení 4:3, Pražany dělí od postupu jediná výhra