Ozvěny dne 4. května 2006
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Přehled zpráv
Automobilka Hyundai garantuje v Nošovicích tisíc nových pracovních míst a miliardovou investici.
Hrad Nouzov zůstává státu. Rozhodl tak Okresní soud v Olomouci.
O půlnoci skončí v Libčanech na Hradecku stav nebezpečí, vyhlášený kvůli skládce chemikálií.
Terorista Moussaoui dostal doživotí za podíl na útocích z 11.září 2001.
Začínají večerní Ozvěny dne, kterými vás provede Tereza Tomášková.
Před podpisem smlouvy s Hyundai
Moravskoslezský kraj udělal poslední krok před podpisem smlouvy o výstavbě středoevropské továrny automobilky Hyundai. Text memoranda, které schválilo krajské zastupitelstvo pro začátek počítá s tisícovkou nových pracovních míst. Až později, do roku 2010, by měli Jihokorejci v Nošovicích zaměstnat celkem tři tisíce lidí. Podrobnosti dodává redaktor Ivan Sekanina.
Ivan Sekanina: Moravskoslezský kraj se mimo jiné zavázal, že prodá společnosti Hyundai zhruba 200 hektarů pozemků a zajistí veřejnou dopravu k novému závodu. Pro investora ze smlouvy plyne, že do tří let zaměstná v Nošovicích nejméně tisíc lidí. Jak upřesnil náměstek hejtmana Pavel Drobil, do roku 2010 by se měl počet pracovních míst zvýšit trojnásobně.
Pavel Drobil: Tvrdý závazek je tisíc pracovních míst s ohledem na ustanovení Zákona o zaměstnanosti, ale nezpochybňuje to tu vůli, kterou Hyundai Motor Company má, to znamená, aby tady skutečně vytvořil oněch tři tisíce přímých pracovních míst.
Ivan Sekanina: Jak náměstek Drobil zdůraznil, jde o naprosto běžný postup při investicích v řádu miliard. Navíc byla smlouva s firmou Hyundai takto postavena už od začátku. Memorandum ještě projedná vláda, předpokládá se, že k podpisu smlouvy dojde 18. května v Koreji.
Hrad Bouzov zůstává státu
Hrad Bouzov zůstává státu. Rozhodl tak Okresní soud v Olomouci. O památku usiloval německý řád, jehož předchůdci Řádu německých rytířů památku v minulém století sebrali nacisté. Soudní jednání sledovala redaktorka Alena Vykydalová.
Alena Vykydalová: Soudkyně Hana Šinková dnes ukončila spor, který se vleče už od roku 1998.
Hana Šinková: Žalobce není právním nástupcem Řádu německých rytířů a dále, že nejsou splněny podmínky ustanovení paragrafu 80, písmeno c, Občanského správního řádu, týkající se určovací žaloby. Podle mého názoru Řád německých rytířů fakticky zanikl v padesátých letech.
Alena Vykydalová: Ukončení přivítali i představitelé řádu. Podle jejich obhájce Václava Zemana podobný verdikt očekávali. Spor tím ale nekončí.
Projev účastníka. Jsme zmocněni k tomu, abychom využili všech právních prostředků, jak tedy zemského práva, tak práva mezinárodního k tomu, abychom takové rozhodnutí zvrátili, eventuelně se domáhali náhrady škody.
Alena Vykydalová: Spokojená s výsledkem dnešního soudního jednání je Blanka Petrlíková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Blanka Petrlíková: Jsem ráda, že ten rozsudek dopadl tak, jak dopadl, se jedná o čtvrtý rozsudek, kterým nebylo žalobám Řádu německých rytířů vyhověno. Jsem přesvědčena, že bylo rozhodnuto po právu.
Aleš Pejchal: Důvody jsou poměrně jednoznačné, jak už bylo zmíněno v odůvodnění rozsudku, není zde prokázána kontinuita současného žalobce s tím původním Řádem německých rytířů.
Alena Vykydalová: Dodává právní zástupce Národního památkového ústavu Aleš Pejchal.
Stav nebezpečí v Libčanech ukončen
Úderem půlnoci skončí v Libčanech na Královéhradecku stav nebezpečí. Úřady mimořádné opatření vyhlásily před 10 dny. Policie tehdy objevila v areálu soukromé firmy kolem tisícovky různých chemikálií. Další informace připojuje redaktor Martin Pařízek.
Martin Pařízek: Stav nebezpečí měl pomoci specializované firmě v areálu bývalého Vertexu především začít okamžitě se zabezpečením několika tun chemikálií. Podrobnosti doplňuje mluvčí krajského úřadu Imrich Diosegi.
Imrich Diosegi: Ten krizový stav, který tam platil, umožnil nastoupit na toto místo speciální firmu, která chemikálie dokázala zajistit, většinu nejrizikovějších z nich se podařilo i odvézt.
Martin Pařízek: A areálu soukromé firmy v Libčanech se s koncem stavu nebezpečí nekončí s pracemi. Ty by měly i nadále pokračovat.
Imrich Diosegi: V tom areálu zřejmě nadále budou zasahovat specialisté a bude se hledat cesta, jakým způsobem se těch věcí zbavit nebo jak s nimi naložit.
Martin Pařízek: Do konce příštího týdne by měly být známy i výsledky expertíz, jestli chemikálie nezasáhly spodní vody. Dosavadní rozbory však znečištění zatím neodhalily.
Odvoz nelegálního odpadu zpět do Německa
Příští pondělí začnou odvážet německé kamiony 750 tun nebezpečného odpadu ze skládky v Libčevsi na Lounsku do Spolkové země Sasko-Anhaltsko. Zbytek bude dočasně převezen na zabezpečené skládky na Mostecku. Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Novotného Německo zároveň podpoří Prahu v její snaze upravit návrh příslušné evropské směrnice tak, aby se z odpadu pro energetické využívání ve spalovnách nestalo normální zboží. Další informace má Pavel Otto.
Pavel Otto: Na podpoře se shodli účastníci pražského jednání česko německé komise pro životní prostředí. Praha, kterou kromě Německa podporují i některé další členské země Evropské unie chce, aby se změnou návrhu směrnice zamezilo využití odpadů k energetickým účelům ve spalovnách bez příslušného povolení. Pokračuje náměstek Novotný.
Tomáš Novotný: My chceme, abychom i v tomto případě měli jako Česká republika možnost schválit tento dovoz podobně, jako je to v případě dovozů odpadů k odstraňování.
Pavel Otto: Ministerstvo čelí žalobě jedné německé firmy, které opakovaně zamítl žádost o spalování odpadů v Liberci. Povolení nedostala ani společnost, která chtěla likvidovat 80 tisíc tun odpadu v pražské malešické spalovně a právě z Německa se nelegálně dostaly do Česka v posledním půlroce tisíce tun nebezpečného odpadu, který skončil i na skládce v Libčevsi na Lounsku. Z celkových 4 tisíc tun tak více než polovinu prokazatelně dovezly německé kamiony. Odpad už částečně shořel, takže Německo bude muset od příštího pondělka nejpozději do poloviny května odvézt jen 750 tun. Leoš Křenek z resortu životního prostředí říká.
Leoš Křenek: Osmého tohoto měsíce půjde Inspekce životního prostředí na místo, samozřejmě aby viděla, jakým způsobem byl zahájen odvoz tohoto odpadu.
Přehled dalších zpráv
Ministr dopravy Milan Šimonovský potvrdil jižní trasu plánované rychlostní komunikace R 35 z východních Čech na Moravu. První stavební práce by mohly začít do dvou let.
Lékaři v pražské Vojenské nemocnici operovali místopředsedovi KSČM Jiřímu Dolejšovi poraněnou oční sítnici. Zákrok se obešel bez komplikací. Dolejše minulý týden zbili neznámí útočníci.
Takzvaná nucená práce je u nás pravděpodobně rozšířenější, než se běžně předpokládá. Podle organizace La Strada ji vykonávají nejčastěji cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu a Asie.
První odsouzený za teror 11. září 2001
Po mnoha měsících skončil ve Spojených státech proces se Zakariasem Moussaouim. Federální soud ho odsoudil k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění. Moussaoui je zatím jediným obžalovaným a odsouzeným za teroristické útoky z 11. září 2001. Případ sleduje zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.
Alexandr Pícha: Porota se nakonec nerozhodla pro trest smrti proto, že se Moussaoui přímo teroristických činů nezúčastnil. Tři z 12 porotců také řekli, že jeho role nebyla při útocích rozhodující. Porota nicméně shledala, že se Moussaoui podílel na spiknutí za účelem únosu letadla a hromadné vraždy. Moussaoui v reakci na verdikt proklel Ameriku a zakřičel, že Bůh žehná Usámu-bin Ládinovi. Část příbuzných skoro tří tisíc obětí útoků je zklamána nižším trestem. Většina však uznala nezávislost soudu a uvítala, že se Moussaoui nemůže stát pro islámské fundamentalisty mučedníkem.
Mírová jednání v Súdánu
Mírová jednání o Súdánu by dnes mohla být úspěšně dokončena. Arabské milice podporované vládou a černošští rebelové by měli podepsat příměří. Tím by teoreticky mělo skončit násilí v Dárfúru, které vzalo životy až třem stům tisícům lidí. Další dva miliony Súdánů vyhnalo ze svých domovů. Afrikanista Zdeněk Červenka ale nevěří, že případná dohoda v Súdánu něco změní.
Zdeněk Červenka: Podepsání smlouvy situaci v Dárfúru nevyřeší. Vláda v Chartúmu má mentalitu arabských otrokářů a utlačovala černé křesťanské obyvatelstvo jihu po celých 50 let od nezávislosti v roce 56. V roce 83 súdánská vláda přijala islamské zákony a trvala na tom, že budou aplikovány i na křesťanský jih. To vedlo k vypuknutí další války, která dodnes neskončila. Konflikt v Dárfúru ten začal v roce 2003 ozbrojeným odporem rebelů proti šikanování černého obyvatelstva. Dodnes trvá přes ujišťování súdánské vlády, že se tam nic neděje.
Americký časopis Zahraniční politika označil Súdán za nejméně stabilní zemi na světě. Konflikt mezi tamním arabským a černošským obyvatelstvem trvá jen s malými přestávkami přes 50 let. Nejvíc problémů je v posledních třech letech v provincii Dárfúr.
Sopka Merati na Jávě hrozí výbuchem
Obyvatelé indonéského ostrova Jáva se obávají výbuchu sopky Merati. Z jícnu vulkánu už začala vytékat žhavá láva a odborníci varují před blížící se erupcí. Konkrétní čas ale stanovit neumějí. Jak připomíná asijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, Merati chrlí kouř a prach už dva týdny.
Robert Mikoláš: Podle vulkanologů všechny známky svědčí o blížící se erupci. Přesto stále zůstává v platnosti druhý největší varovný stupeň. V případě, že by byl vyhlášen první, dojde k masové evakuaci. Zatím byly z vesnic na úpatí Merati převezeni hlavně starší lidé a matky s dětmi. Většina obyvatel ale odmítá opustit své domovy kvůli obavám o majetek. Merati je jedním z nejaktivnějších vulkánů na indonéském ostrově Jáva. Při jeho posledním výbuchu v roce 1994 zahynulo 60 osob. Mnohem tragičtější následky ale měla erupce v roce 1930, kdy zemřelo na 1.300 lidí.
Zvyšování cen energií
Vysoké ceny ropy zvyšují náklady soukromým firmám. Po pekařích proto zřejmě budou dál zdražovat také energetické společnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že ceny energií u nás kvůli drahé ropě každý rok porostou o 10 až 20 procent. Jaký dopad to bude mít na ceny ostatních výrobků zjišťovala redaktorka Naďa Bělovská.
Naďa Bělovská: Zdražení energií a pohonných hmot znamená pro řadu našich firem významné zvýšení nákladů a logicky by proto mohly své výrobky zdražit. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky to ale neudělají, protože jim to nedovolí silná konkurence.
Jan Procházka: Konkurence v české ekonomice ve většině odvětví je opravdu mimořádná, takže pokud se dočkáme nějakého zdražování, tak to opravdu jenom minimálního, samozřejmě můžeme počítat s firmami, které opravdu se zabývají výrobou tepla, když produkcí elektrické energie, že tam opravdu to zdražování nastane, ale to jsou firmy, které jsou v té první fázi. U ostatních firem bych čekal spíš jiné zvyšování, ovšem třeba inflace stále zůstává na rozumných mírách.
Naďa Bělovská: Cenová hladina by se proto měla zvýšit maximálně o několik procent a tento růst spotřebitelských cen bychom podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška měli pokrýt z růstu našich platů.
Pavel Sobíšek: Nemyslím si, že by do budoucna měla inflace systematicky a výrazně překračovat meziročně tři procenta. Při očekávaném růstu mezd zhruba o 6 procent letos i příští rok by tedy domácnosti měly být schopny vyšší ceny energií zaplatit a ještě něco málo jim zbyde na zvýšení nákupu dalšího zboží a služeb.
Naďa Bělovská: Pokud by ceny nakonec rostly rychleji, je možné, že nám moc peněz ze zvýšeného platu nezbyde. Naši životní úroveň by kvůli drahé ropě ale rozhodně neměla klesnout.
Gracias Agit
Ceny za šíření dobrého jména naší republiky v cizině s názvem Gracias Agit letos získalo 22 osobností a institucí. Ocenění uděluje ministr zahraničí. Laureáti dnes převzali diplomy a pamětní medaile v sídle ministerstva v Černínském paláci. Cenu mohou získat nejen naši krajané, žijící v různých koutech světa, ale i čeští občané nebo přátelé České republiky, kteří se nezištně starají o její propagaci v cizině. Předávání cen Gradias Agit sledoval redaktor Pavel Novák.
Pavel Novák: Křišťálový globus a pamětní plakety převzali z rukou ministra Cyrila Svobody například překladatelé české literatury z Argentiny a Francie, kardinál Tomáš Špidlík, bývalý rektor Karlovy univerzity Ivan Vilhelm, učitelé češtiny z Univerzity Hanku v Soulu nebo i lyžařka Kateřina Neumannová. Oceněni byli i bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Allbrightová nebo kambodžský král Norodum Sihamuni, který se ale na slavností předání cen nemohli osobně dostavit. Cenu dostala i novinářka a humanitární pracovnice Petra Procházková. Ocenění je pro její dobrovolnou organizaci Berka vzpruhou, ale při jejím přebírání cítila i určitou hořkost.
Petra Procházková: Je i povzbuzením do budoucna s jedním malým ale, kdy já mám jako velkou trpkost na duši, když se na tu kouli dívám, protože letos jsme nedostali ani desetník z mimořádný dotace na Afghánistán a když si vemete, že tam pracujou jenom dvě organizace Člověk v tísni a my, a já dostanu teda cenu, který si velmi vážím a Člověk v tísni 15 milionů, tak jistou hořkost jistě každej pochopí.
Pavel Novák: In memoriam udělil ministr cenu Gracias Agit i senátorce a bývalé velvyslankyni v Austrálii Jaroslavě Moserové.
Knižní veletrh v Holešovicích
Na pražském výstavišti v Holešovicích začal 12. ročník knižního veletrhu Svět knihy. Letošní setkání nakladatelů, spisovatelů a čtenářů je věnováno Lotyšsku a literaturám severských zemí. U příležitosti knižního veletrhu vychází také kniha Karla Hvížďaly a Václava Havla s názvem Prosím stručně. Její vznik přibližuje redaktorka Michaela Vetešková.
Michaela Vetešková: Zatímco Dálkový výslech je skutečně rozhovor, kniha Prosím stručně je koláží různých textů.
Karel Hvížďala: Nejzajímavější na tom je, že se podařilo prokopnout ten writer blok, tu psací blokaci, kterou pan prezident po 18 letech psaní jen projevů měl.
Michaela Vetešková: Spolu s Václavem Havlem už vytvořili knihu Dálkový výslech.
Karel Hvížďala: Vznikala vlastně dálkověji než dálkový výslech před dvaceti lety. Tenkrát to bylo klasický rozhovor, kdy já jsem poslal 50 otázek a Václav Havel se zavřel v ateliéru pučeným a tam mi namluvil 15 hodin. Kdežto tentokrát to bylo taky přes nějakých 50 otázek, ale on odpovídal písemně.
Michaela Vetešková: Letos na podzim bude německé vydání Havlova titulu představeno na frankfurtském knižním veletrhu. Už teď se připravuje vydání francouzské, polské, maďarské a americké.
S Václavem Havlem si o knížce bude v pondělí 8. května na vlnách Radiožurnálu povídat moderátorka Jana Klusáková v 18 hodin a 20 minut.
Přehled hlavních zpráv
Automobilka Hyundai garantuje v Nošovicích tisíc nových pracovních míst a miliardovou investici. Moravskoslezský kraj schválil příslušné memorandum a udělal tak poslední krok před podpisem smlouvy v Soulu.
Hrad Bouzov zůstává státu, rozhodl tak Okresní soud v Olomouci. O památku usiloval německý řád, jehož předchůdci Řádu německých rytířů památku v minulém století sebrali nacisté.
O půlnoci skončí v Libčanech na Hradecku stav nebezpečí, který tam úřady vyhlásily před deseti dny. Policie tehdy objevila v areálu soukromé firmy kolem tisícovky různých chemikálií.
Terorista Zakarias Moussaoui byl odsouzen na doživotí propuštění za podíl na teroristických útocích z 11. září 2001, při nichž přišly o život asi tři tisíce lidí. Soudkyně se řídila středečním rozhodnutím poroty, která se nevyslovila jednoznačně pro trest smrti.
Takové byly Ozvěny dne, které připravila zpravodajská směna Zuzany Bančanské.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka