Ozvěny dne 28. března 2009

28. březen 2009
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Vysíláme Ozvěny dne. Předsedové ODS a ČSSD se shodli, předčasné volby budou. Nejasný je zatím termín. Hospodářská recese by podle šéfů diplomacií sedmadvacítky neměla být překážkou k přistupování dalších zemí. Upozornili na to v Hluboké nad Vltavou. Tragédie na Valašské rallye si vyžádala životy 3 lidí. Jezdec závodního auta je zraněný. Zítra čekejte zataženo až oblačno s přeháňkami a teploty se budou pohybovat kolem 10 stupňů. Hezký večer přesně v 18 hodin začaly Ozvěny dne s Kateřinou Causidisovou.

Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem se shodli na předčasných volbách

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem se shodli na předčasných volbách. Údajně by to mělo být v říjnu, to ale potvrdil jen šéf sociálních demokratů. Podle mluvčí vlády Jany Bartošové se předsedové na přesném termínu voleb ještě nedohodli.

Jana BARTOŠOVÁ, mluvčí vlády:
To, že pan Paroubek zveřejnil, že se dohodli na předčasných volbách, tak naše reakce je taková, že ano, nikoliv na termínu.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Jiří Paroubek řekl, že ČSSD je ochotná tolerovat Topolánkovu vládu do začátku června za předpokladu, že odejde ministr vnitra Ivan Langer a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. S Topolánek prý jednal také o ratifikaci Lisabonské smlouvy Senátem a postoji vlády ke krajům. O detailech schůzky chce informovat zítra na tiskové konferenci.

Podle předsedy KSČM Filipa by ale nové volby měly být už do září letošního roku

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Podle předsedy KSČM Filipa by ale nové volby měly být už do září letošního roku. Dříve než vznikne nový státní rozpočet. Komunisté odmítají možnost, že by v nové vládě byl předseda ODS Mirek Topolánek nebo, že by šlo o takzvanou úřednickou vládu.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Já myslím, že premiér Topolánek je jedním z těch, kteří se výrazně podíleli na tom, že vláda nemá důvěru vedle pana Bursíka a pana Čunka, takže nemyslím si, že prezident republiky ho bude jmenovat znovu premiérem a podle mého soudu, nemůže jít ani o úřednickou vládu, musí jít o vládu, která bude mít sice krátkodobý ale jasný politický mandát, co má v České republice dělat.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Předseda poslaneckého klubu zelených Přemysl Rabas Radiožurnálu řekl, že zeleným říjnová varianta předčasných voleb vyhovuje.

Přemysl RABAS, poslanec /SZ/:
Určitě se přikláníme k tomu, že v současný situaci je nejrozumnější řešení, když už to ti hráči takhle rozehráli, tak jako udělat ty volby co nejdřív. Nějaký ty procesy musí proběhnout, ale tak, jak se většina shoduje, tak ten říjnovej termín asi zvládnou lze.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Cyril Svoboda z KDUČSL Radiožurnálu řekl, že lidovci k dohodě Jiřího Paroubka s Mirkem Topolánkem ještě jasné stanovisko nemají.

Cyril SVOBODA, ministr pro místní rozvoj /KDUČSL/:
Musíme vidět za jakých podmínek a jak je to skutečně reálné, protože volby v říjnu, to znamená jenom jít dvěma cestami. Buď změnou ústavy a nebo krkolomnou cestou pádu vlád, takže zřejmě ta dohoda se týká změny ústavy a musíme zjistit, jaká je pro to běžná podpora a my jsme připraveni určitě o termínu voleb mluvit.

Na zámku Hluboká skončil neformální summit ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Na zámku Hluboká skončil neformální summit ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Dnešek věnovali setkání s kolegy ze 3 kandidátských zemí a z pětice států západního Balkánu. Shodli se na tom, že integrace západobalkánských zemí jako jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbko a Kosova je zájmem všech členských států, nejen českého předsednictví.

Pavel NOVÁK, redaktor:
Ani v hospodářské krizi nemusí proces integrace západního Balkánu zpomalit, řekl na Hluboké hostitel setkání ministr Karel Schwarzenberg. Podle něj ale záleží na vládách jednotlivých států jihovýchodní Evropy, jaký pokrok v přibližování se Unii udělají. Také podle eurokomisaře pro rozšíření Oliho Rehna by neměla být hospodářská recese překážkou přistupování dalších zemí do Unie.

Oli REHN, eurokomisař pro rozšíření Evropské unie:
Neobviňujme chorvatského dělníka, nebo srbského úředníka za systémové chyby finančního kapitalismu, které přišly z Wall Streetu.

Pavel NOVÁK, redaktor:
Ministři si schůzku na Hluboké pochvalovali. Karel Schwarzenberg osobně poděkoval členům technického a organizačního personálu, že vše zvládali s úsměvem a šířili dobrou atmosféru. Na úspěchu schůzky mělo podíl i neobvyklé prostředí Hluboké.

David MILIBAND, britský ministr zahraničí:
Díky osobní vazbě pana ministra Schwarzenberga k zámku to bylo velmi zvláštní a zcela určitě to byla velmi pozoruhodná schůzka.

Pavel NOVÁK, redaktor:
Zhodnotil setkání šéf britské diplomacie David Miliband. Z Hluboké nad Vltavou Pavel Novák, Český rozhlas.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Schůzku na Hluboké předčasně opustil dánský ministr Per Stig Moller. Kvůli srdeční slabosti se nechal převézt do českobudějovické nemocnice. Jeho stav nebyl vážný a už se vrátil do Kodaně.

Berlínskou demonstraci proti summitu skupiny G20 doprovázely násilnosti

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Berlínskou demonstraci proti summitu skupiny G20 doprovázely násilnosti. Účastníci akce protestovali také proti krizovému managementu spolkové vlády.

Jiří HOŠEK, redaktor:
Podle policie 15 tisíc, podle pořadatelů 30 tisíc účastníků zprvu poklidného pochodu skandovalo hesla proti bankám, světovým státníkům a manažerům. Levicoví demonstranti nesli kapitalismus, coby ztělesnění zla, v černé rakvi ozdobené červenými růžemi. Účastníci protestní akce žádali ochranu obyčejných lidí před dopady krize a výrazné zvýšení investic do vzdělání, ochrany klimatu a veřejné infrastruktury. O nepěknou dohru akce se před berlínskou radnicí postaralo několik stovek černě oděných výtržníků. Ti zhruba tisícovku dohlížejících policistů napadli lahvemi a pyrotechnikou. Strážci zákona nejagresivnější hlouček demonstrantů obklíčili a několik osob zadrželi. Jiří Hošek, Český rozhlas, Berlín.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Účinné akce proti chudobě, nezaměstnanosti a proti klimatickým změnám požadovaly tisíce demonstrantů také v Londýně. Manifestaci uspořádalo pod heslem Lidé na prvním místě asi 150 skupin, včetně odborů a náboženských organizací. Pochod je první ze série akcí před čtvrtečním summitem dvaceti největších světových ekonomik. Organizátoři protestu požadují, aby se účastníci summitu dohodli na spravedlivějších pravidlech pro světovou ekonomiku. Další protesty se v Londýně chystají ve středu a ve čtvrtek.

Tragédie na Valašské rallye

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
3 mrtví a zrušený závod, tak skončil 28. ročník Valašské rallye. Pořadatelé závod ukončili po té, co při nehodě v sedmé rychlostní zkoušce zemřeli 3 diváci. Ve vysoké rychlosti vylétlo z trati u Štramberka na Novojičínsku závodní auto slovenského jezdce Lapdavského. A zabilo osmatřicetiletého muže s jeho třináctiletým synem a dalším zhruba stejně starým mladíkem. Všichni pocházeli z Kopřivnice. Informace má přímo z místa redaktor Pavel Sedláček.

Roman ORDELT, mluvčí Valašské rallye:
Na rychlostní zkoušce Trúba havarovala posádka se startovním číslem 55 na voze Mitsubishi Lancer, došlo zde ke kontaktu s třemi diváky, kteří utrpěli na místě těžká zranění, která byla bohužel neslučitelná se životem.

Pavel SEDLÁČEK, redaktor:
Tolik mluvčí Valašské rallye Roman Ordelt. Jedenadvacetiletý slovenský závodník projížděl úsekem rychlostí okolo 150 kilometrů v hodině. Podle pořadatelů stály oběti nehody na extrémně nebezpečném místě. Tvrdí to i Josef Pátl, z Federace automobilového sportu.

Josef PÁTL, Federace automobilového sportu:
Naproti té nešťastné události byla zóna, která byla označená páskou, která byla přímo pro diváky určená, tam to místo bylo bezpečné naproti tomu to místo té tragédie, to bylo místo pod úrovní vozovky před pevnou překážkou a ještě na vnějšku zatáčky, to znamená, to je úplně nejhorší místo, kam si vůbec kdokoliv může stoupnout.

Pavel SEDLÁČEK, redaktor:
Pokud vyšetřování ukáže pochybení jezdce, bude trestně zodpovědný, i když k nehodě došlo při závodu. Pro Radiožurnál Pavel Sedláček, Valašskomeziříčsko.

Přechod ze zimního na letní čas zpozdí na železnici 21 dálkových vlaků

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Přechod ze zimního na letní čas zpozdí na železnici 21 dálkových vlaků. Ve 2 v noci se totiž ručičky hodin posouvají na 3. Vlaky tak naberou hodinové zpoždění. České dráhy jsou ale na situaci připravené. Podle mluvčího Ondřeje Kubaly je to běžná záležitost. Pro cestující připravily dráhy nonstop kontaktní linku.

Ondřej KUBALA, mluvčí Českých drah:
Je to naprosto rutinní záležitost, která není vnímána nijak mimořádně. Je to každoroční záležitost. Pokud by kdokoliv potřeboval konkrétní informace o tom, jak tyto noční vlaky pojedou, doporučuji kontaktní centrum linka 840112113. Jsou tam operátoři celou noc, takže můžete zavolat v ty 3 ráno.

Dnes se budou předávat ceny Thalie

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Zpěvačka Lucie Bílá, herec Jiří Langmajer nebo herečka Zuzana Stivínová mohou získat nejvyšší české ocenění pro divadelní herce, ceny Thalie. Nominovaných je více než 20 umělců z mnoha divadel v republice. Kdo cenu získá, se dozvíme dnes večer, kdy členové Herecké asociace ocenění předají. Prezidentem asociace je Václav Postránecký a ten práci poroty popisuje takto.

Václav POSTRÁNECKÝ, prezident Herecké asociace:
Pro kolegium jsou to 3 měsíce perné práce, možná 4, protože oni v té době musejí všichni shlédnout všechna představení nominovaných umělců a z nich vybrat odborně dotyčné nominované.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Dávání cen Thalie začíná dnes v 8 hodin večer v budově Národního divadla v Praze. Předáno bude celkem 8 cen v kategorii činohra, opera, balet a muzikál.D

Renč v San Francisku zaujal

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Film Filipa Renče Hlídač číslo 47 získal další 4 ceny na filmovém festivalu v americkém Tibournu. Renč si ocenění připsal ke 3 Českým lvům.

autor: kac
Spustit audio

Více z pořadu