Ozvěny dne 24. července 2006
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Přehled zpráv
Benzín je nejdražší od začátku roku. Cena Naturalu překročila hranici 32 korun za litr.
Mimořádné horko a sucho přinesly zvláštní bezpečnostní opatření. Kraje vydávají omezení zejména pro pobyt v lesích.
ČSSD definitivně nechce do vlády s trojkoalicí. Jednání budou pokračovat zítra.
Izrael pokračuje v útocích na Libanon. Americká ministryně zahraničí Riceová se při cestě na Blízký východ nečekaně zastavila v Bejrútu.
Začínají Ozvěny dne. Hezký večer vám přeje Tereza Tomášková.
Rostoucí ceny benzínu
Benzín je nejdražší od začátku roku. Litr Naturalu 95 se prodává v průměru za 32 korun a 5 haléřů. Nafta za 30 korun a 13 haléřů. Benzín jenom za poslední týden zdražil podle údajů společnosti CCS o pětadvactník. Za dražší pohonné hmoty může mimo jiné jejich stále větší spotřeba na celém světě. Podle redaktora Ondřeje Kubaly se na tom ale podepisují i další vlivy.
Ondřej Kubala: Nejdražší benzín je tradičně v Praze, nejlevnější pak v Olomouckém kraji. A v čem je problém? Především kvůli konfliktům na Blízkém východě rostou ceny ropy na světových trzích. Minulý týden překonala severomořská ropa Brent hranici 78 dolarů za barel a vytvořila tak nový rekord.
Jan Šťastný: Vývoj na trhu benzínu v České republice je dán posledním růstem jak cen ropy, tak velkoobchodních cen benzínu na trhu v Rotterdamu.
Ondřej Kubala: Říká Jan Šťastný ze společnosti Koloseum. Podle něj teď cena našeho benzínu odpovídá přesně světovým cenám a další výrazné zdražování tak zatím nehrozí.
Jan Šťastný: Pokud by se nezměnily ceny ropy, případně velkoobchodní ceny benzínu, už by se v nejbližších dnech situace neměla žádným způsobem změnit.
Ondřej Kubala: A co na zdražování benzínu a nafty říkají sami řidiči?
Anketa: Nedá se nic dělat. Ceny jsou takový prostě, no. Co na to můžem říkat? Nic. Musíme se přizpůsobit. No, je to strašný.
Velká sucha a hrozící lesní požáry
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu a hrozícím požárům už zavedla většina krajů zvláštní bezpečnostní opatření. Zakazují například kouření či rozdělávání ohně na lesních pozemcích nebo táboření v lese. Mimořádná opatření kvůli suchu platí odedneška v Královéhradeckém, Ústeckém a Středočeském kraji a na Vysočině. Podobné bezpečnostní zákazy přijali i v Moravskoslezském, Plzeňském a Jihomoravském kraji. V národním parku České Švýcarsko platí zákaz vstupu do lesů. Lidé se tam mohou pohybovat pouze po vyznačených cestách a trasách. Omezení si vynutil rozsáhlý požár, který na kopci Jetřichovice o víkendu zničil přes 20 hektarů lesa. S dalšími informacemi se hlásí redaktor Josef Suk.
Josef Suk: Zákaz vstupu potrvá do odvolání, připomněl šéf národního parku Zdeněk Paclt.
Zdeněk Paclt: V podstatě to bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet situace s počasím.
Josef Suk: Na spáleniště celý den shazoval tuny vody vrtulník. O pomoci letecké techniky v dalších dnech se bude ještě rozhodovat. Dodal náčelník řídícího štábu záchranných prací Milan Manzák.
Milan Manzák: S vrtulníkem budu vědět až na večír, zasahuje 24 jednotek. Z mýho pohledu já to vidím minimálně ještě 3 dny.
Josef Suk: Na místě požáru budou hlídkovat i samotní zaměstnanci národního parku, vzkázal náměstek ředitele Jan Drozd.
Jan Drozd: Budou hlídat vždycky dva přes den, aby byli k dispozici hasičům a jeden přes něco, aby tady byl nějakej styčnej důstojník.
Josef Suk: Příčinu požáru se určit zatím nepodařilo. Nezodpovědnost některých lidí ale nenechává v klidu ochránce přírody Pavla Bendu.
Pavel Benda: Já se stále divím, že když jsou takováhle obrovská sucha, tak někdo si v lese rozdělá ohýnek. To mě přijde jako naprostá šílenost, nebo když někdo cvrnkne nedopalek do suché louky. To vopravdu jsou lidi, kteří asi nemají všech 5 pohromadě.
Jednání o koaliční vládě
Sociální demokraté nevstoupí do přímé spolupráce s trojkoalicí ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Vyplývá to z dopolední schůzky lídrů koalice s ČSSD. Strany teď chtějí jednat o mantinelech, v nichž by sociální demokraté případně byli ochotni podpořit koaliční vládu. O čem přesně se bude mluvit, na to ani dnešek jednoznačnou odpověď nepřinesl. Potvrzuje to náš zpravodaj Vít Dvořák.
Vít Dvořák: Zítra by sociální demokraté měli přijít s konkrétními věcmi, které budou chtít, aby ODS, lidovci a zelení ve svých programových cílech přepsali. Jen pro příklad, šéf občanských demokratů Mirek Topolánek po dnešní schůzce řekl, že zítra se bude vyjednávat krom jiného o podobě nového rozpočtu.
Mirek Topolánek: O veřejných financích a hospodářského růstu a to bude první blok.
Vít Dvořák: Bohuslav Sobotka za ČSSD však prakticky současně jen o místnost dál prohlásil, že nový rozpočet sociální demokraty teď nezajímá.
Bohuslav Sobotka: Chtěl bych také zdůraznit, že o rozpočtu nejednáme.
Vít Dvořák: Čas pro alespoň základní dohodu o podmínkách tolerance trojkoaliční vlády a o podmínkách zvolení šéfa sněmovny z řad ČSSD je přitom jen do konce tohoto týdne. Oba tábory však přiznávají, pravděpodobnost malá. Pokud dohoda nebude, předseda ODS Mirek Topolánek bude na Hradě nucen po neděli přiznat, že návrh nové podoby vlády sice má, ale bez vyjednané podpory.
Condoleezza Riceová na návštěvě v Bejrútu
Boje mezi Izraelem a militantním šíitským hnutím Hizballáh v Libanonu pokračují. Dnes zahynuli nejméně dva izraelští vojáci a dva libanonští civilisté. Nejméně 11 lidí utrpělo na severu Izraele zranění při raketových útocích Hizballáhu. Dnešek byl také ve znamení úsilí o zprostředkování příměří. V libanonském Bejrútu dnes překvapivě jednala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Z Jeruzaléma pokračuje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.
Jaromír Janev: Condoleezza Riceová vedla rozhovory s libanonským premiérem Sua Alim Seniorou na překvapivé návštěvě, která se konala za velmi přísných bezpečnostních opatření. Ocenila jeho odvahu řešit ožehavé aktuální problémy Libanonu. Jednání se měla týkat bezpečného koridoru v zemi pro civilisty a humanitární pomoc. A také podmínek příměří, kterými jsou propuštění všech izraelských vojáků ze zajetí, převzetí hraničního pásma libanonskou armádou na místo Hizballáhu a konec raketových útoků na Izrael. Tady v Jeruzalémě očekává šéfovou americké diplomacie izraelský premiér Ehmud Olmert a zítra v Ramalláhu palestinský prezident Mahmúd Abbas. Podle místních zdrojů se očekává, že příměří bude možné nejdříve za týden až 10 dnů.
Jednání v Bruselu kvůli uvolnění hranic
Uvolnění hranic mezi novými a staršími členskými zeměmi Evropské unie je ohroženo, varuje Brusel. V centrále dnes jednali ministři vnitra o tom, jak pokračují přípravy na přistoupení Česka a dalších zemí, které do unie vstoupily v roce 2004. Aktuální informace má zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, kterého teď zdravím do našeho bruselského studia. Vítku, hezký večer.
Vít Pohanka: Dobrý podvečer. Evropská komise, přesněji řečeno komisař Fratini, který má tuto oblast na starosti, dnes varoval, že se kvůli technickým problémům zřejmě zpozdí přistoupení deseti nových členských zemí k takzvanému Shengenskému systému zhruba o půl roku. Připomenu, že jde o to, že například na hranicích Německa nebo Rakouska stále musíme při cestě autem zatavit, ukázat pas, někdy technický průkaz a podobně. Ovšem například mezi Francií, Německem a státy Beneluxu to už dávno neplatí a můžeme projet takřka plynule, jenom musíme zpomalit. Podle toho, co dnes po jednání říkal český ministr vnitra František Bublan, nakonec výsledek toho setkání je takový, že se politici shodli, že by bylo divné, kdyby technici měli ovlivňovat nebo odsouvat už před několika lety přijatou dohodu, že se ten Shenganský prostor rozšíří i na nové členské země. Proto se prý všichni budou snažit, aby se ten původní termín, kterým je podzim příštího roku, roku 2007, dodržel. Takže ano, zpoždění tu je, ale nové členské země včetně Česka se snaží tlačit na to, aby se hraniční kontroly zrušily co nejdřív.
Tolik z Bruselu aktuálně kolega Vít Pohanka.
Schůzka představitelů Srbska a Kosova po sedmi letech
Poprvé po sedmi letech se sešli nejvyšší představitelé Srbska a provincie Kosovo, aby diskutovali nad konečným statutem mezinárodního protektorátu na jihu Srbska. Jednání ve Vídni ale nemohla nic přinést, protože stanoviska obou stran se ani trochu nepřekrývají. Představitelé prozatímní vlády v Prištině chtějí samotný stát. Bělehrad chce dát jenom širokou autonomii. Dosud je Kosovo formálně součástí Srbska. Rozhovory sleduje spolupracovník Martin Ježek.
Martin Ježek: Úspěšná nebyla ani předchozí série sedmi technických jednání ve Vídni, kde šlo o ochranu pravoslavných klášterů nebo decentralizaci správy provincie. Teze Bělehradu je stále stejná. Hranice se měnit nesmí a vláda premiéra Vojislava Koštunici si nenechá žádné řešení vnutit. Priština, reprezentovaná mimo jiné premiérem Atomem Čekuem, vychází z toho, že provincie už ve skutečnosti je samostatná a ten stav je potřeba jenom stvrdit. Prezident Fatmir Sejdiu doslova řekl, že nezávislost je začátek a konec pozice představitelů Kosova. Srbové nad oblastí ztratili moc po masivních etnických čistkách a při bombardování Jugoslávie v roce 99. Tehdy se z provincie musela stáhnout jugoslávská armáda a vstoupily tam mezinárodní síly K-FOR. V provincii žijí 2 miliony lidí. Z toho 90 procent jsou Albánci.
Další zprávy
Pětiletá vyjednávání světové obchodní organizace o liberalizaci světového obchodu ztroskotala. Dohoda se tak odkládá zřejmě o dalších několik let. Hlavní překážkou zůstává zemědělský obchod. Podle náměstka českého ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy se tak zatím nezlepší přístup českých podniků na perspektivní trhy rozvojových zemí.
Státy Evropské unie se dohodly na společném financování výzkumu kmenových buněk. Půjde tak schválit celý unijní rozpočet pro vědecký výzkum. Podle kompromisů nelze finance Evropské unie využít k ničení lidských embryí, ani kvůli získávání kmenových buněk.
Společnost Telefonica O2, která letos nahradila původní český Telecom, nedostane další pokutu za zneužití dominantního postavení. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže musí ale splnit několik podmínek.
Policie váhá s potrestáním Michaela Čaše
Policie zatím váhá s potrestáním šéfa dopravního inspektorátu ve Frýdku Místku Michaela Čaše, který řídil opilý. Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas sice prohlásil, že Čaš u policie automatický končí. Ten ale dál nosí uniformu. V práci ovšem k zastižení nebyl, protože je podle svých kolegů na nemocenské. Podrobnosti od reportéra Pavla Otta.
Pavel Otto: Rezolutní slova Zdeňka Bambase, který řekl, že tvrdé potrestání Čaše je jedinou možností, jak alespoň trochu vrátit policii renomé, ostře kontrastují s výroky představitelů severomoravské policie i inspekce ministra vnitra. Čaš tvrdí, že za volantem neseděl on, ale někdo z jeho rodiny.
Michael Čaš: Řidič odešel z místa. Protože to bylo moje vozidla, tak jsem si ho chtěl zajistit. Navíc jsem si sedl na místo řidiče, pustil varovná světla, vypnul motor a tak dále.
Pavel Otto: Mluvčí ministra vnitra Radka Kovářová říká, že inspekce musí nejprve shromáždit příslušné expertízy a teprve pak rozhodne o případném potrestání Čaše.
Radka Kovářová: Je skutečně velmi těžko říci, zda to bude v řádech týdnů či měsíců, protože je nutné vyčkat si na výsledky těch znaleckých posudků, které by měly objasnit, co se skutečně během této nehody stalo a zda skutečně seděl tento policista v době nehody za volantem či nikoliv.
Pavel Otto: Dopravní hlídka naměřila Čašovi v krvi téměř 3 promile alkoholu. Navíc způsobil dopravní nehodu. Lidé z Frýdku Místku nechápou, jak je možné, že Čaš nebyl okamžitě odvolán z postu šéfa dopravního inspektorátu.
Anketa: Jak má jí policie příkladem druhým řidičům, když dělá vlastně ty nejhorší přestupky, které má?
No, že by měl být potrestaný tak, jak všichni ostatní.
No, určitě by měl odejít.
Nový silniční zákon a cyklisti
Další trhliny nového silničního zákona komplikují život nejenom řidičům, ale i cyklistům. Minulý týden se o tom přesvědčil dvacetiletý mladík ze Zlína. Při jízdě z kopce havaroval na kole a způsobil si lehká zranění. Kromě sanitky přijeli na místo nehody také policisté. Řešení postupku postoupili do správního řízení a chlapci tak hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Další podrobnosti zjišťovala redaktorka Helena Simerská.
Helena Simerská: Matka zraněného cyklisty Marie Petrů říká, že jim přivolaný policista oznámil, že jejich syn způsobil dopravní nehodu, při níž byl zraněn člověk a ta je novým silničním zákonem hodnocena pokutou v uvedeném rozmezí. Že chlapec způsobil zranění pouze sám sobě a byl také jediným účastníkem nehody prý není důležité.
Marie Petrů: Opravdu je to hloupost. Sociálně slabší rodiny, které dejme tomu mají 4 děti, 2 jim za rok spadnou z kola, někdo zavolá záchranku, tak tu rodinu to opravdu zruinuje.
Helena Simerská: Jak ale řekl zástupce ředitele odborů agend řidičů Ministerstva dopravy Jan Kněžínek, policisté v tomto případě nepostupovali úplně správně.
Jan Kněžínek: Určitě se tady v tomhletom případě cyklista nemusí obávat, že by měl dostat pokutu 25 až 50 tisíc korun, protože zákon sice ve správním řízení s těmito pokutami počítá, ale cyklistovi nehrozí zákaz činnosti, a proto je i neaplikovatelné ustanovení, kterým by se vylučovalo blokové řízení. Takže blokové řízení je možné v tomto případě vést a v takovém případě hrozí pokuta do tisíce korun.
Retrospektivní výstava Arne Brekera v Německu
Retrospektivní výstava prominenta třetí říše Arno Brekera rozdělila německé publikum na dva tábory. Jedni považují výstavu 70 soch v německém Schwerinu za skandální, druzí za nutnou. Němci se podle některých názorů mohou tímto způsobem vypořádat se svou nacistickou minulostí. Jak na výstavě soch, které jsou spojeny s totalitní ideologií reaguje česká veřejnost, zjišťovala redaktorka Michaela Vetešková.
Michaela Vetešková: Většina oslovených se shodla, že vystavovat se mají. Ale zasazeni do kontextu své doby, aby nevyznívaly jako propagace té které totalitní ideologie.
Anketa: No to mě určitě vadí.
Michaela Vetešková: Měly by mimo jiné sloužit notorickým zapomnětlivcům, kteří už nevědí, co totalita dokáže a jak obratně umí zmanipulovat nejenom umělecký projev. Uvádí sochař Kurt Gebauer.
Kurt Gebauer: Nevystavovat ty věci, neukazovat je nebezpečnější než v podstatě nepřipomínat, protože ten vizuální vjem z těch režimů totalitních je přesvědčivější často než slova v tom, jak režim fungovat podivně, špatně.
Michaela Vetešková: Je dobré vědět, že Arno Breker byl dvorním sochařem Adolfa Hitlera. Když roku 1937 nechal uspořádat výstavu takzvaného zdravého umění, Arno Breker byl hlavním vystavujícím.
Sochař Arno Breker žil v letech 1900 až 1991 a od Adolfa Hitlera dostal například zakázky na sochařskou výzdobu berlínského kancléřství nebo olympijského stadionu.
Přehled zpráv
Nakonec ještě souhrn nejdůležitějších událostí.
Benzín je nejdražší od začátku roku. Průměrná cena nejprodávanějšího Naturalu 95 překročila hranici 32 korun za litr. Nafta stojí lehce přes 30 korun.
Mimořádné horko a sucho přinesly zvláštní bezpečnostní opatření. Kraje vydávají omezení zejména pro pobyt v lesích. V blízkosti lesních porostů se nesmějí rozdělávat ohně, kouřit, nebo odpalovat ohňostroje.
ČSSD definitivně nechce do vlády s trojkoalicí. Jednání budou pokračovat zítra. Politici chtějí stanovit mantinely tak, aby sociální demokraté byli ochotni vládu ODS, lidovců a zelených aspoň tolerovat.
Izrael pokračuje v útocích na Libanon. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se na cestě po Blízkém východě nečekaně zastavila v Bejrútu. S místními politiky hledala možnosti řešení krize a humanitární pomoci pro obyvatele Libanonu.
Skončily Ozvěny dne, které připravila zpravodajská směna Miroslava Panušky.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka