Ozvěny dne 18. září 2006
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Bývalý ředitel Technických služeb zabil dva lidi
Ostravou a Havířovem otřásla dvojnásobná vražda. Přímo na havířovské radnici během jednání zastupitelstva zastřelil bývalý ředitel havířovských Technických služeb Pavel Slíva náměstka primátora Martina Balšána a potom spáchal sebevraždu. Ještě předtím zavraždil advokátku Ivanu Kabzanovou. Ta zastupovala právě havířovský magistrát ve sporu, který s městem Slíva vedl. Případ sleduje redaktorka Andrea Čánová.
Andrea ČÁNOVÁ:
Kancelář advokátky i sál havířovského zastupitelstva neprodyšně uzavřeli kriminalisté. Shromažďují důkazy.
Dagmar BEDNARČÍKOVÁ, severomoravská policejní mluvčí:
Byl povolán na místo soudní lékař k ohledání mrtvol. Na místě je kompletní výjezdová skupina kriminalistů Krajské policejní správy z Ostravy.
Andrea ČÁNOVÁ:
Říká severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Ještě ráno šla advokátka Ivana Kabzanová k soudnímu přelíčení, pak se vrátila do své kanceláře v centru Ostravy. Tam za ní přišel vrah a zastřelil ji. číšník z vedlejší restaurace potvrdil, že i tam policisté pátrali po vrahovi.
číšník:
No, byli tady tři policisté se psem, říkali i jako, že prý byl vysoký, v černé kožené bundě, s knírkem a modré rifle, to je vše, co nám řekli, prošli celou restauraci, ten pes to tady taky prošel, ale nic nezjistili.
Andrea ČÁNOVÁ:
Z Ostravy odjel Pavel Slíva rovnou do Havířova na jednání zastupitelů. Jejich schůzi přerušily čtyři výstřely ze zákulisí.
Karel SACHMERDA, zastupitel:
Jsem ze zákulisí slyšel rychlé výstřely tři a později čtvrtý, tak mě napadlo, že snad něco vzadu spadlo nebo prostě vám nepřijde na to, že někdo střílí a někoho chce zastřelit.
Andrea ČÁNOVÁ:
Říká zastupitel Karel Sachmerda. Motiv vraždy zřejmě souvisí s problematikou akcií. Pavel Slíva se více než dva roky domáhal finančního vypořádání za své akcie Technických služeb.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Vražda zastupitele obce nebo města je u nás výjimečná. Podle dostupných informací se srovnatelný případ odehrál pouze v roce 1996, kdy soukromý zemědělec z obce Příšťpo na Třebíčsku polil benzinem starostu obce a zapálil ho. Starosta útok nepřežil. Příčinou sporu byla odmítnutá restituce pozemku.
Polští státní zástupci šetří v Praze kauzu Unipetrol
Uplácení politiků a zmanipulování prodeje petrochemického holdingu Unipetrol skupině PKN Orlen. O tato podezření se začali v Praze zajímat polští státní zástupci z krakovské prokuratury. Prostřednictvím českých vyšetřovatelů chtějí vyslechnout osmnáct politiků a byznysmenů. Podle některých informací není vyloučeno, že polská strana nakonec požádá o výslechy ještě dalších osob. Podrobnosti má redaktor Pavel Otto.
Pavel OTTO:
Paleta předvolaných svědků je pestrá. Jsou mezi nimi nejen tři poslední sociálnědemokratičtí premiéři, včetně Jiřího Paroubka, ale i současný předseda vlády a šéf ODS Mirek Topolánek. Dále exministři Milan Urban nebo Bohuslav Sobotka a také někdejší šéf Fondu národního majetku Karel Kühnl. Polští prokurátoři chtějí vyslechnout i podnikatele Andreje Babiše. Pokračuje mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.
Alena VOKRÁČKOVÁ, mluvčí protikorupční policie:
Vyslýchat bude policejní komisař naší policie, tedy Útvaru odhalování korupce a finační kriminality, na základě žádosti polských orgánů.
Pavel OTTO:
Zatímco v Polsku pracují na skandálu kolem skupiny PKN Orlen desítky žalobců, v Česku se případem Unipetrol zabývá zhruba rok několik detektivů. Ti zatím obvinili jen bývalého šéfa kabinetů předchozích premiérů Zdeňka Doležela. Jeho výrok pět na stole v českých celou aféru u nás rozpoutal. Polská novinářka Barbara Sierszula-Pilousová říká.
Barbara SIERSZULA-PILOUSOVÁ, polská novinářka:
To spojení polských i českých stop mluví o korupci, která se měla vyšplhat do výše až čtyřicet dva milionů euro, to znamená, že tam je takové podezření, že si polská a česká strana rozdělily ten úplatek.
Pavel OTTO:
Exministr průmyslu a obchodu Milan Urban trvá na tom, že prodej Unipetrolu byl v pořádku.
Milan URBAN, bývalý ministr průmyslu a obchodu /ČSSD/:
Nikdo nemůže namítat, že to byl proces transparentní.
Pavel OTTO:
A závěr vyšetřovací komise polského Sejmu? Dospěla k závěru, že česká vláda mohla získat za Unipetrol o téměř pět a půl miliardy korun navíc. Polští žalobci přijedou ještě začátkem října.
Pronájem Karlova mostu stál křeslo starostu Prahy 1
Zamýšlený pronájem Karlova mostu v Praze firmě Louis Vuitton stál křeslo starostu Prahy 1 Vladimíra Vihana. Z funkce ho odvolali zastupitelé první městské části. Firma si před časem pronajala most pro svoji soukromou oslavu. Proti záměru radnice se ale postavili jak někteří radní Prahy 1, tak pražský magistrát. Společnost Louis Vuitton byla nucena párty přesunout na Alšovo náměstí. Jak zjistil redaktor Filip Zvolský, Vihan považuje svoje odvolání za účelové. Za vším prý stojí ODS.
Filip ZVOLSKÝ:
Bývalý starosta prý nedodal kontrolnímu výboru požadované podklady a výbor pak musel jednat. To tvrdí Vladimír Hruška, který je předsedou zmíněného výboru.
Vladimír HRUŠKA, předseda kontrolního výboru:
Podklady, které jsem od něj chtěl, poskytl pouze částečně, takže jsme nepřipravili standardní kontrolní zprávu, že jsem já zastupitelstvu předložil materiál, ve kterém se jenom vlastně upozorňovalo na všechny ty nejasnosti a zastupitelstvo bylo vyzváno, aby to probralo a vyvodilo z toho závěry samo.
Filip ZVOLSKÝ:
Vladimír Vihan ale považuje kauzu kolem Karlova mostu za pouhý zástupný důvod. Tím hlavním je podle něj to, že před časem vystoupil z ODS.
Vladimír VIHAN, odvolaný starosta Prahy 1:
ODS nesebrala tolik sil, aby navrhla mé odvolání přímo, proto to navrhoval předseda kontrolního výboru.
Filip ZVOLSKÝ:
Předseda zastupitelů první městské části za ODS Filip Dvořák to ale jednoznačně popírá.
Filip DVOŘÁK, předseda zastupitelů první městské části za ODS:
Kdybychom chtěli navrhnout odvolání, tak už jsme to udělali okamžitě po jeho vystoupení z ODS a nečekali jsme až na toto zasedání zastupitelstva.
Filip ZVOLSKÝ:
Nový starosta se podle informací ze zastupitelstva už volit nebude. Jeho pravomoci si mají do říjnových komunálních voleb rozdělit čtyři místostarostové.
Zranění po včerejší havárii v Rakousku se začnou vracet domů
Klienti a zaměstnanci Ústavu sociální péče ve Stodě zranění při včerejší havárii autobusu v Rakousku se začnou postupně vracet z tamních nemocnic. První tři by měli dorazit už dnes v noci. V nemocnicích zůstalo přes třicet Čechů, někteří jsou zraněni těžce, nikdo ale není v ohrožení života.
Petra Buzková přijala kandidaturu na funkci pražského primátora
Petra Buzková přijala od ČSSD kandidaturu na funkci pražského primátora. Bývalá sociálnědemokratická ministryně školství je teď partnerkou v advokátní kanceláři. Prosbu svých kolegů ze strany prý ale nedokázala odmítnout.
Miroslav Macek dostal pokutu tři tisíce korun
Někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek dostal od úřadu městské části Praha 2 pokutu tři tisíce korun, a to za pohlavek, který uštědřil bývalému ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. Macek s rozhodnutím úřadu souhlasí a odvolávat se nebude.
Ferenc Gyurcsány čelí výzvám k demisi
Maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány čelí výzvám k demisi. O víkendu se na veřejnosti objevila nahrávka, na které přiznává, že lhal o skutečném stavu ekonomiky země. Hlasový záznam vznikl údajně v květnu, tedy měsíc po druhém vítězství Maďarské socialistické strany ve volbách a byl pořízen při tajném jednání představitelů strany. Na něm Gyurcsány přiznal svým stranickým kolegům nutnost tvrdých ekonomických reforem. Také v několika minulých týdnech premiér přiznal, že v zájmu volebního úspěchu jeho vláda zamlčela skutečnou hloubku státního deficitu a prosadila zákon snižující daně, který Gyurcsány nyní označuje jako chybný. Zatím není jasné, kdo nahrávku předal maďarskému rozhlasu, který ji v neděli odvysílal. Proti předsedovi vlády každopádně hned včera protestovalo několik tisíc příznivců opozice.
Švédsko povede v příštích letech vláda středopravicové koalice
Ústřední volební komise ve Švédsku odpoledne zveřejnila definitivní výsledky parlamentních voleb. Jasně z nich vyplývá, že zvítězila konzervativní Umírněná koaliční strana a celý pravicový blok. Ze Švédska se hlásí spolupracovník Radiožurnálu Tomáš Sniegoň.
Tomáš SNIEGOŇ:
Čtyři strany pravicové koaliční vlády budou mít v parlamentu sto sedmdesát osm mandátů. Levicová opozice složená ze tří stran obsadí o sedm poslaneckých křesel méně. Odstupující švédský premiér a předseda sociální demokracie Goran Persson již také podal oficiální žádost o uvolnění z funkce a úřad ministerského předsedy tak předá o šestnáct let mladšímu a tedy teprve jednačtyřicetiletému konzervativci Frederiku Reinfeldtovi. Nová vláda by se měla švédským voličům představit do tří týdnů. Od konce druhé světové války je to teprve počtvrté, kdy švédská pravice vyhrála volby. Obhájit volební vítězství i v následujících volbách pak pravicové strany dokázaly zatím jen jednou.
Schůzka ministrů zemědělství Evropské unie
Víno, to je nejpozorněji sledované téma dnešní schůzky ministrů zemědělství Evropské unie. Přesněji řečeno podpora vinařům. I přes opakovanou snahu Bruselu se totiž nedaří reformovat současná pravidla tak, aby vinaři nedostávali peníze za víno, které nikdo nechce. Proč se reforma nedaří, na to už se ptám do našeho bruselského studia zpravodaje Víta Pohanky, Vítku, hezký podvečer.
Vít POHANKA:
Hezký podvečer z Bruselu, tak ten hlavní problém s vínem je v tom, že evropským vínům roste prudce konkurence, jak se říká, z nového světa. V Austrálii, v Jižní Americe, Kalifornii i Jihoafrické republice jsou vinaři schopní produkovat relativně kvalitní vína za poměrně nízkou cenu, jak si mohou koneckonců posluchači všimnout prakticky v každém supermarketu. Tím se stává jako letos na jaře, že vinaři ve Francii, v Itálii, Řecku a Portugalsku žádají o intervence, respektive, nebo tedy, přesněji řečeno, žádají o to, aby Evropská komise od nich víno odkoupila, tedy to víno, které se na trhu neprodá a pak ho nechala přepálit na biolíh. Takové zásahy by měly být naprosto výjimečné, ale jak se ukázalo letos na jaře, tak výjimečné nejsou, a to může znamenat, buď že ten systém podpory vinařů je špatný jako celek, anebo že je takzvaně špatně nastavený. Proto přišla Evropská komise už v červnu s takovým předběžným návrhem na reformy, podle něj především, co je takový hlavní zásah, by mělo postupně zmizet, měla by tedy zmizet zhruba asi jedna osmina všech vinic v Evropě, to je ovšem pro mnohé tradiční vinařské velmoci velmi citlivá věc, takže to bude zřejmě běh na dlouhou trať.
Při poslední dopravně-bezpečnostní akci bylo zjištěno přes třináct tisíc přestupků
Sedmdesát sedm tisíc zkontrolovaných vozidel, pět tisíc policistů v akci, taková byla minulý týden akce na českých silnicích. Podle policejních statistik už po zavedení bodového systému řidičům otrnulo. Policisté za jediný týden při dopravních přestupcích nachytali po celé republice přes třináct tisíc lidí. Další podrobnosti má redaktorka Věra Masopustová.
Věra MASOPUSTOVÁ:
Policisté se zaměřili i na řidiče nákladních vozidel. Kontrolovali například hmotnost nákladu nebo dodržování povinných bezpečnostních přestávek. Přetížené auto mělo sedmadvacet dopravců a únavu za volantem riskovalo jedenáct šoférů. Jak jezdili ostatní řidiči, to mi řekl Roman Skřepek z policejního prezidia.
Roman SKŘEPEK, policejní prezidium:
Nejčastěji bylo zjištěno nedodržení nejvyšší dovolené rychlosti, a to u čtyř tisíc dvou set šedesáti vozidel, dále devět set pět osob nepoužilo za jízdy bezpečnostní pás. Na místě bylo uděleno sedm a půl tisíce pokut v hodnotě čtyři miliony korun a dalších čtyři tisíce dvě stě pokut bylo na místě nezaplacených.
Věra MASOPUSTOVÁ:
Podle Radka Ječmínka z Autoklubu České republiky mají podobné akce jen krátkodobý efekt. Řidiči zpozorní jen na dobu ohlášených kontrol a ani vyšší počet dopravně-bezpečnostních akcí k větší bezpečnosti na silnicích nepřispěje.
Radek JEČMÍNEK, Autoklub České republiky:
Je potřeba přijmout mnoho kroků, mezi něž patří například i zlepšení kvality silniční sítě, zlepšení kvality značení silnic a tak dále tak, aby skutečně ta situace se výrazně zlepšila.
Služební vozy nikdo nevyužívá
Třicet služebních vozů, které v minulosti nakoupila Poslanecká sněmovna, téměř nikdo nevyužívá. Každá z octávií stála šest set padesát tisíc korun a teď stojí v garážích, protože poslanci, kteří na ně mají nárok, už je nechtějí. Informoval o tom deník Právo. Loni v říjnu začala platit novela, která funkcionářům zakazovala zároveň jezdit služebním autem a k tomu brát cestovní náhrady v plné výši. Jak dodává redaktorka Lucie Husárová, nárok na služební auto mají předsedové sněmovních klubů, výborů a stálých komisí a delegací.
Lucie HUSÁROVÁ:
Pro řadu poslanců je ovšem výhodnější jezdit vlastním vozem a brát cestovní náhrady, které se liší podle místa bydliště. Například ten, kdo to má do práce dvě stě padesát kilometrů, dostává cestovní náhrady ve výši padesáti procent platu a funkcionář, který má služební auto, má nárok jen na patnáct procent těchto náhrad. Většina vozů tak nejspíš zůstane v podzemních garážích, protože poslanci je nechtějí. Jako například Jan Vidím z ODS. Služební vůz, který by jako šéf výboru pro obranu mohl využívat, odmítl.
Jan VIDÍM, předseda výboru pro obranu a bezpečnost /ODS/:
Nemám vůbec ambici si jakékoliv služební auto od sněmovny brát, takže to auto bude stát někde v garáži.
Lucie HUSÁROVÁ:
Ani Ondřej Liška ze Strany zelených, který je předsedou výboru pro evropské záležitosti, služební vůz nepřevezme.
Ondřej LIŠKA, předseda výboru pro evropské záležitosti /SZ/:
My jako poslanci máme nejenom cestovní náhrady, ale i veřejnou hromadnou dopravu po České republice zdarma, a to zcela dostačuje.
Lucie HUSÁROVÁ:
Šéf Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Miloslav Vlček konstatuje, že sněmovně tak utíkají velké peníze. Myslí si, že zákonodárci by měli jasně říci, jestli auta budou využívat, a pokud ne, sněmovna by měla přebytečné vozy prodat.
Miloslav VLČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/:
Sněmovně uniká spousty a spousty prostředků a já také jako předseda rozpočtového výboru ještě v minulém volebním období jsem se to snažil narovnat. Nepodařilo se mi to a já si myslím, že by teď na tom poslanci prostě měli zase zapracovat.
Lucie HUSÁROVÁ:
Slibuje šéf sněmovny Vlček.
Česká republika nebude mít nové protiteroristické centrum
Česká republika nebude mít nové protiteroristické centrum. Nový útvar měl získávat a shromažďovat všechny informace, které se týkají terorismu, předávat je partnerům v zahraničí a zároveň na případech dále pracovat. Ministr vnitra Ivan Langer ale přípravy na vznik centra zastavil. Informace bude podle rozhodnutí vlády shromažďovat koordinátor boje proti terorismu v České republice, ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Potvrdil to v pořadu Dvacet minut Martina Veselovského.
Jiří LANG, ředitel Bezpečnostní informační služby:
Všechny služby tohoto státu budou dávat informace na jedno místo, to znamená do naší služby a naše služba tím získala povinnost tyto informace vyhodnocovat a předávat ze zákona oprávněným adresátům.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
To je například policie. Lang s policejním prezidentem Vladislavem Husákem dohodl konkrétní postup. Jde ale podle něj pouze o doplnění už fungující spolupráce.
Aneta Langerová nazpívala píseň s nevidomým třináctiletým chlapcem
Aneta Langerová nazpívala novou skladbu speciálně pro zítřejší den. Pomůže tak Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, který už čtvrtým rokem pořádá sbírkový den ve prospěch lidí s postižením zraku. Patronka nadace Aneta Langerová svou novou píseň nazpívala s nevidomým třináctiletým chlapcem. Detaily od redaktorky Michaely Veteškové.
Michaela VETEŠKOVÁ:
Radim Vojtek je třináctiletý chlapec, který, jak sám říká, rád hraje na housle a zpívá. Od narození nevidí.
Michaela VETEŠKOVÁ:
Aneta sama o něm říká, že je to právě on, který píseň naplnil opravdovostí.
Aneta LANGEROVÁ, zpěvačka:
Nevím, myslím si, že to má i zajímavý aranž, že je to určitě písnička, která pro mě třeba není úplně obyčejná, není jakoby ta na první poslech, ale čím víckrát jsem jí poslouchala, tak tím víc a víc se mi líbila.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Nový benefiční singl Anety Langerové si zítra můžete koupit ve třech stovkách českých měst od Světlušek. Na konto Nadačního fondu Českého rozhlasu přispějete i zakoupením světélkujícího přívěsku, anebo dárcovskou SMS zprávou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Představitelé USA uznávají ruské požadavky, i když jsou v rozporu s mezinárodním právem, říká Smetana
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
ONLINE: V Rijádu začalo jednání mezi USA a Ukrajinou o možnostech příměří s Ruskem
-
PRŮZKUM: ANO si pohoršilo, přesto dál výrazně vede před Spolu. Ve Sněmovně Stačilo! i Motoristé sobě