Osobnosti a kultura ’68
Kdo nezpívá s námi, zpívá proti nám. Po invazi Kubišovou vymazali z veřejného života
Pro zpěvačku Martu Kubišovou byl rok 1968 přelomový. Po srpnové invazi ji komunisté vymazali z veřejného života a na pódium nebo spíše na tribunu se vrátila až po 21 letech. Mezitím třeba lepila pytlíky, zvykala si na výslechy Státní bezpečnosti a mezi prvními podepsala Chartu 77.
„Přátelé, naše setkání zahájíme státní hymnou. Abychom zpívali všichni stejně, tón nám nasadí Marta Kubišová,“ znělo 10. prosince 1988 Škroupovým náměstím v Praze a do revoluce bylo hodně daleko. „Já jsem pořád vyhlížela ty vodní děla. Já jsem si říkala, že to nemohlo být na lepším náměstí než se šesti přístupovými cestami. Já jsem nevěřila, že to proběhne bez incidentu,“ vzpomíná Marta Kubišová.
Veřejná bezpečnost tenkrát demonstraci nerozehnala a první veřejné vystoupení měla zpěvačka zdárně za sebou. Podruhé to bylo až na balkóně Melantrichu během sametové revoluce. O její názory byl ale zájem i v roce 1968. „Neumím si zkrátka představit, že by myšlenka ráje, o kterém se psalo všude v cizině letos na jaře, že by se úplně vypařila. Budu zpívat, pokud budu moci a budu se potom doufám jednou společně těšit s nimi,“ řekla tehdy.
I po invazi ale hvězda Marty Kubišové stále stoupala a vrcholem byl rok 1969, kdy vystupovala s Golden Kids. Pak už to šlo ale rychle dolů. „Naše trio se rozpadlo tím, že jsem já měla zakázáno jít na jeviště. Pouze ústně, nebylo to nic písemného,“ vzpomíná zpěvačka. Další léta žila Marta Kubišová pod dozorem Státní bezpečnosti, zvlášť poté, co podepsala Chartu 77 a na třináct měsíců se stala její mluvčí.
Já jsem se nebála. Dokonce ani když Václava poprvé zavřeli. Ale bála jsem se tehdy, já už jsem byla v třetím, čtvrtém měsíci těhotenství, když ho zavřeli po výletu na Sněžku. Byla jsem s nimi dvakrát, setkat se s polskými disidenty na česko-polské stezce.
zpěvačka Marta Kubišová
Státní bezpečnost se neštítila ničeho a nasadila svého agenta Martě Kubišové přímo do bytu. Její druhý manžel Jan Moravec, na ni pravidelně donášel. „On se mi trošku přiznal hned na začátku revoluce. Plnou pravdu neřekl, on řekl jen o tom, jak asi vznikl nějaký jeho podpis na StB. Já snad umím odpouštět, ale neumím zapomínat,“ řekla Kubišová před rokem Radiožurnálu. Tehdy také ukončila svou hudební kariéru. Naposledy zazpívala 1. listopadu 2017 v Českých Budějovicích.
Související
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka