Olympijský zápisník Davida Jakše

Zažili to nejhorší, budou bojovat proti nejlepším: olympijský tým uprchlíků

26. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Taekwondistka Kimia Alízadahová reprezentovala na olympijských hrách v Tokiu tým uprchlíků

Podruhé v historii novodobých olympijských her závodí na olympiádě mezinárodní tým uprchlíků. Startuje pod společnou olympijskou vlajkou a v Tokiu je tahle skupina sportovců bezmála třikrát větší, než byla před pěti lety na hrách v brazilském Riu.

Čtěte také

Takhle zpívá mladá atletka Rose Lokonyenová. Když jí bylo osm let, rodina utekla před násilím a občanskou válkou z jižního Súdánu.

„Zůstali jsme v Keni. Já studuji a trénuji nedaleko Nairobi, rodina zůstala v uprchlickém táboře. Když ji chci jednou za rok vidět, jedu za ní dva autobusem tam a dva dny zase zpátky,“ vysvětluje Rose.

Její nejsilnější disciplínou je běh na osm set metrů, ale má už za sebou i závody na patnáctistovce a dokonce i pětikilometrovou trat. V Tokiu nastoupí pod vlajkou mezinárodního týmu uprchlíků.

Z deseti devětadvacet sportovců

Tenhle tým začínal před pěti lety na olympiádě v brazilském Riu a tehdy ho tvořilo deset sportovců ze čtyř zemí. Teď v Tokiu už je to devětadvacet sportovců – kromě atletů třeba džudisté, boxeři nebo cyklistka.

Náklady na přípravu těch devětadvaceti vybraných sportovců byly asi dva miliony dolarů. Ale jim i některým dalším platíme třeba i školné ve speciálních internátních školách, kde sportují i studují,“ říká Melissa Siegelová z University v nizozemském Maastrichtu.

V týmu najdete třeba jména ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale převažují mladí sportovci z Blízkého východu a z Ariky.

Běh mi zachránil život

Když do naší vesnice přišli vojáci, na nic jsem nečekal a utekl do buše. Usekli by mi hlavu, zabili by mě, tak jako zabili mého dědu, krátce poté, co ho naverbovali do armády. Už odmalička běžím. Běh mi zachránil život,“ líčí své pohnutky proč je v podstatě stále v běžeckém tempu James Nyang, čtvrtkař původem rovněž z Jižního Súdánu.

Podle informací organizátorů většina olympioniků-uprchlíků žije a trénuje v Evropě nebo Kanadě. Někteří z nich nevylučují, že v budoucnu budou usilovat o to, aby tam získali občanství. Jiní stále věří, že se do rodné země vrátí natrvalo. Každopádně po prvních dvou dnech soutěží už mezinárodní tým uprchlíků získal tři olympijské medaile.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související