SERIÁL

Olympijský rok plavkyně Aniky Apostalon

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anika Apostalon.

Mezi postavami Olympijského roku je rozhodně tou nejméně známou. Plavkyně Anika Apostalon má ale o to zajímavější příběh. Narodila se ve Spojených státech, chodila tam do školy, vystudovala psychologii, ale teď plave za Česko. Anice Apostalon je 24 let (od 9. února 25 let), její maminka je Češka, tatínek Řek a ona se narodila v Novém Mexiku.

Třebaže je rodačkou z pouštního města Albuquerque, miluje Apostalon vodu. Dříve v ní plavala a hrála vodní pólo, ale poté zůstala u klasického plavání a stala se specialistkou na kraulařské sprinterské tratě.

Na olympijské hry se snažila dostat už v letech 2012 a 2016, v obou případech ale skončila v americké kvalifikaci daleko za postupem. Proto v roce 2018 zažádala o české občanství, díky kterému se už dostala na kontinentální šampionát i mistrovství světa.

Teď by chtěla na olympijské hry – vzhledem ke kvalifikaci štafety na 4x100 metrů volným způsobem má účast v Tokiu skoro jistou, ale chtěla by si vyplavat i nějaký individuální start. Plave hlavně 50 metrů kraul, případně 100 kraul – šanci na splnění olympijského limitu má do 6. července 2020.

Na podzim byla Apostalon jednou z členek týmu DC Trident, vedeného světovou megastar Katie Ledeckou, který se účastnil premiérového ročníku Mezinárodní plavecké ligy – nového seriálu soutěží, který se snaží prezentovat plavání jako televizně zajímavý sport, který baví lidi i mimo olympijské hry.

Většinu roku tráví Anika v Los Angeles, kde bydlí a také pracuje jako plavecká trenérka v menším klubu v Pasadeně. Do Česka jezdila hlavně jako malá za příbuznými, v posledních letech se tu objeví jen zřídka na pár dní.

Spustit audio

Související