Olympijský rok plavkyně Aniky Apostalon

28. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anika Apostalon.

Mezi postavami Olympijského roku je rozhodně tou nejméně známou. Plavkyně Anika Apostalon má ale o to zajímavější příběh. Narodila se ve Spojených státech, chodila tam do školy, vystudovala psychologii, ale teď plave za Česko. Anice Apostalon je 25 let, její maminka je Češka, tatínek Řek a ona se narodila v Novém Mexiku. Jak vypadá její olympijská příprava? A jak se vyrovnává s neplánovanou koronavirovou tréninkovou pauzou?

Třebaže je rodačkou z pouštního města Albuquerque, miluje Apostalon vodu. Dříve v ní plavala a hrála vodní pólo, ale poté zůstala u klasického plavání a stala se specialistkou na kraulařské sprinterské tratě.

Na olympijské hry se snažila dostat už v letech 2012 a 2016, v obou případech ale skončila v americké kvalifikaci daleko za postupem. Proto v roce 2018 zažádala o české občanství, díky kterému se už dostala na kontinentální šampionát i mistrovství světa.

Teď by chtěla na olympijské hry – vzhledem ke kvalifikaci štafety na 4x100 metrů volným způsobem má účast v Tokiu skoro jistou, ale chtěla by si vyplavat i nějaký individuální start. Plave hlavně 50 metrů kraul, případně 100 kraul.

Američanka s českým pasem

Na podzim byla Apostalon jednou z členek týmu DC Trident, vedeného světovou megastar Katie Ledeckou, který se účastnil premiérového ročníku Mezinárodní plavecké ligy – nového seriálu soutěží, který se snaží prezentovat plavání jako televizně zajímavý sport, který baví lidi i mimo olympijské hry.

Většinu roku tráví Anika v Los Angeles, kde bydlí a také pracuje jako plavecká trenérka v menším klubu v Pasadeně. Do Česka jezdila hlavně jako malá za příbuznými, v posledních letech se tu objeví jen zřídka na pár dní.

Spustit audio

Související