Olympijský rok plavce Arnošta Petráčka

5. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Handicapovaný plavec Arnošt Petráček na šampionátu v Londýně 2019

Z paralympiády v Riu si plavec Arnošt Petráček přivezl zlato. Teď má před sebou další výzvu – úspěch zopakovat na hrách v japonském Tokiu. Tomu podřídil nejen přípravu, ale i osobní život. Jeho přípravu natáčí v rámci seriálu Olympijský rok reportér Pavel Petr.

Arnošt Petráček se narodil 25.července 1991 v Písku. Od narození se musí vyrovnávat s handikepem – fokomelií horních končetin (absence pažních kostí) a luxace kolenních kloubů. Ani to mu nebrání věnovat se koníčkům. Mezi ně patří filmy, hudba, počítače, sjezdové lyžování, jízda na kole a řízení auta. Už si dokonce splnil v tomto směru dva velké sny. Na autodromu v Mostě řídil autobus a na polygonu v Ostravě hasičskou Tatru. Mimochodem, za rok ujede na volantem průměrně třicet tisíc kilometrů. Rád by ještě v budoucnu vzlétl s letadlem a prozradil, že by se rád stal také na pár okamžiků strojvedoucím.

Hlavní je pro něj ale plavání, kterému se aktuálně věnuje pod vedením trenéra Jana Nevrkly. K tomuto sportu měl od malička blízko. Rodiče měli pronajatý penzion v Lipně nad Vltavou. V jeho areálu byl i krytý bazén a tam se velmi brzy naučil plavat. V roce 2006 se také probojoval do reprezentace.

Trojnásobný účastník paralympijských her

Z Pekingu 2008 přivezl finálovou účast na 50 metrů znak.

Hned dvakrát se do finálových bojů probojoval také o čtyři roky později v Londýně. Na znakařské padesátce a stejné trati motýlek. V roce 2016 mu ale patřilo brazilské Rio de Janeiro. Na 50 metrů znak vybojoval zlato.

Ve své kariéře několikrát překonal evropské a světové rekordy. Světových bylo pět a evropských dokonce osm. Na posledním mistrovství světa 2019 pak na padesátce znak doplaval pro stříbro.

Váží si ho také v Českých Budějovicích. Od primátora jihočeského města obdržel vyznamenání Za zásluhy v oblasti sportu.

autor: Pavel Petr
Spustit audio

Související