Olympijské hry v Paříži startují za rok. Sledujte s námi cestu českých sportovců i přípravy v Paříži
Pochyboval jsem, zda na to mám. Pak jsem si řekl: ‚Do toho, starouši!‘, směje se třiaosmdesátiletý adept na běh s olympijskou pochodní
Příští léto se budou konat Olympijské hry v Paříži. V tuhle chvíli organizátoři vybírají deset tisíc lidí, kteří poběží s olympijskou pochodní – mezi známými tvářemi je například astronaut Thomas Pesquet nebo herec Jamel Debbouze. Štafetu by rád na okamžik převzal i třiaosmdesátiletý Francouz Jean-Claude Gauvin. Nejen kvůli svému snu pravidelně trénuje na atletickém stadionu.
„Trénink máme čtyřikrát týdně. Trenéři nám tady dávají do těla a my trpíme. Pak je to ale radost, když člověk vyhraje závod.“
Jean-Claude běhá závodně už přes 30 let. Při jednom závodu ho napadlo, že by to jednou mohl zkusit i s olympijskou pochodní:
„Je to tak 10, možná 15 let. Běžel jsem tehdy na předměstí Paříže v Saint-Denis. Po deseti kilometrech už jsem toho měl dost. Pak jsme ale vběhli na stadion, kde běhávali slavní sportovci, a dodalo mi to energii. Od té doby jsem si říkal, jaké by to asi bylo běžet s olympijskou pochodní. Chvilku jsem pochyboval, jestli na to mám. Přece jen se na vás dívá celý svět. Pak jsem si ale řekl: do toho starouši!“
Podpora od dětí
Třiaosmdesátiletý důchodce už podal čtyři kandidatury. Tři u sponzorů a jednu přímo u organizátorů her. Podpořily ho taky děti z několika škol, které mu poslaly desítky výkresů a vzkazů: „Jeden vzkaz mě opravdu zasáhl. Píše se tady: ‚Je to jeho dětský sen. Chce ho teď uskutečnit, tak ho, prosím, vyberte.‘“
Čtěte také
Jeana-Clauda podporuje i jeho vnuk, který ho dřív od závodění odrazoval: „Vracel jsem se z mistrovství Francie v krosu, kde jsem ve své kategorii skončil na nešťastném 4. místě. Byl jsem naštvaný, protože mě dělil jen kousíček od pódia.
Můj osmnáctiletý vnuk mi tehdy řekl, že už bych s tím měl přestat a že na to nemám věk. Samozřejmě se k tomu přidala i babička. To bylo asi před deseti lety. Stále běhám a vnuk mi teď říká, abych do toho šel.“
Olympijský oheň se do Francie dostane na palubě lodi Belem. Třístěžňová plachetnice ho v květnu příštího roku přiveze do přístavu v Marseille. Odtamtud bude putovat celou Francií včetně několika francouzských zámořských regionů. Ve štafetě se postupně vystřídá na 10 tisíc běžců. Každý z nich by měl s olympijskou pochodní běžet 200 metrů.
Splňuje všechny požadavky
„Už se vidím, jak běžím s olympijským ohněm a všude kolem zástupy lidí. Připravil jsem si seznam lidí ze svého fanclubu. Když se všechno povede, tak jim pošlu datum i místo, kde mě uvidí běžet,“ dodává Jean-Claude s úsměvem.
Čtěte také
Kandidáti musí splnit několik kritérií – musí být starší 15 let a je dobré, když sportují a když se zapojují ve společnosti. Jean-Claude pět let vedl asociaci, která posílala chudé rodiny na dovolenou. 83letý důchodce doufá, že všechny požadavky splňuje, a že se mu jeho olympijský sen příští rok splní.
V zítřejším díle olympijského seriálu vyzkoušíme cyklostezky, které Paříž staví mezi olympijskými sportovišti.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.