Ohroženy jsou i sjezdovky na Lysé hoře
Lysá hora se stala terčem zájmu Ministerstva životního prostředí. Podobně jako na Pradědu jde o možné uzavření některých lyžařských vleků, zejména tzv.Severní sjezdovky, která měří zhruba 1 km a nabízí v rámci Beskyd nejlepší podmínky pro lyžaře. Ve srovnání s Pradědem mají ale sjezdovky na Lysé hoře jen o něco větší šanci na přežití.
Po ostrých diskusích kolem lyžování na Pradědu, ministerstvo životního prostředí opět kouslo do kyselého jablka. Jižní sjezdovka na Lysé hoře, která měří 350 metrů už výjimku dostala. Severní, nejdelší, má ale příliš mnoho odpůrců. Mluvčí ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová připomíná, že situace na Lysé hoře se ve srovnání s Pradědem liší.
Rita Gabrielová: "Sjezdovky na Lysé hoře leží v 1.zóně CHKO Beskydy, což je oblast, která není chráněna tak přísně, jako národní přírodní rezervace Praděd."
Co konkrétně ministerstvo Miloše Kužvarta vadí? Zdá se, že ani ne tak lyžaři, jako spíše letní návštěvníci.
Rita Gabrielová: "Jezdí tam motorkáři, kteří si zkoušejí na té kilometrové sjezdovce, na tom srázu, co vlastně na těch mašinách dokáží a následkem toho je ta sjezdovka velmi zdevastovaná. Když se tam lyžuje, používají se rolby, tak se zhoršuje ten stav."
Proč by tedy měli lyžaři trpět za někoho jiného? František Jaskula z CHKO Beskydy dodává, že na Lysé hoře by měl být především souvislý les. Na řadě míst ale není, a to právě kvůli lyžování.
František Jaskula: "Sjezdovka způsobuje jedno z mnoha umělých odlesnění. Pokud tam byly nějaké otevřené plochy, tak se neustále rozšiřují a v Beskydech není už druhé společenstvo v takové výšce, ona je skutečně Lysá hora nejvyšší."
Sjezdová trať slouží v lesním období jako zkratka i pro pěší turisty. Přitom na vrcholu Lysé hory vede jiná, i když trochu delší cesta. Starostové okolních obcí se brání tak, jako v Jeseníkách. Starosta obce Ostravice Jaroslav Dobrozemský byl velmi stručný.
Jaroslav Dobrozemský: "Chceme, aby tato sjezdovka zůstala zachovaná tak, jak je."
Srovnávání Lysé hory s Pradědem se zabránit nedá. Desítky politiků v minulých měsících nešetřili úvahami o smyslu ochrany přírody. Krajský úřad v Ostravě zastává úplně stejný názor jako v případě Pradědu, a to že rušení sjezdovek není dobré. Zástupce hejtmana Josefa Jalůvku jsem zastihl krátce po jednání na ministerstvu životního prostředí.
Josef Jalůvka: "Věřím, že výjimka pro sjezdování na velké sjezdovce na Lysé hoře povolena bude."
Na Lysé hoře je situace o něco příznivější než na Pradědu. Nedochází údajně k takovému poškozování zákona o ochraně přírody, tedy konkrétně ze strany provozovatelů vleků. Do dvou týdnů by mělo být jasno, jaký bude skutečně osud lyžování v Beskydech.
Přepsal: Česká informační agentura.