Ohrožení kvality podzemní vody na Pardubicku
Náš současný směr jsou teď východní Čechy. Těkavé chlorované uhlovodíky ohrožují kvalitu podzemní vody v areálu bývalé chrudimské Transporty, ale i další obce směrem na Pardubice. Likvidace ekologické zátěže si vyžádá částku kolem 70 milionů korun. Kdo ji zaplatí a kdy je reálné, že očista zamořeného území začne? To se snažil zjistit redaktor Miroslav Ponomarev.
Místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček upozorňuje, že jde o letitou zátěž.
Jaroslav Trávníček: Ta zátěž vznikla v bývalém státním podniku Transporty, kde se odmašťovalo perchlorem. Potom ještě částečně v transformované společnosti Transporta, akciová společnost, dokud to nebylo generálním ředitelem zakázáno.
Petr Šilar: Teď se zjišťuje, že ta kontaminace podzemních vod je nejenom v areále Transporty Chrudim, ale že se šíří částečně do okolí a musí se nejdříve vymezit oblast.
Říká radní Pardubického kraje Petr Šilar, kterého doplňuje místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.
Jaroslav Trávníček: Vyskytly se tam těkavé chlorované uhlovodíky v poměrně značném množství. Šíří se od Chrudimi směrem na Midlšice, Dřenice. To znamená asi tak zhruba tři, čtyři kilometry od Chrudimi.
Kdo se ale postará o likvidaci zátěže? Podle radního Pardubického kraje Petra Šilara tak musí učinit stát.
Petr Šilar: My nejsme ti, kteří to ze zákona máme řešit. Samozřejmě ze zákona havárii na vodních zdrojích řeší stát v případě, že není zjištěný původce toho znečištění. Tady ten původce je znám, kdo to způsobil, ale bohužel se stalo to, že státní podnik Transporta už neexistuje a v závazcích, které předal nastupující organizaci v té oblasti hospodaření, tak tam není nic, co by znamenalo, že se přebírají závazky z ekologické zátěže, čili zůstává ten Černý Petr na bedrech státu, ale chceme být nápomocni k řešení. Své tam samozřejmě k tomu mělo město, které tehdy, když se to projednávalo, tak bylo také účastníkem řízení.
Ani místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček by nebyl rád, kdyby situaci muselo řešit samo město. Zamoření totiž neohrožuje jen Chrudim a nejbližší okolí směrem na Pardubice.
Jaroslav Trávníček: Kdyby se to šířilo dál tím směrem, tak jsou zdroje vody pro pardubický region u Nemočíc a to by už byla docela zlá věc. To by ohrožovalo i zásobování pitnou vodou pro region Pardubice.
Kdy ale začne likvidace zátěže, není jasné. Nejdříve je totiž podle radního Pardubického kraje Petra Šilara nutné zpracovat takzvanou analýzu rizik.
Petr Šilar: Tu analýzu rizik teď zpracovává firma Ekomonitor s tím, že to je hrazeno z prostředků Ministerstva životního prostředí, protože to nařídila Česká inspekce životního prostředí.
Místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček doufá, že stát poskytne peníze nutné na likvidaci samotné ekologické zátěže.
Jaroslav Trávníček: Předpokládáme, že pro příští roky budou ze státu rozděleny nějaké prostředky na likvidace těchto havárií ekologických a myslíme si, že toto je tak závažná věc, že z větší části, případně celé, by se mělo hradit z těchto prostředků.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka