Óda na kames a (S)právně pro Romky a Romy jsou nové projekty organizace Ara Art
Óda na kames (romsky “To nechceš”) je dvouletý projekt organizace Ara Art, který si klade za cíl zmapovat nenávistné projevy a násilí vůči romské menšině na internetu i v reálném životě.
Romové a Romky jsou často terčem nenávistných projevů, které mohou vést k předsudečnému násilí. Projekt Óda na kames více než rok sleduje a analyzuje tyto projevy na internetu i v reálném životě. Andrea Bučková představila klíčové aktivity projektu:
„Jde o monitoring a analýzu nenávistných projevů na násilí z předsudků v online a offline prostředí. Dále je to vzdělávání lidí v pomocných profesích, tedy sociálních a terénních pracovníků. Třetí klíčovou aktivitou je osvětová a informační kampaň. Čtvrtou je rámec advokačních aktivit a intervencí, které máme v rámci projektu naplánované. A poslední je poskytování bezplatné právní pomoci a poradenství Romů a Romkám, kteří mají zkušenosti s různými formami diskriminace.”
Jaké jsou podle Vás nejzávažnější důsledky tzv. hatespeech pro romskou komunitu?
„Nenávistné projevy mají vůči Romům a Romkám všeobecně velmi specifický dopad. Základ je zakořeněný v protiromských projevech. Díky nenávistným projevům se prohlubuje, dochází ke kriminalizaci, dehumanizaci, sociálním šovinismu, společenském vyloučení. Musíme ale brát v úvahu i to, do jaké míry tyto nenávistné projevy ovlivňují celou společnost z hlediska radikalizace, upevňování extremismu a prohlubování diskriminace.”
Jak projekt Óda na kames monitoruje nenávistné projevy v online prostředí a jaké metody k tomu používá?
„Prostřednictvím specializačního programu. Součástí je analýza identifikovaných případů, které vykazují znaky nenávistných projevů. Jednotlivé výstupy budou zpracovány do do výstupní analýzy, kterou budeme prezentovat v rámci závěrečného kruhového stolu.”
Jakým způsobem bude dokumentace z monitoringu přispívat k rozšíření povědomí o intersekcionální diskriminaci romské menšiny?
„Nezkoumáme nenávistné projevy prostřednictvím komentářů, nebo u medializovaných případů jen skrze etnicitu, ale zkoumáme je přes další různé vrstvy. Etnicita v kontextu sociálního statusu, rodové identity, sexuální orientace, genderového postavení.”
Nedávno jste také spustili nový pořad s názvem “(S)právně pro Romky a Romy”, který bude živě vysílán na Facebooku organizace Ara Art. Co je jeho hlavním cílem a jakým tématům se budete věnovat?
„Prvním tématem bude bydlení. Jde o nejbolestivější téma z hlediska zkušeností i počtu případů Romů a Romek jako obětí diskriminace a nerovného zacházení.”
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.