Obchodovala odvolaná vysílací rada s licencemi?
Miliardové škody, podivné praktiky a podezření z korupce, neprůhledný a nejasný mediální trh. Právě takto zdůvodnili poslanci vládní koalice návrh na odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Sněmovna to měla minulý týden jako jediný bod svého jednání. Strhla se obrovská bitva, kterou nepochybně vyhrotil i přímý televizní přenos.
Byli jsme svědky vzájemného osočování osobních útoků i mimořádně závažných obvinění na adresu radních. Jedním z nejtěžších obvinění bylo, že radní obchodují s licencemi ve spolupráci s mediálními podnikateli sdruženými kolem TV Nova a TV Prima. Jednu takovou kauzu se pokusil zdokumentovat redaktor České televize Petr Vrabec.
Po bouřlivé několikahodinové diskusi sněmovna minulý týden odvolala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Padla při tom celá řada obvinění. Mezi nimi se objevila i stížnost Miroslava Píchy, který si premiérovi Špidlovi a některým poslancům ztěžoval, že Rada udílí radiové licence pouze firmám napojeným na Holding Ges. Holding, který už ovládá několik tištěných titulů a zejména televizi Prima. Poslankyně Marvanová si myslí, že by se tím měla zabývat policie.
Hana Marvanová:
Domnívám se a také jsem v parlamentní rozpravě řekla, že ty informace uvedené v stížnosti pana Píchy jsou natolik závažné, že by se jimi měla zabývat jak policie, tak státní zastupitelství, že tady jsou důvodné obavy z korupce.
Miroslav Pícha je bývalý radní a pozdější provozovatel Radia Limonádový Joe. Po několika neúspěšných žádostech o rozhlasovou licenci se rozhodl pro provokaci. Kontaktoval lidi z okruhu televize Nova a Prima a dohodl se s nimi, že přistoupí na jejich podmínky, o kterých se v kuloárech jenom šeptalo, že založí novou firmu a podepíše prodej obchodních podílů na jimi určeného jednatele.
Tito pánové připravili smlouvy, smlouvy byly podepsány. Pak byly vyslány signály na Radu a bylo rozhodnuto. První, s kým se Miroslav Pícha setkal, byl Jaroslav Berka ze společnosti Cepr, která zastupuje televizi Nova. Pan Berka nám v současnosti vyjádření odmítl, ale už před časem se vyjádřil Jindřichovi Šídlovi z MF Dnes.
Jindřich Šídlo:
Kontakty s panem Píchou potvrdil. Nicméně vyloučil, že by pracoval v této vědci pro Ges Holding a zdůrazňoval, že k těm jednáním mezi jím a panem Píchou došlo vždycky na žádost pana Píchy, který sháněl investora.
Radek Drasler z magazínu Radio TV tvrdí, že Rada nyní skutečně přiděluje licence na základě nevysvětlitelných pohnutek.
Radek Drasler:
V poslední době se často získávají licence firmy naprosto v rozhlasové světě neznámé, až časem se třeba zjistí, že jsou napojené na některou z těch úvodních skupin, které ovládaly buď radia nebo televize.
Firma Miroslava Píchy Impublicity se přihlásila na tender na benešovskou licenci a představila projekt Radia Sázava. Ačkoliv se do tenderu hlásili i zkušení rozhlasoví vysílatelé, dala Rada v listopadovém licenčním řízení přednost neznámé a nezkušené společnosti Impublicity a pak začala právní bitva, protože Píchovi lidé od smluv odstoupili.
Miroslav Pícha:
Nastala naprosto šílená kampaň ze strany Rady, která se snaží nám, když to řeknu opravdu slušně, to Radio Sázava ukradnout. Informaci o tom, že pan Michalčák, což byl jednatel, který byl dosazen ze strany Ges Holding, byl odvolán, jsme sdělili Radě již dvacátého prosince. A pan Michalčák ale jako odvolán tentýž den si požádal po převod obchodního podílu prvních třiceti čtyř procent na svoji společnosti Autocentrum.
Od udělení licence v listopadu až dosud vedou Píchovi lidé a představitele nastrčené společnosti bitvu o tom, kdo bude vysílat. U Benešova stojí dva vysílače. Přestože je to složitý právní spor, Rada má jasno. Je nutné dokončit původně navržený přesun obchodních podílů z Impublicity na Autocentrum a vydal k tomu i předběžný souhlas. Člen odvolané Rady Petr Žantovský na tom nevidí nic špatného.
Petr Žantovský:
Je tady prohlášení nějakého člověka, který něco někde někomu podepsal, s někým se o něčem obchodně dohodl. O něco později se mu to z nějakého důvodu, my neznáme jakého a nezajímá nás jakého důvodu, přestalo líbit. A teď nám řekl: "Mně už se to nelíbí, já už to nechci."
Miroslav Pícha se pochopitelně zlobí.
Miroslav Pícha:
Naprosto iracionální rozhodnutí je, když Vám Rada převádí obchodní podíl na nějakou společnost v době, kdy majitel a jednatel říká: "Rado, nepřeju si to!"
Píchovi lidé jsou nyní v defenzivě, protože by Rada mohla licenci společnosti Impublicity odebrat, a jsou zkušenosti, že ani pozdější rozhodnutí soudu nedokáže rozhodnutí Rady fakticky zvrátit. To potvrzuje další člen Rady Arnošt Wagner.
Arnošt Wagner:
Naše obhajoba je, jak můžeme někomu dát zpátky, když ta licence už není, dost, konec, takhle uvažují naši radní. Kdybychom dnes byli v pozici Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, posuzovali ten právní vztah k dnešnímu datu, tak by to patrně zavdalo velmi vážné a oprávněné úvahy o odnětí licence.
Jak celý spor dopadne, je v nedohlednu. Obě strany se trumfují předběžnými opatřeními soudu. Zajímavé ale bude, zda poslanci vyšetří, jestli se Píchova tvrzení zakládají na pravdě. To by totiž znamenalo, že tiché impérium okolo komerčních televizí nabývá na síle.