SERIÁL

4) Beru to jako hru. Ale někdy mám obavy, zda to bez rodičů zvládneme, přiznává mladá podnikatelka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Práce v rodinném podniku KAMA

Před sametovou revolucí prodávali jen pár kusů pletených čepic, dnes jich ročně vyrobí sto tisíc. Oblečení ryze české rodinné firmy KAMA se před několika lety dostalo i na zimní olympiádu v Turíně. Teď se ale zakladatelé z firmy stahují, do vedení mají nastoupit jejich dvě dospělé děti. Ty ale mají ze samostatnosti obavy.

V roce 1989 byla Mahulena Pertlová na mateřské dovolené. Z pletení čepic jen tak pro zábavu se stal byznys, který teď živí celou její rodinu. „Nejtěžší bylo, že jsem měla malé děti. Můj manžel je muzikant a umělci stávkovali asi tři měsíce po revoluci. Byl to jediný zdroj našich příjmů – a v tu chvíli nebyl na tři měsíce. Takže se hodily čepice a začali jsme je dělat ve větším,“ vzpomíná.

Z dětského pokoje v pražském bytě se tak v devadesátých letech stal expediční sklad. Dnes rodinná firma renovuje v řadě další výrobní halu a zboží vyváží do sedmadvaceti států světa. „Chodím do výroby denně. To mě moc baví, že jsem ve výrobě, podílím se na vzniku konkrétních věcí,“ pochvaluje si paní Pertlová.

Zakladatel firmy Jiří Pertl už neobsluhuje pletací stroje tak, jako dřív. Pasoval se do pozice konzultanta. „Já jsem se posledních deset let, kdy jsou tady děti, stáhnul do role produktového fotografa. Starám se o katalog. A užívám si pohled na svoje děti, jak to pěkně vedou a jak to funguje.“

Hlavní slovo ve firmě má paní Pertlová, i když o hlavních věcech se rodina rozhoduje dohromady. Zhruba před deseti lety do firmy nastoupila dcera Klára, která je teď na pozici finanční ředitelky. A syn Adam má na starosti e-shop. Kdo z nich firmu povede? „Firmu jsme dětem v podstatě předali. Mají dohromady většinu a už si to tady budou řídit samy.“

Z pletení čepic jen tak pro zábavu se stal byznys

Podnikání jako hra

Dcera Klára vystudovala marketing a do firmy nastoupila hned po vysoké škole. „Pro mě to byla výzva. První dva roky byly dost náročné, ale hodně mě bavily. Já to přirovnávám ke hře, třeba monopoly: člověk si staví domečky a ono to buď dopadne, nebo nedopadne,“ směje se.

Zda firmu povede ona, nebo její bratr, prý zatím neuvažují. „Myslím si, že spolu potáhnem za jeden provaz. Když naši odjedou na tři týdny na dovolenou, tak my to všechno zmákneme a všechno běží dál. Ale někdy se bojím, že tady nebudou a budeme na to sami,“ přiznává.

V dalším díle seriálu Jak jsem předal firmu uslyšíte příběh třetí generace rodinné firmy, kde společně vládnou vnukové. Jeden na pozici generálního ředitele a druhý jako šéf marketingu.