SERIÁL

5) Roční obrat jedna miliarda korun. V této rodinné firmě mají všichni cíl stejný

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Firma Beznoska vyrábí kloubní implantáty, nástroje a operační pomůcky
Předchozí díl
Následující díl

Od malička poslouchal, že jednou převezme rodinný podnik. Petr Milata mladší ale ve šlépějích dědečka a otce, kteří vybudovali firmu na výrobu kloubních implantátů, jít nechtěl a vybral si studium práv. Nakonec ale v rodinné společnosti Beznoska stejně skončil, a to rovnou na pozici generálního ředitele. Dnes šéfuje nejen svému bratrovi, ale i otci.  Společně vyvinuli třeba unikátní endoprotézu, která zachraňuje nohy dětským pacientům.

Bývalý majitel firmy Beznoska, dnes odborný poradce a konzultant Petr Milata, spolu se synem Pavlem provádějí po firmě. „Tohle jsou součásti endoprotézy pro staré lidi 60 plus,“ ukazuje.

Syn Pavel je mladší ze dvou synů. Firmu ale dnes vede jeho bratr. „Nikdy jsem neměl ambice být ve vedení, protože jsem na to mladý a nevyzrálý,“ přiznává s tím, že ve firmě už vystřídal několik pozic jako vstupní kontrolor, exportní manažer, obchodní ředitel a nyní marketingový ředitel.

V bývalé kanceláři pana Milaty ale dnes sedí jeho nejstarší syn, a to v pozici generálního ředitele. „U nás se zatím předaly starosti, ne majetek,“ usmívá se Petr.

Podle posledního průzkumu agentury IPSOS o předání podniku uvažuje víc než polovina rodinných společností.

Jako první na této židli ale seděl tchán pana Milaty.  „Tady bylo vždycky dvojí vedení, když já jsem byl jako jednatel a generální ředitel, a tchán byl v podstatě jenom majitel. A furt se mě snažil vést jako loutku. Když jsme se s tím tchánem nepohodli, tak jsme tady na sebe křičeli,“ vzpomíná.

Firmě se pod vedením synů daří

A kdo přišel s tím, že jednou firmu povedete syn Petr? „Děda na to hrozně tlačil. Každý odpoledne jsme poslouchali přednášku o tom, co je akciová společnost, ve třinácti letech, když jsme chtěli běhat po stromech,“ popisuje Petr.

Firmě se pod vedením synů pana Milaty daří. „Od té doby, co tady sedím já, tak rosteme,“ říká se smíchem Petr.  Cíle ale mají s otcem stejné, ve výrobě kloubních náhrad a implantátů chtějí být mezi TOP deseti firmami v Evropě. Zároveň chtějí zvýšit roční obrat na jednu miliardu korun.