Jak jsem předal firmu
„Odstoupit je umění.“ Manželé Plevovi předávají prosperující firmu synům
Před třiceti lety se manželé Plevovi pustili do podnikání. Začali prodávat včelí produkty, slaměnky a taky brambory. Dnes jsou jedinou českou firmou, která vyrábí kosmetiku z včelího jedu. Na rozjezd firmy si rodina se třemi dětmi musela vzít krátce po sametové revoluci v roce 1989 několikamilionový úvěr. Ten je dnes splacený a Plevovi tak chtějí rodinný podnik předat další generaci.
Nejmladší syn manželů Plevových Lukáš pracuje na pozici vedoucího výroby. Pod jeho rukama vznikají nejenom svíčky, ale třeba i mastičky z včelího jedu.
„Je to krásný pocit, vážím si ho,“ pochvaluje si při pohledu na syna pyšný otec. „Je to dobrý pocit, jsem na svoje děti pyšná,“ dodává jeho manželka.
Rodiče už nemají hlavní slovo
Ve firmě pracuje taky starší syn Martin, který má vystudovanou jadernou fakultu. Ve firmě se stará o marketing a propagaci. „Jsme v té fázi, kdy se to rozmělňuje. Dřív měli hlavní slovo rodiče a teď se to hodně mění. Snažíme se do toho už rodiče vůbec netahat.“
„Postupně jsem začal předávat svoje věci dětem,“ vysvětluje otec. „Velké umění je odstoupit, předat to. Předávat, až mi bude osmdesát? K čemu by to bylo?“
Už před rokem manželé přepsali část majetku na děti. Teď se chtějí obrátit na odborníky, kteří jim poradí s konečným procesem předání společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.