SERIÁL

1) Udržet rodinu pohromadě je složitá věc, přiznává farmář ze Svrkyně. Chce předat firmu dětem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pole, sucho, ilustrační foto
Předchozí díl
Následující díl

Ještě do padesátých let na polích hospodařil jeho otec. Farmaření obnovil Jan Miller až po sametové revoluci. Dnes patří k největším statkářům ve Středočeském kraji. Na rodinné farmě ve Svrkyni pracuje společně se svými dětmi a příbuznými. A právě v pořadí už třetí generace Millerů má teď převzít štafetu ve vedení společnosti. Přestože majiteli zbývá do důchodu ještě několik let, předání firmy plánuje s předstihem.

Náš průvodce po rodinné farmě je přímo majitel Jan Miller. Dnes svolal mimořádnou poradu skoro všech zaměstnanců, kteří jsou zároveň i členové rodiny. „No takhle jsme se teda ještě nesešli.  První začal syn, dcera, pak je tady zeť, Dáša, její táta, její bratr. Manželka, když jsou žně, tak musí udělat 20-30 svačin denně,“ usmívá se.

Několik let se chystá do důchodu. S úsměvem říká, že by se chtěl naučit anglicky, vyjet na půl roku do Austrálie, dostudovat historii a chodit do „hudebky“. Všichni ostatní se smějí, včetně syna, který má firmu převzít.

Jak zvládnou firmu bez něj? „Na těch rodinných farmách je vidět, že ti nejstarší členové tam jsou, dokavaď jim slouží nohy,“ potvrzuje nejstarší syn. Jeho sestra doplňuje, že svého tátu si nejvíce užívá právě teď, a nevadí jí, že firmu převezme bratr. „Jsem ráda, že to má na hrbu on, já spíš pomáhám,“ vysvětluje.  

Nové technologie

Ve firmě se budou chtít snažit používat nové technologie, jako třeba navigace v traktorech. S tím ale Jan Miller příliš nesouhlasí.

„Když jsem sel, tak jsem musel sednout do traktoru, řídit ho. A někdo přišel z internátu a řekl: tady tu pšenici jsi zasel nakřivo. Lidi, kteří pojedou, uvidí ty křivé řádky a budou si myslet, že jsem to sel já. Pak si za sto tisíce koupili navigace, machrují, a ten traktor seje místo nich,“ popisuje.

A jak je složité rodinu udržet pohromadě? „Skutečně je to složitá věc – náročná psychicky, finančně, časově,“ přiznává.