Novému Zélandu hrozí chipokalypsa. Z obchodů zmizela oblíbená pochoutka

17. říjen 2017

Slovo chipokalypsa v posledních dnech zaplavilo novozélandské sociální sítě. Lidé se bojí, že kvůli špatné úrodě přijdou na Vánoce a Silvestra o bramborové lupínky. Výkyvy počasí ohrožují úrodu brambor.

Nový Zéland se začal děsit nedostatku téměř nepostradatelné potraviny. Není to máslo, které teď trápí spoustu Čechů, ale chipsy. V regálech novozélandských supermarketů se jich čas od času nedostává a čím dál častěji se objevuje slovo chipokalypsa.


Brambor se sice na Novém Zélandu urodilo asi o dvacet procent méně než v jiných letech. Zasažen byl ale hlavně Severní ostrov, na Jižním byla sklizeň lepší. Jenže špatná by mohla být i příští úroda.

Důvod, proč bramborové lupínky v tamních obchodech někdy chybí, je jednoduchý. Vlhké počasí a špatná úroda způsobují občasné výpadky v dodávkách. Brambory jsou na Novém Zélandu už dlouho asi o třetinu dražší, než obvykle.

Většina Novozélanďanů to komplikace nezpůsobovalo, dokud v některých supermarketech nevyvěsili upozornění, že kvůli nedostatku brambor nebudou mít ani dost chipsů, a to možná až do nového roku. Později ale začaly řetězce uklidňovat, že to tak horké nebude.


Netýká se to jenom brambor. Zdražila i spousta dalších plodin. Obchody to trochu zhoršuje, ale když zákazník chce něco koupit, tak to koupí.prodavačka

Hlavně na sociálních sítích, kde se někteří lidé obávají, že si nebudou mít co namáčet do svých oblíbených vánočních omáček. Jiní ale zase mají radost, že si tak aspoň Novozélanďané začnou všímat dopadů globálního oteplování, nebo upozorňovali, že chipsy stejně nejsou zdravé.

autoři: kla , jaw
Spustit audio