Nová metoda v léčbě prostaty

13. duben 2006
Trendy

Onemocnění prostaty u mužů je dnes běžnou záležitostí. Při léčbě mají na vybranou - léčbu léky, nebo poměrně nepříjemný chirurgický zákrok. Léčba většinou trvá měsíce, v lepším případě týdny. Novinka, kterou vyzkoušeli ve Fakultní nemocnici v Plzni jako první u nás, se ukázala být novodobým trendem, který léčbu prostaty zkracuje na dny.

Téměř každý muž má šanci onemocnět symptomy onemocnění močových cest nebo zvětšením prostaty mezi 50 až 60 lety. Nad osmdesát let je to 80 procent všech mužů.

Vedle léčby léky na prostatu se podle Jiřího Klečky, operatéra urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni používají dvě metody.

Klečka: Nejčastěji používaný výkon je takzvaná transureterální resekce prostaty, který je limitován její velikostí 60 až 70 gramů, ostatní podstoupí otevřený výkon.

Je pacient na podpoře v nemoci? Jak dlouho?

Klečka: U endoskopického řádu 2 až 3 týdny, při otevřeném 2 až 3 měsíce.

Vše nyní urychluje nová metoda operace prostaty, se kterou urologická klinika Fakultní nemocnice v Plni začala jako první u nás.

Klečka: Jedná se o aplikaci laserového paprsku, který se selektivně vychytává v hemoglobinu, dochází k odpaření tkáně prostaty s dokonalou kontrolou krvácení, do 24 odstraňujeme cévku a pacienti jsou schopni se vrátit do běžného pracovního i osobního života.

Zařízení na tento typ operací má klinika zapůjčené. Nový přístroj stojí tři miliony korun a na každého pacienta se musí použít nové vlákno a to stojí 20 tisíc korun. Díky sponzorům byly odoperováni první pacienti. Je rozdíl řezat, mechanicky odstraňovat nebo laserem přebytečnou tkáň odpařit. Třiaosmdesátiletý Oldřich Dienstbier z Rokycan měl cévku dva roky.

Dienstbier: Bylo to pro mne velké utrpení a mohu poděkovat, že operace byla provedena novou metodou. Dneska se cítím jako znova narozený.

Za tři dny po operaci šel domů. Tímto způsobem by mohla klinika odoperovat přes 100 pacientů ročně. Vše má ale své - vlákno, které vede laser při operaci je za dvacet tisíc a to pojišťovny nehradí. Více vysvětluje přednosta kliniky Milan Hora.

Hora: Pokud bychom počítali v celospolečenském hledisku, nová metodika je jednoznačně levnější. Ovšem profit pro stát musí pak uhradit zvýšenými náklady nemocnice, takže my bychom uhradili drahé vlákno a výhodu z rychlého vrácení pacienta do života by měl stát. Takže taková spolupráce pro nás, jako pro nemocnici není vhodná a je potřeba najít vhodný způsob financování zákroku.

autor: Jiří Šobr