Rozsviťme to spolu. Příběhy lidí, kterým Světluška vrací světlo do života

Sedmiletý Míra má 13 dioptrií a podstoupil dvě desítky operací. Se čtením mu pomáhá speciální kamerová lupa

Míra chodí do druhé třídy, už se naučil číst a psát, ale na písmenka nevidí, protože má 13 dioptrií a další kombinované oční vady. Proto přijel s rodiči z Českých Budějovic za Světluškou, projektem Nadačního fondu Českého rozhlasu, aby si půjčil domů speciální kamerovou lupu.

Ta stojí 120 tisíc korun, ve Světlušce ale její vypůjčení přijde jednorázově na čtyři stovky. Lupu a další pomůcky nabízí nadační fond ve své půjčovně pátým rokem a nabídku dál rozšiřuje, a to díky finančním darům.

Čtěte také

Sedmiletý Míra na pravé oko vidí jenom na 10 centimetrů. „Četl s lupou, která zvětšuje osmkrát, a s tou špatně viděl,“ říká jeho maminka Michaela Fuksová. „Doma s tím má opravdu problém, musíme mu všechno zvětšovat. Na 10 centimentrů veliká písmena, aby vůbec něco přečetl.“ 

Veselé dítě

Míra má za sebou kolem 20 operací a poslední z nich nedopadla v pořádku. Oslepl na levé oko. „Spíš chceme zachovat to, jak vidí teď, aby se to nehoršilo.“

Podpořte Světlušku zasláním jednorázové nebo dlouhodobé dárcovská SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA 90 nebo DMS TRV SVETLUSKA 190.

„Je šikovný, snaží se, baví ho to, má z toho radost. Teď chodí hrát na kytaru. Veselé dítě je to,“ pochvaluje si.

Kromě kamerových lup má Světluška v nabídce braillský řádek, chytré i tlačítkové mobilní telefony, pichtovy psací stroje a počítače. „Chtěli bychom navýšit sortiment pomůcek, které tu máme, protože během let už jsme zjistili, o co je zájem, co frčí,“ říká ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška Jiří Váňa. 

Co takzvaně frčí, je na webu Světlušky. A třeba i díky koncertu pro Světlušku si může Nadační fond dovolit kupovat další kompenzační pomůcky pro nevidomé a slabozraké.

autoři: Ľubomír Smatana , krt
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat