Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?

„Doma se uskrovníme, najdu si brigádu.“ Jak se rodiny vyrovnají se zrušením daňových slev na školkovné?

Rodiče, kteří mají dítě ve školce, si teď můžou ze základu daně odečítat takzvané školkovné. Ročně tak na dani z příjmu můžou ušetřit až 17 300 korun. S tím ale má být konec. Zrušení této daňové slevy je součástí konsolidačního balíčku, kterým chce vláda Petra Fialy z ODS stabilizovat státní rozpočet. Co to pro rodiny může znamenat?

„Ve státní školce platím každý měsíc školkovné 820 korun, na daních mi to vrátí, teď nám vraceli něco přes pět tisíc,“ popisuje paní Veronika. Dřív, když měl Veroniky manžel vyšší plat, odečítal si ze základu daně školkovné 8500 korun.

Poslouchejte Odpolední Radiožurnál v čase 15:10. Rozebereme, co může rodinám po zrušení daňové slevy na školkovném pomoci.

Maminka Veronika žije se svým manželem na Praze 7, mají tři děti. Nejstarší je Eliška, které je devět let, Šimon chodí do státní školky a nejmladší čtyřměsíční Dominik.

Veronika pracuje v hotelnictví, ale momentálně je na rodičovské dovolené. Její manžel pracuje v gastronomii.

Čtěte také

„Dali jsme si to vrácené peníze na stranu, doma, ne na účet. A z toho jsme kupovali školní pomůcky. Nemusela jsem se ohlížet, jestli koupím tužku trojhrannou, která stojí 15 korun, nebo obyčejnou tužku, která stojí tři koruny.“

Bez penzijního pojištění

Bude pro rodinu Veroniky zrušení daňových slev znamenat nějaké omezení co se týče kroužků, táborů nebo volnočasových aktivit? „Určitě, protože i z toho jsem Elišce mohla dopřát školu přírodě, která v dnešní době stojí čtyři až pět tisíc. Zaplatila jsem také Šimonovi ve školce plavání.“

Ale kde na to teď rodina vezme peníze? „Nevím, jestli se vrátím dřív do práce, to bude taky záležet na školce, jestli ho vezmou. A kde na to teď vezmu? Zrušila jsem penzijní pojištění,“ říká Veronika, která také nevylučuje nějakou brigádu. „Možná bych šla k nám do práce na zkrácený úvazek.“

Čtěte také

Místo hovězího masa kuřecí

Praha 7 nabízí příspěvek – dětem bude platit jeden kroužek za rok. O tom Veronika ví, ale nevyužije toho.

„Přenechám to maminkám, které jsou v hmotné nouzi. Mám manžela, který vydělává. To se radši doma uskrovníme, nekoupíme si hovězí maso, ale kuřecí. I když to je také dneska drahé. Ale určitě na tom nebudeme tak hrozně, abych si nemohla dovolit jednou za pololetí zaplatit 400 korun,“ uzavírá Veronika vyprávění o tom, jak bude rodina hospodařit, pokud se zruší daňová sleva na školkovné.

autoři: Iva Vokurková , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.