Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?

Nulová daň cenu knih nesníží, spíš pomůže malým nakladatelstvím dál existovat, míní ředitel

V rámci úsporného balíčku vláda navrhuje nulovou daň z přidané hodnoty na knihy. Odrazí se to na jejich ceně? Touto otázkou se zabývá další díl seriálu o dopadech chystaných vládních opatření, tentokrát se redaktor vydal do nejstaršího českého nakladatelství a knihkupectví Kalich, který vydává především náboženskou, filozofickou a humanisticky zaměřenou literaturu.

Nakladatelství a knihkupectví Kalich sídlí v malém prostoru v Husově domě v centru Prahy.

Poslouchejte Odpolední Radiožurnál v čase 15:10. Rozebereme, jak se daňové změny promítnou do vydávání knih i novin a časopisů.

„Toto je prodejna velká asi 7x7 metrů, vzadu jsou dvě místnosti nakladatelství a pak uprostřed jedna místnost, kde se fakturuje a řídí sklad, eshop a tak dále. Je nás pět, jsme mrňaví,“ říká ředitel nakladatelství Michal Plzák, který má na sobě červené tričko s obrázkem Boba Dylana.

Šance pro grantové projekty

Pokud si zákazník bude chtít koupit knihu, která nyní stojí 280 korun, kolik bude stát, když bude nulová DPH na knihy? Změní se cena?

Čtěte také

„Myslím si, že nezmění, protože se hodně šetří na dalších nákladech. Spíš to podpoří nakladatelství, aby vůbec mohlo dál existovat,“ doplňuje Michal Plzák.

„Možná bude vycházet víc knih, které čekají na granty,“ míní Jan Gallas, vedoucí knihkupectví.

Stále je nedostatek papíru 

U počítače sedí Alena Zvolánková, je to hned naproti dveřím, takže má přehled, kdo nakupuje. Zákazníci v knihkupectví nejsou, kde tedy jsou?

„Většinou v jiných knihkupectvích. My jsme takové hodně netradiční knihkupectví. Jsme zaměřeni na křesťanskou literaturu a spíše na lidi, kteří dávali pozor na střední škole,“ říká Alena Zvolánková.

Čtěte také

„Nepokrýváme mainstream. Je to v podstatě všechno filozofie, z beletrie je tady jenom výsek, to, co nám připadá zajímavé, ale moc jí tu není. Toho křesťanského je tady zlomek, lidé si nás s ním pořád ještě hodně spojují, ale už to zdaleka tak není,“ doplňuje ředitel.

DPH na knihy je teď 10 %. Kvůli válce na Ukrajině, následné energetické krizi a také třeba nedostatku papíru ceny vloni vzrostly a prodej poklesl. Další vývoj po případném snížení DPH na nulu nechce ředitel Kalicha předpovídat – že ceny knih neklesnou, tím si je ale jistý.

autoři: Ľubomír Smatana , mga
Spustit audio