Umělá inteligence v našich životech: Jak ovlivní školství, sport nebo zpravodajství?
Umělá inteligence obstojí jako autor povídek nebo novinář. S jazykem pracuje jako rodilý mluvčí
Umělá inteligence dokáže vytvořit uvěřitelný příběh. Takzvaný velký jazykový model Chat GPT se v posledních letech velmi rychle zlepšil. V Českém rozhlase jsme vyzkoušeli zadání zprávy o únosu mimozemšťanů v Praze, kriminální podcast i povídku. Na webu mujrozhlas.cz si můžete poslechnout třetí sérii Digitálního spisovatele.
„Tento týden se v Praze odehrála záhadná událost, několik svědků nahlásilo údajný mimozemský únos v centru města.“ S touto zprávou nepřišla žádná agentura ani reportér, ale složitý program. Jenom hlas mu propůjčil moderátor Jan Pokorný.
Čtěte také
Počítač umí do velké míry pracovat s jazykem jako rodilý mluvčí a znalosti čerpá z celého internetu. Aby si vymyslel fiktivní reportáž, to po něm chtěla šéfproducentka nových médií Anna Vošalíková.
„U reportáží jsem chtěla zprávu na téma ,únos mimozemšťany v Praze‘, a ta druhá byla zpráva na téma ,nalezení nově objeveného hradu na Šumavě‘.“
Takzvaný velký jazykový model Chat GPT se v posledních letech velmi rychle zlepšil. „Generovali jsme to v angličtině, a výsledky oproti dvěma sériím jsou diametrálně lepší. V čem není až takový posun, to je v dějových liniích, které se o tolik nezlepšily, je to trochu kreativnější, ale ne tak výrazně, jak bych si přála,“ popisuje Anna Vošalíková.
Vygenerované příběhy
Kromě reportáží si Anna Vošalíková vyzkoušela, jak si nová verze programu poradí třeba s povídkou. „Vycházeli jsme z nápadu, který původně stroj přinesl v podobě povídky. Povídka byla špatná, ale nápad byl lepší. Tam jsme chtěli, aby to bylo rozpracováno.“
A počítač si poradí i s podcastem. „Je to maximálně etický podcast, pracujeme s příběhy, které nejsou opravdové, jsou to vygenerované případy. Vymyslelo to jméno moderátora, úvod, závěr, a potom nás to provedlo zločinem jako takovým.“
Třetí sérii povídek projektu Digitální spisovatel si můžete poslechnout a prohlédnout v naší aplikaci mujrozhlas.cz.
Související
-
O umělé inteligenci musíme přemýšlet jako o mimozemšťanovi, říká novinář Koubský
Umělá inteligence překvapuje lidstvo svou úrovní, která v mnohém sahá za hranice sci–fi. Co všechno dokáže? Poslechněte si rozhovor s novinářem Petrem Koubským.
-
Pomocí dat a AI dostáváme finance tam, kam banka nedosáhne, vysvětluje ředitel startupu Lemonero
Start-up Lemonero pomáhá e-shopům získávat růstový kapitál, ať už peníze potřebují na skladové zásoby, expanzi nebo třeba marketing. Představujeme další z
-
Co už dokáže umělá inteligence? A umíme to využít v praxi?
TensorFlow je otevřená softwarová knihovna pro vysokovýkonné numerické výpočty, kterou vyvinuli vývojáři ze společnosti Google a nabídli ji volně k dispozici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka