Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše

Celodenní detektivka: David Jakš v Tokiu pátral po ztraceném mobilu. Jak to dopadlo?

Pokud by na olympiádu do Tokia dorazili diváci, byla by to jedna z nejvytíženějších kanceláří celých her – mluvím o kanceláři ztrát a nálezů. Jenže kromě sportovců a novinářů teď na olympiádě prakticky nemá kdo co ztrácet. Přesto se to jednomu z novinářů Českého rozhlasu povedlo a na vlastní kůži tak vyzkoušel, jak funguje japonská byrokracie.

První stopa: ztráty a nálezy

Jako kdyby mi to maminka neříkala od nepaměti: nezapomeň klíče, doklady a peníze. Všechno jsem si to poctivě hlídal, jen jsem tentokrát v autobuse zapomněl mobilní telefon. Mám ale SPZ toho autobusu a dokonce jsem večer na ztracený mobil zavolal. Autobusák, který ho našel, mi slíbil, že druhý den si svůj iPhone můžu vyzvednout ve ztrátách a nálezech.

Ano, něco tu máme. Vydržte, přinesu to,“ říká mi druhý den ráno japonská slečna v mrňavé kanceláři. Zní to nadějně, ale nakonec se ukáže, že kromě jednoho mikrofonu a páru sportovních bot se včera nic nenašlo.

Čtěte také

Během následujících tří hodin postupně projdu kanceláří dispečera řidičů, manažera dopravy i prodejnou suvenýrů. Pořád nic.

Proti předpisům? Ani náhodou

Ve finále už jen škemrám, ať mi Japonci dají číslo na řidiče-nálezce, že zbytek už si domluvím sám. A tady nastává nejslabší článek pátrání: „Ne, kontakt na něj vám dát nemůžeme, to je proti předpisům. Běžte do další kanceláře, zkuste to tamhle, v západní hale novinářského centra,“ říká mi znovu hezká, příjemná, ale ne moc akční Japonka.

Tady máte referenční číslo vašeho případu a přijďte se zeptat dnes večer mezi šestou a osmou hodinou,“ říká mi tenhle chlapík. Od rána je první, u kterého mám pocit, že určitá naděje alespoň doutná.

Raději nepřemýšlím, jestli už mě pořadatelé nepovažují za covidového dezertéra – protože ve ztraceném mobilu je nainstalovaná aplikace o aktuálním zdravotním stavu. Každé ráno je třeba ji vyplnit, což jsem samozřejmě dnes ráno vynechal, protože mobil mi leží bůhví kde.

Vzít si k srdci maminčinu radu

Přesně v šest hodin večer se vracím. Japonci mají z nalezeného mobilu větší radost než já. Dělám, že jsem přeslechl otázku, jestli i v mé zemi by se mobil našel. A po osmadvaceti hodinách si znovu beru k srdci maminky slova: klíče, doklady, peníze – a tentokrát i mobil.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související