50 let od smrti Jana Palacha
Poslechněte si vzpomínky spolužáků Jana Palacha, kterému na škole přezdívali Vědec
„Jan Palach inspiruje odhodláním, snahou měnit svět. Nespokojit se s tím, co se děje. Jeho čin by se měl stále připomínat, protože je pořád za co bojovat,“ řekla studentka Filozofické fakulty redaktorovi Jaroslavu Skalickému. O tom, jaký byl, vypovídají slova jeho spolužáků a kamarádů. Hned den po jeho úmrtí je odvysílal Československý rozhlas…
„Dost dlouho jsem se domníval, že ho znám dost dobře. Ale když nad tím teď uvažuju, byl tak složité povahy, že to nemohu říct.“
„Kdykoli jsme se o něčem bavili a přišel Honza, diskuse dostala jiný, vážnější charakter. Třeba vyprovokoval diskusi o lidských právech. Když měl nějaké přesvědčení, tak si za ním stál.“
Hostem Lucie Výborné bude 16. ledna Stanislav Hamr, kamarád Jana Palacha z dětství. Jan podle něho nebyl žádný tichý filosof. Z čeho tak soudí? Co s malým Honzou Palachem kdysi ve Všetatech zažil? Čím se už tehdy projevovala jeho bojovná duše? Své otázky pro hosta pište do dotazníku na webu a poslouchejte živě od 9:05.
„Na koleji jsme mu říkali Vědec. Vynikal hlavně v humanitních vědách, velmi se zajímal o historii. Byl vysoce inteligentní. Málokdo z nás se s ním mohl srovnávat.“
„Když se s ním člověk dostal do nějaké diskuse, uváděl argumenty, které měly váhu. Úplně nás všechny přebíjel.“
„Byl uzavřená povaha. Málokdy se s něčím svěřil. Například jsme nevěděli, že má dívku.“
„Byl to velmi upřímný chlapec. Nedaly se od něj čekat ani nejmenší úskoky. Jeho vystupování bylo nenucené, někdy až moc upřímné. Nepříjemnou pravdu dovedl říct do očí.“
O Janu Palachovi s historikem Petrem Blažkem
Rozhovor s historikem Petrem Blažkem o tom, jaký dopad měl čin Jana Palacha.
Jana Palacha považovali jeho přátelé za mírného a racionálního člověka. Přesto v srpnu 1968 přijel do Prahy z domova ze Všetat z pistolí v tašce a uvažoval o střelbě na sovětské vojáky. „Myslím, že to zapadá do obrazu, který ukazuje, že Jan Palach byl hlavně bojovník, citlivý kluk, který nesnášel nespravedlnost a proto zkoušel různé formy odporu,“ říká Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Mimo jiné třeba studentskému vůdci Lubomíru Holečkovi navrhl, aby studenti obsadili budovu Rozhlasu na Vinohradech a vysílali výzvu ke generální stávce. O jeho činu, pro který se Jan Palach nakonec rozhodl, bude další díl seriálu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka