Nevyjdete s penězi? Rozvrhněte si příjmy a výdaje a na své případné věřitele se obraťte včas, radí finanční poradce

31. březen 2022

V Česku se několik měsíců mluví o růstu cen elektřiny a plynu, zdražil taky benzín a nafta. Naposledy růst cen oznámili i potravináři. Jak situaci zvládnout? „Je potřeba si říct, jaké máte výdaje a příjmy. Znázornit je v rozpočtu, abychom viděli, které výdaje si můžeme dovolit odložit na pozdější dobu. Příjmy je případně možné zvýšit třeba prostřednictvím rekvalifikace,“ doporučuje David Šmejkal z Poradny při finanční tísni a varuje před rychlými půjčkami.

Co dělat, pokud už dlužíte a nezvládáte splácet? „Nejlepší je obrátit se na banky a nebankovní společnosti ještě v okamžik, kdy řádně splácíte a jste řádným klientem, a požádat je o změnu splátkových kalendářů, o dočasné snížení splátky,“ radí Šmejkal. „Všechny subjekty, které půjčují peníze, pokud člověk řádně splácí, této žádosti vyhoví. Jde o to, nedostat se do prodlení, nestát se špatným klientem.“

autoři: Jiří Chum , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.