Neviditelné pomníky prezidenta Osvoboditele. Ponořte se s námi do pátrání po odkazu TGM
Poslední dny TGM? Uchovaly se zápisky jeho osobního sekretáře i mimořádně podrobné zprávy Československého rozhlasu
Už za méně než půl roku budeme přímými svědky rozlepení obálky s údajnými posledními slovy Tomáše Garrigua Masaryka. Dnes naposledy se vydáme za tajemstvím archivů po stopách dokumentů svědčících o osobnosti prvního prezidenta. Zaměříme se na poslední dny prezidenta Osvoboditele a na to, jak nejen Národní archiv, ale také archiv Českého rozhlasu uchovává zmínky o konci jeho života.
Šárka Steinová z Národního archivu otevírá krabici, kde je část pozůstalosti pana Antonína Schenka, osobního sekretáře Tomáše Garrigua Masaryka od roku 1927 do roku 1937. Jsou v ní malé červenohnědé knížečky se zlatými ořízkami – diáře.
„Pro nás je velice zajímavý diář z roku 1937, z osudného září, kdy TGM zemřel. Jsou tam namalované i plánky rozestavění nábytku, kde v největší místnosti pobýval. Bylo tam asi šest oken, temné závěsy, protože už špatně viděl a potřeboval šero. Toto všechno je tam popsané a proč tomu tak bylo,“ ukazuje Šárka Steinová.
Československý rozhlas o stavu TGM
Také při použití nahrávek rozhlasového archivu z 12., 13. září roku 1937 můžeme připomenout, v jaké důslednosti a do jakých podrobností tehdejší Československý rozhlas o zdravotním stavu pana prezidenta informoval.
„Večerní zpráva lékařská nerozšiřuje ranní výhledy na zlepšení stavu nemocného.“
„Dýchání bylo spíše méně přerušované, činnost srdeční vydatnější. Vědomí je stále zastřené. Teplota opět stoupá. Podepsán doktor Meissner.“
„Počet dechů se zvýšil na 48 v minutě. Počet tepů na 130. Krevní tlak vykazuje maximum 80, minimum 50. Teplota nepřestoupila 38,4 desetiny stupně. Nález na levé polovině plic je dosud normální.“
14. září 1937 v Lánech si Antonín Schenk zaznamenal: Zemřel nám pan president Masaryk ve 3 hodiny 29 minut ráno.
Masarykovo EKG
Můžeme v Národním archivu najít něco hmatatelného, co by svědčilo o tom, že skutečně ta zdravotnická dokumentace byla shromažďována a zachována? „Ano, máme tady záznam z EKG, ale to bylo pořízeno ještě tři roky před jeho smrtí. Nicméně nechali jsme to přečíst odborníka a to EKG prý vůbec nevykazovalo žádné změny, bylo v pořádku,“ dodává Šárka Steinová.
Čtěte také
Existuje procedura, jak se na to jako badatel mohu přijít podívat, když mě to bude zajímat? „Existuje, přes vzdálený přístup se můžou podívat, prohlédnout si fotografie anebo jakékoliv jiné archiválie, a pokud je to možné – a většinou ano, tak jim to vždycky v badatelně předložíme.“
Tímto příslibem všem zájemcům uzavírá Šárka Steinová z Národního archivu naše pátrání i náš celotýdenní seriál.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka